RC souprava Tesla Lanškroun

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od kulikus »

Viděl jsem to tenkrát. První link od ok1hga sedí.
Opravdu bylo auto s bateriemi příliš těžké pro osazený motorek.

Uživatelský avatar
nostalcomp
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2022, 01:00

#17 Příspěvek od nostalcomp »

Ta RC hračka Škoda 120LS byla ovládána proporcionálním 2-kanálem, taktéž z Tesly Lanškroun. Test vyšel v amáru 6/84 a moc to tam nechválí. Dosah je tam uveden dokonce pouhých 15m!

Tahle, na začátku zmiňovaná RC souprava, je klasický čistokrevný neproporcionální 1-kanál (off/on), stejně jako Modela MARS. Akorát je vybavena servem s elektromechanicky "předprogramovanými" polohami střed, vpravo, střed, vlevo, které se cyklicky opakují po krátkém stisku tlačítka na vysílači. Popis takového serva vyšel třeba v Modelářích 6/70 a 12/82. Na model lodě to stačilo. U auta už to bylo hoší, ale pořád použitelné (pro hračku). Znamenalo to, že když jste třeba po levé zatáčce chtěli jet kousek rovně a pak znovu vlevo, museli jste tlačítko na vysílači stisknout (zaklíčovat) 4x a servo překmitlo i doprava.

Navíc je zde i možnost vypnutí a znovuzapnutí pohonného motoru modelu. Za prvé se jedná opravdu pouze o vypnutí/zapnutí a nelze tedy řídit smysl otáčení motoru. Za druhé je zde realizovaný způsob ovládání pohonu poněkud nešťastný, viz. můj příspěvek na RC manii.

Jinak k těm výše zmiňovaným špagomatikům. Poslední návod, co si pamatuju, vyšel ještě v Mo 3/82. A asi úplně poslední klasický 1-kanálový vybavovač vyšel v Mo 1/87. Ale to byl elektromagnet a měl sloužit k řízení směrovky raketoplánů a modelů na CO2. Vyšly k tomu i "subminiaturní" 1-kanálové přijímače. Tehdy to bylo to nejmenší a nejlehčí, co se u nás dalo pořídit :)

Mimochodem, já klasickým špagomatikem řídil i auto. Byla to přestavěná hračka De Tomaso Mangusta (původně ovládaná bovdenem). A jak jsem se s tím vyblbnul. Na proporcionál nebylo, byl jen Mars. Ale alespoň už to byl ten s kniplem, takže to kmitání přední nápravy kolem středu nebylo tak dramatické :) Více o jednokanálových RC autech je v článku, jak jsem loni stavěl Indocara k 50-letému výročí vydání plánku :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

nostalcomp píše:Nenašel by se tu nějaký pamětník, který by dokázal poskytnout bližší informace o této RC soupravě?

Na krabici je jako výrobce Tesla Lanškroun, závod Jablonné nad Orlicí. Zajímalo by mě hlavně, zdali se to opravdu vyrábělo sériově, v jakých počtech a v jakém období. Ale vezmu zavděk jakoukoliv bližší informací.
Tak jsem našel složku z Tesly Jablonné n.O. Z roku 1991-1992 tam kromě součástek je ZZ3654, ZZ3655 Víceúčelový elektrický pařák, vyhřívaná zrcadle (pro Š. Favorit) a ultrazvukový inhalátor. V nabídce TES-Likl z roku 1994 tam k modelařině taky není nic. Jediné, co tam je v roce 1991 v ceníku -
"Výkony - služby - hodinová zúčtovací sazba pro mimozáruční opravy výrobku elektroniky (model auta, TOM)"
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“