Ach ta nostalgie...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#61 Příspěvek od ransom »

OK1HGA:
Jo vlastně. Na B73 jsem zapomněl.
Ona to bývala taková móda hlavně v 70. letech. Viděl jsem to i na nějakých německých zesilovačích (myšleno západoněmeckých).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#62 Příspěvek od konosuke »

Velmi jednoduchý dekodér pro první pokusy s odvozenou kvadrofonii
osazen švabíky μA741 byl v publikaci Gazda: Čtení o hifi (1976) str.211.
Pro majetnější pak tovární Sony SQD1000.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#63 Příspěvek od Hill »

ransom píše:...Systém SQ používal skutečný čtyřkanálový prostorový zvuk zakódovaný do dvou stereofonních kanálů, takže se dal vyrýt do vinylové desky. Dekodér z nich - po sejmutí klasickou stereofonní přenoskou a předzesílení obyčejným RIAA předzesilovačem - vypreparoval původní čtyři kanály...
Ať jsme přesnější: ten výsledek zase tak přesnou interpretací původního signálu nebyl, ale blížilo se to původním čtyřem kanálům a poslouchat se to dalo. Hodně záleželo na tom, jakou péči výrobce věnoval předzpracování signálů, než se dostaly do kodéru. Bylo především nutné zabránit tomu, aby dekodér nezanášel do výsledku falešnou směrovou informaci, jinak řečeno - ty čtyři diskrétní signály upravit tak, aby ty jejich vzájemné fázové vztahy, s nimiž si dekodéry SQ (ale i QS) nedokázaly poradit, se v zakódovaném signálu vyskytovaly co nejméně.
Ale i o tom jsme se tu už bavili. A tady taky.
Pokud jde o ty různé odporové matice pro pseudo-kvadro, nebo 3D-zvuk, či jak se tomu kde říkalo, tak to zkoušela i Tesla u monofonních lampových hudebních skříní Jubilant (1101A), Viola (1105A) či Copélia (1107A). Když došlo na stereofonní přístroje, tak těch se vyrojila spousta po celé Evropě, z těch nejmenovaných například Unitra v modelu Mercury DSH303, tam tomu říkali "ambiofonie". Obsahovaly to kombajny od Grundigů, Telefunkenů Blaupunktů a dalších, zapojení bylo jednoduché, levné, kdo si chtěl ty dvě bedny přikoupit, mohl.
Sice si uživatel mohl navolit jakkoli efektní zvuk, skutečné kvadrofonie si ale neužil.

Tak jako tak: vítězné tažení kvadrofonie světem se nějak nekonalo.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#64 Příspěvek od ok1hga »

Hill píše:Tak jako tak: vítězné tažení kvadrofonie světem se nějak nekonalo.
. . . jestli to nebude tím, že nám příroda nadělila jen dva sluchové orgány.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#65 Příspěvek od Hill »

Zastávám stejný názor, taky proto mě nikdy nezlákaly ani různé pozdější surroundy (čím víc kanálů, tím víc surround). Slyšel jsem SQ, ale nevzbudil ve mně dostatečně silnou touhu, mít to doma.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#66 Příspěvek od ransom »

Vida, konečně pádný argument pro monogamii! Máme jen jeden orgán...

V mém chápání a podle mojí zkušenosti funguje prostorové vnímání komplikovaněji, než aby na něj stačilo několik kanálů. Zvuk zezadu nebo shora získává kromě různé intenzity a fáze ještě různé zabarvení podle směru, dané tvarem ušního boltce. Pro přesnou lokalizaci je nutný pohyb hlavou a vyhodnocení jemných změn. Proto zvířata při zaměřování zvuku pohybují ušima.

Dovedu nějak lokalizovat zdroj zvuku ve známém prostoru, který má dozvuk a odrazy. Na základě zkušenosti - ten prostor už mám sluchem namapovaný a jeho akustiku potvrzenou vizuálním vjemem. Dovedu jakž takž lokalizovat zdroj známého zvuku venku (skřivánka na obloze). Taky na základě zkušenosti. Ale vždycky s notnou dávkou nejistoty, pokud při tom nemůžu kroutit hlavou. Vleže venku na lehátku se zavřenýma očima nevím určitě, jestli mám bedny na stereo postavené proti nohám nebo za hlavou.

