Oprava trafopájky

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#46 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím , ale já jsem začínal se 75W , tedy neberu dobu , kdy pájel táta , měl specielní udělátko , dřevěnnou násadu , v ní Cu drát , tak průměr 3 mm a na konci keramické korálky a na nich ten odporový pásek , ze starých žehliček a k tomu trafo s přepínačem po voltu .Spirálka byla za provozu třešňově červená a lampáčům a amatérským konstrukcím to nevadilo . Jen se musel dávat pozor na TC18x . No a pokrok přišel s pistolkou 75W . Mám ji přes 30 let a jede . Jen jsem , kromě smyček , měnil ten spínací kontakt - prohořel , tak jsem tam přibastlil kontakty z relé a jede dodnes . Dnes mám celke 3 ks 75 W . S velkou slávou jsem si koupil 100W a ta leží ve skříni . Má prostě moc velký výkon . Jinak pro tu 75-ku dělám smyčky z Cu , ustálil jsem se na 1,2 mm průměru . Mám kliku , že mi po otci zbyly na cívkách Cu dráty ovinuté papírem , takže není problém s lakem . Dělal jsem z 1,0 , ale ty byly slabé . Když dělám SMD , tak dám 0,7 a jede to perfektně . V žádném případě nespouštím páječku dříve , než opřu hrot - dojde ke spálení cínu . Šedý spoj , není pro mne spoj . Jinak používám tvar , který je výše veden , vzniklá elmagpumpa pracuje perfekt a pokud mám vyměnit švába DIL 20 tak je venku do 20 sec a nikdo nepozná , že jsem ho měnil . Tedy jen podle nových pájecích bodů . co se týče citlivější techniky , tak mám místo podložky u smyčky faston . Na něj mám připravený kablík , ten připájím ke společnému vodiči v zařízení a jinak začínám pájet součástky od jejich "napájecích" přívodů . Jinak pájím starou pájkou , kterou mi dodává kolega , který s odsávačkou pracuje . Já ji regeneruji na prkénku , které posypu kalafunou a to odsáté "smetí" ohřívám klasickou páječkou a jezdím s cínem po prkénku a získám blyštivé valounky čisté pájky . No a tu pak používám k pájení . Jen na práci "v terénu " použiju nový trubičkáč s kalafunou .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#47 Příspěvek od EKKAR »

Koukám, BOBOBO, že nejsem sám, kdo "recykluje" obsah odsávačky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#48 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Někdo se s tou mikropájkou jen o přestávce drbe v nose či v uchu, někdo s ní letuje kolikrát i 8 hodin v tahu :D
No jestli tímhle chceš omlouvat, že se k té pájce chováš jak dobytek tak prosím, ty jeden pracante. :pray: :pray: :pray:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#49 Příspěvek od mtajovsky »

EKKAR píše: Jinak tropikalizace byla obrovským hitem v CCCP technice sálových počítačů 80. let - ten lak byl cosi bakelitového a když už se povedlo ho rozrušit a dementní součástku odpájet, sloupla se většinou díky lokálnímu přehřátí i Cu fólie z té jejich sh.itové imitace kuprexkartu...
Jelikož jsem počátkem 80 let několik roků dělal technika na ruských minipočítačích řady SM, mám na to VELKÉ vzpomínky. :D Ten lak byl normální epoxyd. Oni prostě celou desku ponořili do nádobky s epoxidem a nechali čouhat jen konektorové plošky, které byly na jedné straně. Z té doby mám i samodomo dělanou sondu s hrotem z šicí jehly. Běžné měřící hroty se prostě nechytaly. Jak dobře se hledaly studené spoje, zalepené epoxidem asi nemusím popisovat. Mrazící sprej a fén na vlasy byly běžné potřeby.

Jinak, na opravy se používala dusíková vyfoukávačka, která jediná dokázala nepoškodit spoje a přitom odstanit cín i s tím lakem.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#50 Příspěvek od breta1 »

Mám podobné vzpomínky na sálový ruský EC1045. Tam dokonce dodávali na opravy desek takovou malou ruční frézku, aby se ten epoxy odškrabal. Desky byly tuším desetivrstvé a raritou bylo, že se přerušuvaly plošné spoje ve vnitřních vrstvách, a to velmi často, zejména v těch prvních sériéch desek. IO se měnily po stovkách...

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od otakarv »

EKKAR píše:Koukám, BOBOBO, že nejsem sám, kdo "recykluje" obsah odsávačky...
I já jej "recykluji" a znovu používám.Je mi ho prostě líto jen tak vyhodit.Proto také mám stále zásobu cínu a nemusím kupovat.To kamarád se s tím takto ne..re,prostě odsaje a vyhodí a pak jde koupit nový.Jednou koupil špuli cínu a nějak mu nešlo s ním pájet,tak jej také vyhodil.Ale to je každého soukromá věc.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#52 Příspěvek od BOBOBO »

Jo jednou koupili v jednom podniku v Kyšperku trubičkáč 3 a vyhodili ho do sběru . Mám nyní fajn zásobku na pájení plechů . V centru je salmiak . Děkuji .

