motor s (roz)bìhovým kondenzátorem - vliv kapacity

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#16 Příspěvek od Yarda1 »

sr71 píše:...Je mi jen trochu divné že se motor s takto sníženou kapacitou vůbec rozbíhal.
Rozběhový kondenzátor je tam m. j. proto, aby svou kapacitou zajistil potřebný krouticí moment při zapnutí. Pokud je motor u ventilátoru, tak ten potřebný rozběhový moment není moc velký.
Ve firmě co jsem pracoval se používaly jednofázové asynchronní motory k ovládání menších ventilů kde bylo potřeba, aby při zapnutí motor vyvinul potřebný moment a ventil se začal hýbat, tak tam jako rozběhový kondenzátor používali s podstatně vyšší kapacitou než doporučoval výrobce. Zajímavé bylo, když kapacitu ještě zvětšovali, tak se rozběhový moment začal snižovat.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#17 Příspěvek od JirkaZ »

Yarda1 píše:
sr71 píše:.... Zajímavé bylo, když kapacitu ještě zvětšovali, tak se rozběhový moment začal snižovat.
Neplyne to náhodou z toho, že od výrobce je velikost kondenzátoru určena tak, aby proud rozběhového vinutí byl posunut o optimální fázový úhel vůči proudu vinutí hlavního? Jedná se o RCL obvody, takže je to zátěž s komplexním charakterem citlivým na všechny tři složky.

Pokud ano, pak samozřejmě vadí změna kapacity oběma směry.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#18 Příspěvek od sr71 »

Prosím o radu - mám motor s rozbìhovým kondenzátorem (je to sekaèka která údajnì pøestala fungovat po nárazu nože na nìjaký kámen). Kondenzátor je 20uF (namìøil jsem 13uF), po zapnutí "silnì vrèí" a témìø nepatrnì se pøitom pomalu pootáèí. Mechanicky se zdá že se motor toèí volnì, i když ho dopøedu mechanicky roztoèím a roztoèený zapnu tak se po zapnutí ihned zastaví a dìlá to co popisuji výše. Pøedpokládám že pøi snížené kapacitì by se mìl minimálnì s mechanickou pomocí roztoèit, nenapadá mì ani proè by se mìl pøestat toèit po nárazu na kámen, když se jeví jako mechanicky v poøádku.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“