Elektronkový AM vysílač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#136 Příspěvek od patt_01 »

Tak já radši budu vysílat do umělé zátěže a k ní připojim krátkou anténu.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#137 Příspěvek od jardajar »

To je právě to. Na VKV už se zase musíš dívat na to, jestli nevlezeš na letecký kmitočty. Vem si, že rádio končí někde na 108Mhz, a věž Ruzyně je na 119...

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#138 Příspěvek od patt_01 »

Zase zůstanu při středních vlvách, tu umělou zátěž bych mohl udělat jako chytak, 29 složených paraelně odporů 2,2k, dohromady daj 75ohm a anténu 3m dlouhou. Vysílací kmitočet 1,5MHz, cívka 100uH v anodovém obvodě by byla na průměru 50mm vynutá 40 závitama 1mm tlustym drátem, ladící kond 100pF. V mřížkovém obvodě by byla cívka a kondenzátor stejný jako předtim.
Šlo by to tak?

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#139 Příspěvek od jardajar »

No zátěž musí mít odpor podle vysílače. Pokud netransformuješ vysokou impedanci elektronky, tak je ti odpor 75R k ničemu. Nevím jestli to říkám úplně dobře, ale zkrátka tvůj obvod nebude mít automaticky výstupní impedanci zrovna 75 ohmů, jestliže jsi ho nepočítal.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#140 Příspěvek od jade »

Podobný problém se středovlným vysílačem zrovna řeším...
Potřebuji mít totiž možnost, jakožto zběratel starých rádií, přenášet vlastní signál do těchto málo citlivých přístrojů.
Stačí mi,aby byl signál kvalitní v rámci řekněme okruhu 10m.
Stavěl jsem už tranzistorový transmitér, ale u starých rádií s přímým zesílením byla nutná anténa tak 3m na obou stranách...
Pokud je nutná délka antény delší, než je vzdálenost vysílače od přijímače, je to celé poněkud absurdní, to je rovnou můžu tou anténou natvrdo propojit a bude potřeba mín drátu :lol:

Ale zaujala mě právě možnost tady probírané umělé zátěže, nebo jsem též uvažoval o provedení rámové antény.
Ovšem nejsem si jist, jak ji správně navázat na vysílač - místo výstupní cívky?
Je tu ale zase problém se směrovostí - v přijímačích jsou různě orientované cívky.To bych pak musel pokaždé s rámovkou různě manipulovat...
Leda připojit rámovku i k přijímači,
celkové uspořádání by mohlo vypadat takhle:
na stěně nad přijímači by byla "nalepená" rámová anténa, která by šla připojit banánky ke kterémukoliv z nich, na protější stěně by visela druhá, připojená k vysílači.
Není mi taky jasné, jak má být rámová anténa správně provedena a jak ji navázat správně na přijímač...
Díky.....

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#141 Příspěvek od jade »

Ještě doplním,
zaujal mě vysílač, který tady publikoval Radix, mám krystal 500kHz, na výstupu bych měl 1MHz a pokud by ta výstupní cívka byla rovnou rámová anténa tak není co řešit......Což?
Přílohy
vysílač s krystalem.JPG
(57.19 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#142 Příspěvek od Radix »

Rámovou anténu přímo místo anodové cívky můžeš použít. Jen poměr LC musí být navržen tak, aby tvořil optimální anodový zatěžovací odpor elektronky.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#143 Příspěvek od jade »

Tak sem to postavil, použil sem EF80 a udělal k tomu rámovku o průměru 50cm.
Nedaří se mi to modulovat. Chytám jen silný sítový brum, zato v okruhu 30m od domu stále stejně silný,výkon tedy pro moje účely až až. Venku ze zahrady sem zatím nezkoušel.
Jako modulační trafo sem použil starý výstupák z rádia,asi bude slabý,max 2W.Po modulaci v signálu ani stopy.Zvuk pouštím do vinutí 720ohmů, na anodu jde vinutí 2ohmy,snad je to tak dobře...
Anodovou VF tlumivku jsem zatím vypustil, vinutí od trafa ji zastoupí,ne?

Sítový zdroj je z usm.bloku PB1006,následuje kond 100M,odpor 680ohm a zas kond 100M.Ten odpor zkusím zvednout tak na 4k7a případně vyfiltrovat žhavení.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#144 Příspěvek od Radix »

To modulační trafo máš obráceně, začni tam. Pak musí být výstup z modulačního zesilovače nízkoohmový (tranzistorový zes.). Pokud ho máš elektronkový, musí na to být dvě trafa spojená nízkoohmovými vinutími linkou.
Nebo musíš mít speciální modulační transformátor, který má obě vinutí vysokoohmová.
Proč ten vysílač neuděláš tranzistorový?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#145 Příspěvek od jade »

Áha,já to tušil,že je někde zrada!
Zvuk posílám ze sluchátkového výstupu z rádia.To do 4 ohmového vinutí nemůžu pustit.
Elektronkový je proto, aby byl stylový k mé zbírce rádií.
Tranzistorový vysílač jsem zkoušel,vlastně jen oscilátor s feritkou na výstupu.
Ta stará rádia jsou ale málo citlivá,chce to trochu větší výkon.
Jestli bys měl schémátko, tak bych byl vděčný...

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#146 Příspěvek od Radix »

Myslíš schéma na tranzistorový vysílač?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#147 Příspěvek od jade »

Radix píše:Myslíš schéma na tranzistorový vysílač?
Tak tak... Na 1Mhz.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#148 Příspěvek od jade »

Nebo prostě středovlný.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#149 Příspěvek od Radix »

Zítra se po něčem podívám.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#150 Příspěvek od jardajar »

Jinak s elektronkou funguje to co jsme tu již řešili,dosah asi 30m... Ale nedořešili jsme anodový obvod a je třeba dodělat filtry harmonických, aby si nerušil.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“