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#53 Příspěvek od kovka »

Osvedcily se mne hroty z Retonu pouzivam je vice jak patnact let.
http://www.reton.cz/crt/elektro.htm
Pri cisteni tohoto hrotu pouzivam kdysi prodavany kartacek na semis/mam zelezny/ bez toho, ze by hrotu ublizil.
Jako prakticka uprava co uz mne slouzi nekolik let ,je osazeni bile 5mm LED/lezela doma/ misto zarovky na prodlouzene kroucene "zvonkove"draty do blizkosti hrotu a mam pak nasvicene i pajene misto.Misto papirovedo drzaku objimky jsem doplnil maly plosak
s dvema seriove zapojenyma diodama v napajeni.
Pro pajeni pouzivam Fluitin 1532 Sn60Pb38Cu2 se 2,2% tavidla,kalafunu jsem nepouzil vic jak 10let ,ac jsem drive houslovou pouzival.
Pajku ,pokud to jde, pri osazovani nove soucastky vetsinou ano,pridavam "shrora"pak obsazene tavidlo vteka primo na prohrivany spoj a redukuje zoxidovane plochy pak se krasne pajka rozleje.
Nejsem pajkovy bohém, ale nekdy pajku z hrotu radeji odstriknu hrot ocistim zminenym kartackem a pridam cerstvou.
Bez problemu lze takto ocinovat levne konektory v mekkych plastech,co maji pajeci plosky leskle, bez mechanickeho oskrabani,ci pouziti extra tavidla.
Pro dlouhodobe pajeny s Wellery doporucuju pouziti aktivatoru ze sortimentu Weller / resp.Cooper hands tools/,vyrazne prodlouzi zivotnost hrotu.

Uživatelský avatar
weswe
Příspěvky: 3
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

#54 Příspěvek od weswe »

Konečné řešení - díry po vymačkaných závitech zality technickým stříbrem - tvrdé pájení. Pak nové díry a nové závity, tentokrát již do stříbrné pájky, která je tvrdší než původní měď. Tato tvrdá Ag pájka se taví při výrazně nižší teplotě než mosazná a tak povlak původních trámečků zůstal nepoškozený.
Dík za inspiraci.

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#55 Příspěvek od zajemce »

Někdy po roce 90 ,jsem sháněl věčné hroty (ty s tím navařeným odporovým drátem) a reagoval jsem na inzerát z Plzně.Po dodání jsem byl zklamaný,protože přišly z mého pohledu obyč.hroty za dost peněz.Dal jsem je bokem a první použití přišlo až za pár let.Jaké bylo překvapení,když se hroty ne a ne přepálit.Protože jsem s nimi byl více než spokojený pátral jsem,kde je sehnat (ona firma již neexistovala).Nepodařilo se,až nyní díky příspěvku od Kovky (nenapadlo mě,že Reton něco takového má,i když jsem od nich bral obrazovky).Takže díky Kovko.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#56 Příspěvek od kovka »

Jak s tatou p.Vychodilem tak se synem byla vzdy v Retonu dobra spoluprace,zasoba se mne taky uz ztencila, tak se tam budu muset taky zastavit az se tam dostanu,jen na fajnovejsi veci RM 1,27mm beru mikropajku.

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#57 Příspěvek od zajemce »

Kovko,tak mi dnes p. Vychodil ml. sdělil,že ty hroty doprodali před půl rokem a už nebudou. Kdyby někdo věděl,kde je sehnat,byl bych moc vděčný.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od zdenoeddie »

Ja osobne som pouzival 100W oranzovu hranatu komunisticku pajecku asi od 10let, az donedavna, ked som si pred 2 rokmi kupil pajeci stanicu. Co sa tyka tych hrotov pouzivam 1.5 z elektroinstalacky, sem tam niekedy aj co je momentalne po ruke. Na pajke mi uz tiez dosluzili zavity, tak som to vyriesil takymi svorkami, byvaju v bakelitovych rameckoch a umiestnuju sa na listu pri elektroinstalacii. Akurat do nej vojdu slucky aj vyvody trafa pajecky.
Momentalne mam v praci obycajnu pajecku 75W taku sivu hranatu komunisticku, pajkuje sa s nou dobre, len som zvyknuty na 100W tak mam stale pocit ze pomaly nahrieva :)

Co sa tyka cinu, nerecyklujem, ale chystam sa to zacat. Pouzivam komunisticky taky hruby asi 2mm a 1,5mm s kalafunou trubickovy, a potom novy asi 0.5 takisto s kalafunou, na narocnejsie s kyselinou, ci uz trubickovy, alebo s kalafunou a kyselinu mam v sklenicke.

K tej mikropajke mam toto http://www.schotter.sk/index.php?page=s ... &Itemid=26 a k nej 2 rucky, na jednej siroky hrot, na druhej spicaty. Zatial som znicil len 1 spicaty, a to pajkujem v podstate stale. Mam este nejake okruhle a ine divotvary ale zatial som to nepouzil.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#59 Příspěvek od kovka »

zajemce píše:Kovko,tak mi dnes p. Vychodil ml. sdělil,že ty hroty doprodali před půl rokem a už nebudou. Kdyby někdo věděl,kde je sehnat,byl bych moc vděčný.
Tak to jsi me nepotesil,drive jsem je pratelum rozdaval a ted...
Sam mam malo :(

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#60 Příspěvek od kovka »

To zdenoeddie
No vykon te stanice se mne zda na radu veci uz dnes malo /bezolovo/,jak to bude s prislusenstvim ,nahradnimi dily za 2-5 let to uz tezko hadat.
Dlouhodobe zkusenost potvrdi uzivatele stanic Weller,Ersa...

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“