Cim nahradit LT1101

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#181 Příspěvek od PavelFF »

....bude to fungovat, je tam zpetna vazba do zdroje, ktera ovlivni ze bude tect jiny proud a tim zustane linearni zavyslost vystupniho napeti cidla.
To, co nazýváš zpětnou "vazbou do zdroje" je blbost. Ona to žádná zpětná vazba není. Zdroj napětí IC2 požere(nebo vydá) proud do 10mA bez změny výstupního napětí a do neinvertujícího vstupu IC1 jak sám píšeš, nic neteče.
Takže to nic neudělá, napětí bude pořád konstantní, ale jen do té doby, než vykroutíš jezdec P1 blízko k dorazům. Nedoporučuji.

Zato ti chybí zpětná vazba u IO3! Což je zásadní problém.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#182 Příspěvek od Izmail »

PavelFF píše:
....bude to fungovat, je tam zpetna vazba do zdroje, ktera ovlivni ze bude tect jiny proud a tim zustane linearni zavyslost vystupniho napeti cidla.
To, co nazýváš zpětnou "vazbou do zdroje" je blbost. Ona to žádná zpětná vazba není. Zdroj napětí IC2 požere(nebo vydá) proud do 10mA bez změny výstupního napětí a do neinvertujícího vstupu IC1 jak sám píšeš, nic neteče.
Takže to nic neudělá, napětí bude pořád konstantní, ale jen do té doby, než vykroutíš jezdec P1 blízko k dorazům. Nedoporučuji.

Zato ti chybí zpětná vazba u IO3! Což je zásadní problém.
Proc u IC3? V zapojeni s INA118 tam zadnou zpetnou vazbe nemam.
Ta by tam byla k necemu jen pokud by IC3 nemel dostatecne zesileni, nebo to tak neni?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#183 Příspěvek od PavelFF »

No já tam viděl na pozici IC3 OP335, a ten zpětnou vazbu potřebuje.
Jestli tam bude INA, to je potom jiná!

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#184 Příspěvek od Izmail »

PavelFF píše:No já tam viděl na pozici IC3 OP335, a ten zpětnou vazbu potřebuje.
Jestli tam bude INA, to je potom jiná!
Jo takhle , to schema bylo jen tak orientacni, spis mi jde o to zapojeni aby to regulovalo ten proud zdroje, proc to nedoporucujes?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#185 Příspěvek od PavelFF »

...spis mi jde o to zapojeni aby to regulovalo ten proud zdroje, proc to nedoporucujes?
Asi máš na mysli,že by bylo dobré měnit NAPĚTÍ zdroje . To ale nedokážeš udělat zatěžováním(odlehčováním) výstupu napěťového zdroje. Zdroj napětí musí být poskytovat konstantní napětí bez ohledu na výstupní proud.
Musel bys ten regulační signál zavádět nějak do řídicího vstupu. To jen tak obecně - vůbec jsem nezkoumal, jestli to jako celek v tvém případě bude dávat nějaký smysl.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#186 Příspěvek od Izmail »

Jde nejak spocitat s jakou presnosti bude cely teplomer merit, nebo to proste zjistim az ho sestrojim a promerim?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#187 Příspěvek od Cust »

jde spočítat max. nepřesnost podle údajů jednotlivých komponent...
vypůjč si v knihovně nějakou knížku o teorii měření.
např.: Elektrická měření : Přístroje a metody / Vladimír Haasz, Miloš Sedláček

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#188 Příspěvek od Izmail »

Cust píše:jde spočítat max. nepřesnost podle údajů jednotlivých komponent...
vypůjč si v knihovně nějakou knížku o teorii měření.
např.: Elektrická měření : Přístroje a metody / Vladimír Haasz, Miloš Sedláček
Jo diky, zkusim si je pujcit.

Jeste resim jeden problem, chcu tam spinat nejakou zatez treba zarovku na 220V. Budu ji regulovat pres PSM. Jde mi ale o to, ze kdyz tam nechcu mit trafo, tak tam nebudu mit ani vyvedeno 220. Je mozne to udelat tak, ze proste vystupem bude jen dva vodice, ktere se bud spoji nebo rozpojí nejakym optotriakem? Není to takovy prasacky?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#189 Příspěvek od Cust »

Prodávají se žárovky klasických rozměrů a výkonů se jmenovitým napětím 24 V. Min měsíc jsem vyměňoval žárovku na záchodě a právě jsem tam omylem strčil tuhle 24 Vtovou a připekla mě vypínáč - sepnul natrvalo. :-)
Jo, ty žárovky se používají na lampy na stroje jako soustruh, fréza ... a měla by být dostupná v každé prodejně elektroinstalačního materiálu. V domácích potřebách asi ne.
Pokud nejde o žárovku, ale o 230 V, tak optotriak je tuším standardní.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#190 Příspěvek od Izmail »

Cust píše:Prodávají se žárovky klasických rozměrů a výkonů se jmenovitým napětím 24 V. Min měsíc jsem vyměňoval žárovku na záchodě a právě jsem tam omylem strčil tuhle 24 Vtovou a připekla mě vypínáč - sepnul natrvalo. :-)
Jo, ty žárovky se používají na lampy na stroje jako soustruh, fréza ... a měla by být dostupná v každé prodejně elektroinstalačního materiálu. V domácích potřebách asi ne.
Pokud nejde o žárovku, ale o 230 V, tak optotriak je tuším standardní.
tak to uz je jedno, jestli budu pouzivat 220 nebo 20, to se zapoji podobne :-) jde mi spis o to, jestli to udelat tak, ze dam trafo primo do zarizeni, a tim pak pripojim zarovku primo dokrabicky. Nebo to udelat tak, ze zarovka bude mit svoje vlastni napajeni, a teromstat bude slouzit jen jako spinač a vypinač.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#191 Příspěvek od Izmail »

Jeste jsem se chtel zeptat na jednu vec, co mi vrta hlavou, predtim, nez bakalarku poslu na odevzdani.

Jak mam u tech obvodu napr. OPA335, MCP3551 atd. zapojene ty kondenzatory - podle datasheetu.
Tak, o jake kondenzatory jde, staci obycejne keramicke a elektrolyt.?
Ptam se, protoze na tme.cz jsem videl i odrusovaci kondenzatory a ruzne druhy.
Diky moc :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#192 Příspěvek od Cust »

kvalitní keramika zapojená co nejblíže nožičkám operáku
jestliže používáš hliníkový elektrolit, dává se k němu paralelně keramika nebo můžeš použít tantal

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#193 Příspěvek od Izmail »

A jaky je rozdil meni monolitickym a klasickym ker. kondikem?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#194 Příspěvek od Cust »

monolitický - technologie výroby
keramický - použitý materiál

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#195 Příspěvek od EKKAR »

Monolitický je několik miniaturních destiček paralelně - takže se zmenší některé parametry (rozměry, parazitní indukčnost...) při zachování kapacity.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“