Krokové motorky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cybertracker
Příspěvky: 34
Registrován: 15 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Cybertracker »

Díky všem za osvětlení jak to s těma motorkama vlastně je, už mám v tom konečně jasno.

Jednoznačně pro mě bude nejlepší nějaký z videa nebo kazeťáku a bez regulace to stejně nepůjde, vyzkouším ten obvod AN6651.
Jinak kádinka s vodou se nemůže otáčet z důvodu přívodních kabelů onoho zařízení ponořené do kádinky. Jinak motorek nemusí vyvíjet žádnou velkou sílu, je to míchadlo v podobě plastové čajové lžičky, akorát placatější a promíchává od 350ml - 800ml.
Nemá někdo náhodou zkušenosti s motorkama, co používají třeba letečtí modeláři pro pohyb směrovky a výškovky na modelech? To budou asi krokové motorky, takže pro mě nepoužitelné, tak jsem si nakonec i sám odpověděl :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Ne, ani tam nejsou krokové motorky, jde o modelářská serva: stejnosměrný motorek s převodovkou a potenciometrem, který hlásí řídicímu obvodu zpět skutečný úhel natočení za převodem (klapek, kormidla atd).
Nepoužitelnost pro tebe vyplývá ale z toho, že se výstupní hřídel neotočí kolem dokola, umí jen určitý úhel na obě strany od nulové polohy.

Uživatelský avatar
Ragnol
Příspěvky: 232
Registrován: 09 lis 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Ragnol »

Hill píše:Ne, ani tam nejsou krokové motorky, jde o modelářská serva: stejnosměrný motorek s převodovkou a potenciometrem, který hlásí řídicímu obvodu zpět skutečný úhel natočení za převodem (klapek, kormidla atd).
Nepoužitelnost pro tebe vyplývá ale z toho, že se výstupní hřídel neotočí kolem dokola, umí jen určitý úhel na obě strany od nulové polohy.
jedině servo rozebrat vytáhnout potenciometr a uštípnout řídicí elektroniku a napětí přivádět přímo na motorem a má tak hned motorek s převodovkou :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Některá (spíše většina) serva nemají možnost rotace o 360°už jenom proto, že výstupní hřídel nemá kolo s ozubením po celém obvodu, ale z nějakého mně neznámého důvodu třeba jen segment "čtvrtkolo" nebo "půlkolo". Takže i tady odpadá možnost otáčení kolem dokola.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ragnol
Příspěvky: 232
Registrován: 09 lis 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Ragnol »

EKKAR píše:Některá (spíše většina) serva nemají možnost rotace o 360°už jenom proto, že výstupní hřídel nemá kolo s ozubením po celém obvodu, ale z nějakého mně neznámého důvodu třeba jen segment "čtvrtkolo" nebo "půlkolo". Takže i tady odpadá možnost otáčení kolem dokola.
Hmm zajímavé. Já osobně jsem se zatím setkal jen se servy kde je ozubení po celém obvodu. Všechny byly plastový. Kovový osubení jsem ještě nerozebíral bo držej :) Tak nevím ael , třeba tam bych našel jen část .

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#21 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Položka GM6 se podobá motorku ze stavebnice Merkur, kterýžto díl je pěkný humus - hlučný a nepřesný výlisek patrně s mizernou životností.
Položka RPM2, kde je ale jakýsi zaměněný popis, se podobá motorkům které se dají vytěžit z CD mechanik a z videí.

Ještě ke krokovým motorkům, jejich krouticí moment je sice obstojný a srovnatelný se zpřevodovaným komutátorovým motorkem, ale napájení je klidně i 20x energeticky náročnější, cca 1A při 12-20V.
Jestli jde jen o cirkulaci kapaliny, možná by byla použitelná i vibrační čerpadla pro akvarijní atd. aplikace, jednou jsem kupoval nějakou takovou kostičku někde v Baumaxu pro automatické zalévání rostlin.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#23 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#24 Příspěvek od tandel »

Už jenom ta hmotnost motorku třičtvrtě kila je bezvadná...
Mimochodem, předpokládám, že ceny budou taky moc pěkné.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Cena v téhle branži zatím ještě vyjadřuje užitnou hodnotu a spolehlivost.
Tohle http://www.uzimex.cz/Vyrobce/maxon-moto ... ry-DC.html je cenově ještě jinde než ATAS, jde zkrátka o výrobky po kterých sáhne ten, kdo si nemůže dovolit selhání. Reference ve sloupečku vpravo si taky nemůže dovolit každý :wink:
U CD mechaniky od soudruha Wang Li za 250,- o spolehlivost nejde. Proto tam má motorek cenu ne 4500,- ale ekvivalent malého piva.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#26 Příspěvek od tandel »

Myslíš jako ty roboty na Marsu?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ještě mě napadá - když se krokový motorek připojí na střídavý proud o rozumném napětí (např. 12 V), tak se točí i bez elektroniky. Otáčky jsou většinou docela malé a síla velká. Akorát se náhodně roztáčí na jednu nebo druhou stranu, ale to by u míchadla nevadilo.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#28 Příspěvek od tandel »

Bez americký páječky, anglickýho cínu, německý kalafuny a japonskýho měřáku to jde, ale bez talentu nikdy.

Měl by sis změnit patičku. Dneska se to všechno dělá v Číně nebo kde...

Uživatelský avatar
Cybertracker
Příspěvky: 34
Registrován: 15 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Cybertracker »

Tak jsem udělal výbrak jednoho starého autorádia a našel hezký motorek pro pohon kazetové mechaniky, sílu má slušnou. Je to asiat jak vyšitej (Singapore), je na 12V, ale sílu v tahu má slušnou, horší to už je na nižším napětí. Připojil jej na AN6651 a regulace jde slusně, akorát se s ním pod 3ot/s nedostanu. Samozřejmě na suchu se točí rychleji, protože není míchadlu kladen žádný odpor. Problém je ale ten, že jakmile se voda mícháním uvede do pohybu má tendenci proud zvetšit otáčky až na 4ot/s. Když se voda po chvilce uklidní, což není samozřejmě okem pozorovatelné, tak zase na minimum otáček nemá sílu motorek míchádélko roztočit, takže musím přidat a pak hned ubrat, ale jde to. Ono taky není divu, když místo 12V do něj leze po regulaci 1,68V, což je už dosti na hraně, kdy se ještě zvládne točit, pak se již zastaví. Odběr proudu se pohybuje v průměru kolem 70mA. Sice to není přesně to pravé ořechové, ale lepší 3ot/s než 10ot/s a je to zadara, teda za 12,50kč s cenou AN6651, který jsem si naštěstí už dříve zakoupil :D

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#30 Příspěvek od tandel »


Odpovědět

Zpět na „Poradna“