Řemínky - rozteklé...

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#16 Příspěvek od Radim »

Hm, co jsem já viděl plexisklo, konkrétně ne staré kryty na elektroniku, ale normální průhledné desky na zakrytovávání strojů na dílně a na vytváření přepážek v linkách, tak ty se spolehlivě naleptávaly čističem s obsahem acetonu a toluenu. Možná by se nerozpustily celé, každopádně ale postřik čističe velmi zhoršil jejich vzhled a vytvořil na jejich povrchu velmi silnou "lepivost". A pochybuji, že by to byl polystyren, už proto, že ty stěny a kryty musely mít kvůli bezpečnosti a výdrži slušnou houževnatost. A tu polystyren nemá. Jedině že by to byl nějaký druh průmyslového plexiskla, který byl jen málo zpolymerován, aby byl třeba houževnatější a odolnější proti rozbití nějakým úderem.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#17 Příspěvek od ondraN »

To asi nebylo plexisklo ale polykarbonát. Ten se používá tam, kde je třeba houževnatost ale jeho povrch narušuje kdeco. Plexisklo je chemicky i mechanicky odolnější, ale rozhodně není houževnaté a rádo praská.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#18 Příspěvek od Radim »

A není to náhodou opačně ? Právě polykarbonát se v organických rozpouštědlech nerozpouští, maximálně zmléční nebo se jeho povrch poškodí. Zatímco plexisklo se v organických rozpouštědlech, zřejmě atomatických, v alifatických ne, rozpouští a jeho povrch lepí velmi snadno.
Plexisklo jinak poměrně dobře znám, má typický omak, trochu jiný než polykarbonát. K praskání jsem se možná špatně vyjádřil, ty desky držely, ale když se do nich praštilo víc, tak přirozeně praskly. Taky proč by krytovali stroje průhlednými plnými deskami z polykarbonátu za cenu 5, snad 10 x vyšší, když mohou stroje zakrytovat prakticky stejnými plexisklovými deskami. Vidím to tedy mnohem pravděpodobněji na plexisklo.
ddoatečně
Zkoušel jsem teď kousek polykarbonátu z dutinkové desky v ředidle C6000, to je asi 60 % toluenu a asi 20 % acetonu a polykarbonát se nerozpustil a nelepil jako plexisklo, pouze se začal rozpadat na drobné šupinky.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“