Náhrada Tesla VM2202

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

Náhrada Tesla VM2202

#1 Příspěvek od Jardik16 »

Dobrý den,mám gramofon Tesla NZC 160 s vložkou VM 2202 a chystám se ji vyměnit.Chtěl bych se zeptat,jestli do tohoto gramofonu(šasi HC 16)mohu použít vložku Ortofon OMB5E.Tu plastovou vážku na svislou sílu mám,takže vyvážení není problém.Jde mi o to,jestli ta přenoska snese toto levné šasi.Jestli jsem dobře pochopil,tak to není tak špatné šasi(řemínkový náhon,zvedáček),ale i tak,nebo mám použít vložku Ortofon OMB5?Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Bez problémů, můžeš ji použít.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Klidně použij, OMB5 není zas takový zázrak :-)
I když je pravda, že VM2202 byla o dost tužší oproti ostatním magnetodynamickým přenoskám-to kvůli snížení citlivosti na hluk od pohonu. OMB5 mude tak napůl cesty mezi VM2202 a 2102.
Lepší přenoska je už OMB10, ale taky za jiný peníze, že..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Když to jde v raménku z HC15, půjde to i u dalších. Jestli má v pořádku ložiska, bude asi vhodné dodělat jednoduchý antiskating, který ji bude jemně tahat zpět, ale to poznáš, až tam tu přenosku dáš.

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Jardik16 »

Tak děkuji za rady,té OMB5E jsem se bál z toho důvodu,že snad je citlivější a může desku poškodit.Takže ji použiji.Původně tam byla VK4204,ale na té po dvou dnech používání odešel jeden kanál.Tak jsem sehnal starší použitou VM2202 a je to zatím v pořádku.Já stejně mám ve sbírce především desky od Supraphonu,takže nepotřebuju velký HIFI protože z těchto desek stejně mnoho vysokých tónů nevytáhnu.A mám pár desek od firmy AMIGA(NDR),a ty jsou na tom co se týče kvality zvuku mnohem lépe.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Abys nežil v omylu: mnoho světových firem si u nás dodnes nechává nejen lisovat vinylové desky, ale i řezat matrice. A dělalo se to tak i v dobách, kdy ještě lisovny po světě nestíhaly lisovat.
Desky z GZ (bez ohledu na to, co je na nich za etiketu, supraphonských ale bylo nejvíc) se dobře vyvážely. Dodnes najdeš v inzerátech poptávku po Czech vinylu.
Prostě desky Supraphon nejsou o nic horší, než desky jiných firem, často i lepší.
Taky pár Amig mám, ale že by byly lepší? To bych neřekl. Tehdy ani dnes. Možná to zkreslení výšek navozuje dojem, jako by jich bylo víc. A taky, samozřejmě, záleželo vždy a všude na zvukaři, jaký záznam pro řez připravil.

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Jardik16 »

To s tím zvukařem bude asi pravda,a navíc já mám potenciometr hloubek a výšek téměř na maximu,tak to zkresluje,zkoušel jsem tu Amigu zapnout s potenciometry na středu a hrálo to jako supraphon,desky supraphonu si myslím mají delší životnost celkově,mám také několik desek od Balkantonu,a jedna z nich se už nedá poslouchat.No uvidím až tam dam tu ortofonku s eliptikou.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

To bys musel posuzovat podle nových, ještě nehraných, desek. Jak tou drážkou projelo víckrát kdovíjak opotřebované kopyto, už se víc projeví vliv toho, jak dobře bylo to kopyto mazané sazemi v hmotě desky, jak velké plošky mělo vybroušené po stranách, jaký byl přítlak na to kopyto a jaká poddajnost systému. A na posouzení kvality desky můžeš zapomenout, protože výšky v drážce jsou zažehlené, došlo k plastické, tedy nevratné deformaci, aneb deska je ohraná.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#9 Příspěvek od kovka »

Tak děkuji za rady,té OMB5E jsem se bál z toho důvodu,že snad je citlivější a může desku poškodit.Takže ji použiji.Původně tam byla VK4204,ale na té po dvou dnech používání odešel jeden kanál.Tak jsem sehnal starší použitou VM2202 a je to zatím v pořádku.Já stejně mám ve sbírce především desky od Supraphonu,takže nepotřebuju velký HIFI protože z těchto desek stejně mnoho vysokých tónů nevytáhnu.A mám pár desek od firmy AMIGA(NDR),a ty jsou na tom co se týče kvality zvuku mnohem lépe.

