zdoj proudu pro elektrolýzu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
broukator
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2008, 02:00

#16 Příspěvek od broukator »

mtajovsky píše:K tomu napájení měřícího modulu - obávám se, že je nutné izolované napájení. Dost jsem si s tím hrál a i malý kapacitní proud z neuzeměného zdroje způsoboval již chybu.
myslíš izolované napětí pro každý z měřáků, nebo jedeno pro oba měřáky ,ale galvanicky odděleno od měřeného obvodu?

Uživatelský avatar
broukator
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2008, 02:00

#17 Příspěvek od broukator »

na energie.upramene.cz jsem čerpal, to se neboj. ale ne všechny prezentované zapojení, dělají tak jak mají. proto si potřebuji odladit toto zapojení a zároveň měřit hodnoty na elektrodách.
myslím, že není podstatné pro co tento zdroj konkrétně je 8O .

mohu poprosit ještě o upřesnění těch tranzistorů? zda oba stejné" a jaké s ohledem na požadovanou funkci (omezení proudu na svorkách do 20 mA při až 200V)?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Jako horní tranzistor můžeš použít výkonnější typ např. TIP48, MJE340 popř. darlington TIP152 a pod., spodní tranzistor můžeš použít např. BC546, BC547 a pod. (www.gme.cz) :wink:

PavelFF*

#19 Příspěvek od PavelFF* »

Artaban001 napsal:
Násobiè nepoužívej. Potøebuješ 2 naprosto stejný trafa (jen trafa, bez usmìròovaèe a kondù). Tøeba 230/12V. Jedno zapojíš normálnì (potøebuješ 12V AC) a druhý zapojiš sekundárem na 12V AC toho prvního a z výlezu Ti pùjde 230V 2X oddìlený od sítì.

Neodpustím si OT poznámku, že na výstupu takovéto kombinace dvou shodných traf v "oddìlovacím zapojení" nebude napìtí jako na vstupu, ale podstatnì nižší - z 230V dostanu tøeba jen 130V až 190V . Záleží na typu traf a jejich zatížení, ale malá trafa do 5-10VA (zalitá z GME) se tak chovají. Dùvodem je velký pøídavek sekundárních závitù na korekci úbytkù pøi zatížení. Je to vidìt z toho, že naprázdno má trafo témìø 2x vyšší napìtí než pøi jmenovité zátìži. U traf o výkonech kolem 1kW už by to jistì fungovalo skoro tak, jak píše artaban a rozdíl napìtí by byl pod 10%.

I když to vypadá divnì, mìlo by druhé trafo mít menší sekundární napìtí, aby napìtí "230V" na obou stranách bylo pøi zatížení zhruba shodné. Tøeba kombinace 230V/12V <=> 9V/230V už dá lepší výsledky(platí pouze pro malá trafa). Nevýhody, jako znaèné kolísání napìtí podle zatížení a mnohem vìtší napìtí naprázdno v porovnání s použitím jednoho trafa jenom rostou.

Ale v uvedeném pøíkladu zdroje by naopak tato vlastnost mohla být výhodou, protože tazatel potøebuje jenom stejnosmìrných 200V.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#20 Příspěvek od bu2520 »

moc se mi tam nelíbí ten trimr je ve výkonové větvi asi bych ho viděl spíš drátový někde na pěti watech když už je to takhle vymyšlené

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Jindra2 »

Člověčě neblbni, kup si flašku kořalky a desinfikuj. Na anginu je nejlepší grog z božkovského Fernetu - vyzkoušeno.
Jindra

PS: a ještě budeš veselej :-)

Uživatelský avatar
broukator
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2008, 02:00

#22 Příspěvek od broukator »

díky moc za doporučenosti.

asi zůstanu u násobiče napětí, protože jsem doma našel trafo 230V~/50V + 9,25V + 9,25V. vůbec nevím z čeho to je, ale násobič s třemi páry D+C bude vyhovovat a dostanu se k 200V. horní tranzistor (kolektor na výstupu k elektrodě) jsem našel BC547 a spodní tranzistor (emitor k nule) koupím TIP48.

