Pripojeni FV panelu k bojleru.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Behemot »

Olchor píše:Při přímém napojení bez elektroniky ztratíš podstatnou část výkonu, hlavně při nižších osvitech. Na trhu je hafo tzv. optimalizátorů, který to ohlídají a převedou DC na AC, ale počítej s cenou cca 6 - 10k kč.
nechá se sehnat hromada střídačů ai vod bastlířů, přípaně lepších bastlířů, tydle prachy platíš akorát za překupnictví od rejže, případně za to, že to tady dostane hromadu razítek, ale pokud to je úplně galvanicky oddělený od sítě a dobře pospojený, tak to nemůže nijak rušit atd., čili to je akorát krmení úředních parazitů

jinak Dražice taky mají bojlery s druhou spirálou na menší stejnosměrný napětí (přičemž to dohřívá střídavou ze sítě jenom když panely nehřejou dost), netřeba řešit pičoviny kolem, stačí pár panelůch připojit ke svorkám

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#32 Příspěvek od rezis »

Behemot: Tam se to stejně taky řeší pomocí tranzistorů aby našli optimální zátěž pro panely. Jen z toho leze PWM DC.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#33 Příspěvek od HF_Tech »

Má nějaký háček tahle krabice: https://www.tipa.eu/cz/solarni-invertor ... hrev-vody/ ?
Vypadá to, že by to zvládl zapojit i kutimil :)

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#34 Příspěvek od kutilmil »

TO HF tech: To víš že to má háček. Snad za to nedam 7k2, keď to môžem buď vyrobiť alebo kúpiť od bela za 2k7.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#35 Příspěvek od samponek »

Zapojil jsem toto, požadavek byl střídač, MPPT charku jde samozřejmě dodělat pomocí komparátorů, náklady 0k5
Přílohy
bojler ohřev vody.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#36 Příspěvek od kutilmil »

Aj plošák si spravil?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#37 Příspěvek od samponek »

Ne, zapojil na sklolaminátu, protože jeden kus, nepoužil ani universální desku kvůli nizolační pevnosti, protože je tam 400VDC a stejnosměrné napětí je problém.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#38 Příspěvek od kutilmil »

To je čo zapojil na sklolaminát? To nepoznám.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#39 Příspěvek od samponek »

skelné vlákno+epoxyd
Přílohy
IMG_20230501_134605.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#40 Příspěvek od kutilmil »

sak to je klasicka doska plošneho spoja. Nie?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#41 Příspěvek od pavel16 »

Mrkni na stránky : WWW.BEL-SHOP.EU
Nabízejí MPPS regulátory i jako stavebnice.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#42 Příspěvek od nixdorf »

@kutilmil: ano, akurát bez medenej vrstvy.

Materiál (aj pre) DPS sa dnes podľa štandardov NEMA označuje ako FR (flame retardant), následne podľa deliaceho čísla to môže byť napríklad FR-2, v (Č/S)SR v minulosti známy ako "pertinax", teda papier impregnovaný fenol-formaldehydovou živicou; s medenou vrstvou sa nazýval "cuprexkart".
Ďalej, FR-3 je papier impregnovaný v epoxidovej živici, no a FR-4 je sklolaminát impregnovaný v epoxidovej živici (to je to, čo vidíš hore na fotke); ak má medenú vrstvu, je tuná známy pod obchodnou značkou "cuprextit".
Nemáš zač. :idea:

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od kulikus »

samponek píše:Zapojil jsem toto, požadavek byl střídač, MPPT charku jde samozřejmě dodělat pomocí komparátorů, náklady 0k5
Co je ten blok v levé straně schematu?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#44 Příspěvek od kutilmil »

To bude prevodník napätia na PWM
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#45 Příspěvek od Olchor »

Se změnou teploty panelu se dost podstatně mění i optimální napětí max. výkonu. Takže všechny tyhle hebla bez MPPT musí mít buď zpětnou vazbu na teplotu, nebo část výkonu ztratí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“