Taky jsem samozřejmě musel vyzkoušet prostorový zvuk, když přišel. Po půl roce jsem usoudil, že mi nic neříká. Právě tak nehledám dokonalou lokalizaci u sterea. Je zajímavá, ale umělá. S reálnou muzikou nemá nic do činění. Doma se navíc k uměle vytvořené iluzi prostoru, která je v nahrávce, přimíchají odrazy a dozvuky vlastního prostoru...

Doma mám sluchátka s naprosto perfektní lokalizací. Je to zábavné. Ale když si na chatě nebo na cestách nasadím levná sluchátka slušně hrající, ale bez tohohle bonusu, nijak mi to nechybí.

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#67 Příspěvek od AZK401 »

Po několika zánětech středního ucha v dětství, cestách letadlem, prodělaných rýmách - zvlášť těch silnějších, co se "vrazí do hlavy", provázených zánětem v Eustachově trubici stejně slyšíš na každý ucho jinak. Zvláště majitelům drahých "Dual Mono" doporučuji, aby si přepli na mono, nebo použili kvalitní mono nahrávku, předpisově si sedli a pak si zakrývali střídavě levé a pravé ucho -budou se divit, jak rozdílné věci uslyší. Jeden takový mne už po provedení testu domu nezve :D

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#68 Příspěvek od ransom »

Tak dual mono má význam v tom, že se mezi koncáky nedistribuuje přeslech po napájení. Protože ten přeslech je zkreslený. A hlavně nedělá zemní smyčky.

Stejný pokus se dá udělat se sluchátky vyšší třídy, pokud mají párované měniče. Ideálně spojit oba systémy paralelně. Nerozostřené mono přesně uprostřed v celém spektru neuslyší prakticky nikdo. Ale jen málokdo to přizná.

Přitom nic z toho nemusí člověku radost z kvalitního poslechu kazit. Mladší kolega je na jedno ucho téměř hluchej, na druhým má permanentní tinitus. Přesto rozezná špatnou reprodukci od dobrý. Dokonce je háklivej na určitý druhy zkreslení a pazvuků a zaregistruje je někdy rychleji než já. Asi že mu s tím tinitem interferujou.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#69 Příspěvek od konosuke »

Těch Q desek (myšleno LP) nebylo zas moc, za ta léta mně jich prošlo
gramofonem stovky ba i víc, kvadrofonní byla jediná: Frumpy - By the way (1972)
SQ recording compatible in QUAD or stereo
dnes dokonale polozapomenutá věc, sběratelská raritka první třídy, jo...
Ambiofonie v receiveru Merkury ano pamatuji, řízená tahovým potencákem
byla.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#70 Příspěvek od judeware »

"vítězné tažení kvadrofonie?! & dva sluchové orgány?!" - kvadro ovšem neznamená, že bychom měli mít čtyři uši. :) Podstatu přínosu kvadrofonie autor vyložil v knize "Přiručka techniky hifi" (1983). Znělo to docela logicky. Jestli bude doma k nalezení, pár řádek bych z ní ocitoval.

Je to jako s propagováním širokoúhlých televizorů - argumentuje se, že máme dvě oči. :lol: Díky nim ovšem nevidíme "širokoúhle", nýbrž stereoskopicky (prostorově).

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od radioelectrum »

Pamatuji se že jsem si připadal jako král když jsem si na dovolené u Balatonu koupil kazety FUJI a to za Forinty! (rok 1987) Pro kluka z jižní Moravy kde se daly chytit VKV stanice z Rakouska a nahrát si je to bylo něco !

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#72 Příspěvek od konosuke »

Maďaři i dederoni měli víc volnosti: zahraniční desky (Purple, AC/DC...)
ze školního výletu na gymplu si dovezl dvě audiokazety Sanyo umíte
si to představit? :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#73 Příspěvek od josef_novak »

V Maďarsku měli v kinech filmy, které jsme mohli vidět za dva roky max. jako 4 kopii na VHS.
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abys každý den aspoň na jednoho narazil.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#74 Příspěvek od ok1hga »

ransom píše:Vida, konečně pádný argument pro monogamii! Máme jen jeden orgán...
. . . hlavně člověk nesmí být jedním velkým orgánem !

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#75 Příspěvek od AZK401 »

ransom píše:Tak dual mono má význam v tom, že se mezi koncáky nedistribuuje přeslech po napájení. Protože ten přeslech je zkreslený. A hlavně nedělá zemní smyčky.
Vida!!! a já škrťa si to chtěl stavět s jedním zdrojem!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“