napadla mi ještě jedna věc: rád bych aby se elektrolýza sama ukončila po dosažení určité vodivosti elektrolytu. s ohledem na mé elektrody to bude při poklesu napětí k 24V (nutno doladit při procesu) na elektrodách. mohu ještě poprosit o nákres komparátoru, který by odpojil přívod k elektrodám při poklesu napětí na elektrodách pod nastavenou mez (nastavitelné trimrem; bude to okolo 24V)?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Ty tranzistory obráceně - TIP48 kolektor na elektrodu. :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Ten komparátor by mohl jít asi takto (viz schéma), PR1 nastavuje úroveň při které to vypne (cca 10 - 40V), LED1 indikuje vypnutí. Znovu zapnout to jde buď stočením PR1 na nulu nebo rozpínacím tlačítkem v sérii s D1. (25V na napájení by se dalo vzít třeba z trafa před násobičem)
Přílohy
Elyza.gif
Schéma
(7.68 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
broukator
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2008, 02:00

#25 Příspěvek od broukator »

Andrea píše:Ten komparátor by mohl jít asi takto (viz schéma), PR1 nastavuje úroveň při které to vypne (cca 10 - 40V), LED1 indikuje vypnutí. Znovu zapnout to jde buď stočením PR1 na nulu nebo rozpínacím tlačítkem v sérii s D1. (25V na napájení by se dalo vzít třeba z trafa před násobičem)
a jeje, další neznámý obvod :(
děkuji

ok, takže:
- báze (horního) tranzistoru TIP48 nepůjde na kolektor BC547, ale na diodu D2 k LM358N.
- R3 a R2 zapojím na elektrody u nichž se připojení nemění (jedna na konec násobiče a druhá na kolektor TIP48)
- k napájení použiju monolitický můstek k 50V sekundáru, za nim nějaký elektroit, do plusu odpor 1k a zenerku 25V k zemi. mezi odporem a zenerkou budu napájet IO

ta orientace diody D2 je správně?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

Nene, to původní zapojení zůstává, ten komparátor se k tomu připojí navíc. Asi takhle:
Přílohy
Elyza.gif
(18.64 KiB) Staženo 94 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od masar »

Ještě bych to doplnil o zmíněný spínač. Sepne se až po té, co budou všechny "parametry" nastaveny, aniž by se vypínala signalizace stavu. Zřejmě se bude proud nastavovat od malých hodnot k větším, tak že by obvod mohl reagovat dřív, než bychom chtěli. :wink:
Přílohy
Elyza1.png
(4.25 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
broukator
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2008, 02:00

#28 Příspěvek od broukator »

Andrea píše:Nene, to původní zapojení zůstává, ten komparátor se k tomu připojí navíc. Asi takhle:
děkuji. můžeš mi poskytnou ten nákres v Eagle?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Andrea »

broukator píše:děkuji. můžeš mi poskytnou ten nákres v Eagle?
Nedaří se mi to sem vložit. Zkusím ještě později.

Uživatelský avatar
broukator
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2008, 02:00

#30 Příspěvek od broukator »

na měření napětí a proudu elektrodami (přes předřazený odpor) budu používat PM128 (vGME pod označením HD-3128). máte s ním někdo zkušenost? ptám se proto, že v dokumentaci je uvedena možnost změnit desetinnou tečku, ale chybí "svič". zkusil jsem si hrát s připravenými ploškami P1 (propájena), P2 a P3 a zjistil že tečku ovlivňují, ale nevím jestli je dobře P1 rozpojit a propájet P2 abych získal 19,99? a taky je tam trimr, v českém návodu ani zmínka. mě by zajímalo, k čemu je?
a ještě jednou se zeptám, když budu mít dva tyto panelový měřáky, mohou mít společné napájení 9V baterie, když napájení bude oddělenou od měřeného obvodu?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“