Je v tom nejakej "hokej" mluvi se zde o krystalove vlozce VK pak vymena za magnetodynamku VM.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#10 Příspěvek od kovka »

Asi to vysvetluje to popisovane zkresleni po vymene,nejak mne tam chybi zminka o pouziti korekcniho zesilovace po osazeni magnetodynamickou vlozkou za krystalovou.Verim,ze Jardik 16 vi o cem pisu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Nějaký předzes tam má, kdyby dal magnetodynamiku jen tak na blind na místo krystalky, nehrálo by mu to takřka vůbec. Jestli se nemýlím, tak tyto gramofony byly vybaveny preampem s možností přepnutí na provoz jak s krystalovou/keramickou přenoskou, tak s magnetodynamikou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#12 Příspěvek od fero7 »

V prvom rade sa ubezpec, aka prenoska tam ma byt.
Podla mna krystalka.
Rozdiely medzi krystalkou a magnetodynamickou prenoskou su velmi velke a nemozes ich zamenit.
Uplne rozdielne urovne signalu!, uplne ina prenosova chrakteristika (preto magnetodynamicka prenoska musi mat predrosilnovac s charakteristikou RIAA!), a hlavne v konecnom dosledku uplne ina pritlacna sila ktora je dana uz samotnou konstrukciou grama.
To sa takmer neda poriesit.
Predzosilnovac tam moze mat (mozno na mikrofon, ale ten nema Riaa), ale pritlak neprepne!
Cela konstrukcia ramienka je primitivna, urcena pre krystalky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Fero7, podle origo manuálu byl NZC160 osazován vložkou VM2202 - a to je MAGNETODYNAMIKA. Konstrukce ramínka umožňovala instalaci dvou typů hlavičky - jedné s bočními drážkami pro nasazení krystalky řady VK43xx, druhé s "půlpalcem" na 2 svislé šroubky k upevnění standartní magnetodynamiky. Šroubovací protizávaží pak doplňovalo sestavu. Ano, vyvážit rameno a nastavit potřebný přítlak pro VM přenosku chvíli trvalo, ale šlo to. Kvůli této variabilitě byla uzpůsobena i konstrukce preampu - měl přepínané zesílení, větší pro VM, menší pro VK. Ano, byla to silně kompromisní konstrukce, ale ve své době to řešilo hodně problémů.
Navíc Tvé tvrzení, že pouze magnetodynamika musí mít korekci podle RIAA je holý nesmysl - RIAA je typ korekce, používaný při nahrávání mástru pro tvorbu matric gramodesek, aby se vyrovnala výchylka rycího hrotu při basových tónech s výchylkou při vysokých tónech. Pokud by se ponechalo původní amplitudové rozložení, silné basy by zabraly moc místa na desce nebo by se drážky vzájemně prořízly; naopak výšky by nebyly vůbec reprodukovatelné, protože podle jednoho z pramenů by výchylka hrotu pro jejich zaznamenání a reprodukci byla srovnatelná s velikostí molekuly vinylu. Výšky se proto při záznamu zesilují, basy zeslabují - při reprodukci je korekce opačná. Vedlejším efektem je potlačení šumu obdobné systému Dolby B. Důležité ale je, že krystalové přenosky jsou vyráběny tak, že jejich mechanická konstrukce vinou rezonančních charakteristik celého systému přenosky udělá onu korekci z větší části mechanickou cestou, takže v předzesilovači je spíše zdůrazněna potřeba vysokého vstupního odporu, než nějaká extra elektronická korekce. Magnetodynamická přenoska pak z důvodu větší vlastní linearity v porovnání s keramickou/krystalovou přenoskou speciální korekční předzesilovač nutně potřebuje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jardik16
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Jardik16 »

Má to zesilovač pro krystalku a předzesilovač pro magnetodynamiku,na panelu se to přepíná několika tlačítky.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#15 Příspěvek od fero7 »

EKKAR: RIAA nie je nezmysel! Komu je to jedno, tak si kludne moze dosky prehravat aj cez plechovku.
... "vysokého vstupního odporu" - pozor! je to trochu inak.
VM... maju signal par mV. Zapajaju sa do vstupov s predzosilnovacom pre gramo. Tieto vstupy maju predzosilnovac s charakteristikou RIAA
(napr. http://www.avelmak.sk/index.php?lm=142& ... ticle=6520 ,
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=729& ... icle=18060 )
VK... maju signal par stoviek mV. Pripajaju sa do linkovych vstupov.
Vstupny odpor je az druhorada zalezitost.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“