Záøivka

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Jirka »

taky jsem jim pár set měnil a opravoval
*****

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

Jinak ted jsem si vzpomel: pouzivaly se tzv. zarivkovy trafa. Je to transformator, kterej obsahoval dve vinuti na trvaly zhaveni vlaken a jedno, ktery nevim, jak se jmenovalo, ale jeden konec byl pripojen na jedno to co napajelo vlakna a druhy konec se pripojil na kostru svitidla. toto vinuti fungovalo podobne jako zapalovaci civka pro strobovybojku. Zapojeni bylo trochu slozitejsi, ale princip jsem tu nastinil. Zarivka se pak rozzihala stejne jako klasicka zarovka, akorat, kdyz uz davala paa, tak velmi hnusne blikala v rytmu 50Hz jak stroboskop..

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#18 Příspěvek od rezis »

:roll: Volt sem volt tam mi slo spis o princip bez starteru :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Paavell
Příspěvky: 18
Registrován: 11 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Paavell »

Děkuji všem za odpovědi. Mrknu na to schéma v Amáru a uvidím jak to dopadne.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Jedna kontrolni otazka: - Nahodila by se zarivka, kdyby se na ni pripojil zapalovac sodikovych vybojek? - neco podobnyho, ale mensiho jsem kdysi videl v jednom specializovanym elektroobchode a bylo to primo urceny pro zarivku. Na ty krabicce bylo i schema pripojeni. jeden privod na se pripojoval pres tlumivku na fazu, druhej vedl pres trubicu na treti vyvod a ten treti vyvod byl zapojen na nulak..

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#21 Příspěvek od Mirda »

Artaban001 píše:Jedna kontrolni otazka: - Nahodila by se zarivka, kdyby se na ni pripojil zapalovac sodikovych vybojek? - neco podobnyho, ale mensiho jsem kdysi videl v jednom specializovanym elektroobchode a bylo to primo urceny pro zarivku. Na ty krabicce bylo i schema pripojeni. jeden privod na se pripojoval pres tlumivku na fazu, druhej vedl pres trubicu na treti vyvod a ten treti vyvod byl zapojen na nulak..
Pokud bude v teple tak by se rozsvítit mohla. Dnes jsou ty zapalovače v malém provedení (váleček z plastu). Schéma zapojení je namalované na zapalovači. Jinak používám elektroniku z vadných úsporek a 18W trubku a už to svítí rok a půl jinak ani neblika ani není černá. Na 40W jsem to nezkoušel. Na té jsem vyzkoušel lepší starter (nějaký triak a kodenzátory) a startovalo to hned bez blikání.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od breta1 »

Výhod předřadníku je více - zářivka nebliká na 100Hz, má výrazně vyšší svítivost a životnost a hlavně na předřadníku je jen cca 5W ztráty (oproti téměř 25W u klasické tlumivky, což oceníš, potřebuješ-li zářivku vestavět jinam, než do stropního svítidla).

Souhlasím, ale výkonová ztráta na tlumivce asi nebude 25W- jedná se přece o jalovou ztrátu, která u ideální tlumivky je nula, u praktické tlumivky to odhaduji na jednotky W.

Návštěvník

#23 Příspěvek od Návštěvník »

Na 36W záøivku jsem použil elektroniku z 15W úsporky. Doplnil jsem jenom chladièe tranzistorù. Záøivka startuje okamžitì, ale øekl bych, že svítí trochu jiným svìtlem. Je to vidìt jen když jsou vedle sebe, pod krytem ten rozdíl není vidìt. Pro kontrolu jsem zmìøil odbìr. Origo zapojení s tlumivkou 220V/50Hz - 275mA. S elektronikou 220V/50Hz - 75mA.
Pokud to porovnám tak 60W proti 16,5W je rozdíl?!?, takže "jalový proud" mì stojí reálné peníze. Jenom mi vrtá hlavou kde je tìch 36W psaných na záøivce??
Zdraví TomasX 8-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

zarivka Ti sviti urcite vic do studena, a trochu slabeji. mas tam jen primarni vyboj, ktery Ti hori mezi dvema studenymi vlakny a na trubici mas urcite hodne vysoke napeti. Pokud to tak nechas dyl, mozna se Ti ozve rana a prorazi se Ti rezonancni kond. Jestli sis nikdy nevsiml, tak u svitici zarivky (jakekoliv) Ti vyboj zrovna prizhavuje vlakna. Tim padem ma vyboj mensi odpor, tim je na zarivce nizsi napeti a vyssi proud. Pouzij "driver" z 27W usporky

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#25 Příspěvek od breta1 »

Anonym píše:Na 36W zářivku jsem použil elektroniku z 15W úsporky. Doplnil jsem jenom chladiče tranzistorů. Zářivka startuje okamžitě, ale řekl bych, že svítí trochu jiným světlem. Je to vidět jen když jsou vedle sebe, pod krytem ten rozdíl není vidět. Pro kontrolu jsem změřil odběr. Origo zapojení s tlumivkou 220V/50Hz - 275mA. S elektronikou 220V/50Hz - 75mA.
Pokud to porovnám tak 60W proti 16,5W je rozdíl?!?, takže "jalový proud" mě stojí reálné peníze. Jenom mi vrtá hlavou kde je těch 36W psaných na zářivce??
Zdraví TomasX 8-)
Tato úvaha není správná. Jalový proud nestojí žádné peníze- elektroměr totiž měří činný výkon. V daném prvním případě změřený proud vlivem tlumivky není ve fázi s napájecím napětím 230V, nelze tedy součin U*I považovat za činný výkon, ve druhém případě zase zdaleka neměřím efektivní hodnotu.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#26 Příspěvek od Atlan »

Dostal som taky napad..neviem c inie blby ale.... keby som pripojil na 40w ziarivku starter zo sodikovej vybojky ?.... nezapalovalo by to okamzite ?... akurat neviem cospravi tych 4,5kV udanych na zalapalovaci

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#27 Příspěvek od Devo70 »

V dielni mám relatívne nové žiarivkové svietidlo, trubice 2 × 36W bez kondenzátora. Na prvý krát štartuje aj 5 sekúnd so štartérmi PHILIPS S10. Skúšal som dnes iné štartéry. Najlepšie výsledky sú zo starými TESLAmi v hliníkovom prevedení 2-3 sekundy. Môj verdikt: PHILIPS S10 is shit! :evil:

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od PabloX »

Schema jedneho elektronickeoh predradnika je tu http://danyk.wz.cz/zarivk_p.html

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“