spínání při xxx proudu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Floppy
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2008, 02:00

#16 Příspěvek od Floppy »

jj, to je mi jasný že je to ono, jen sem chtěl vysvětlit co co dělá a tak abych tomu taky rozuměl :) Eště bych chtěl vedět k čemu jsou tam ty diody? A ten "obdélník" před tyristorem je cívka relé??


PS.: sem to ted zkoušel měřit, tak to odebírá cca 5A nezatížený a odpor mi to neukázalo žádnej :roll:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Bernard »

Správně, obdélník je cívka relé. A to relé s tyristorem je v klidu bez napětí, ale při obou pracovních polohách přepínače musí dostat plus. Tak jsou z obou konců motoru diody, a kde je právě plus, přes jednu z nich se na relé dostane. Druhá je zavřená, takže motor nemá zkrat, bez diod by to nešlo.

Uživatelský avatar
Floppy
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2008, 02:00

#18 Příspěvek od Floppy »

Jou :) tak už to chápu ;) a když rozpínací kontakty dam na + nebo - tak když se ty okna dovřou, resp otevřou na plno nebo je tam překážka, tak se odepne motor :)
Tak a když tam přidam RS obvod, kterej vhodně bude spínat motor a tim relé ho resetuju a nastavovat se bude centrálem, tak bude i dovírání oken. Říkám to zprávně ne? :lol:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Bernard »

Těch 5 A je z 12 V, tedy 60 W motor? Zdá se mi to nějak moc. A žádný odpor, to je 0 ohm?
Spojení s centrálem bych viděl spíš v dalším relé než RS obvodě, ale tak moc se zas v autoelektrice nevyznám.

Uživatelský avatar
Floppy
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2008, 02:00

#20 Příspěvek od Floppy »

No jsou to UNI zavírání oken a to nezatížený, tak je to o něčem jinym než originály no

Odpor toho motoru jsi měřil jo? já sem měl málo rukou, ale lezlo tam něco kolem 0,5Ohm

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Bernard »


Uživatelský avatar
Floppy
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2008, 02:00

#22 Příspěvek od Floppy »

nn, já mam tohle http://www.rakso.cz/detail/stahovani-ok ... -oken-uni/

-> napsal bys mi jak dopočítat ty odpory popř. kondíky? Abych tam dosadil kdyžtak své hodnoty. Dík

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Bernard »

Ten R1 je přibližně 0,4V : (provozní proud jednoho motoru). R2 je 50 až 100 ohmů hlavně kvůli časové konstantě s tím C1, a záleží na tom, jak vypadá proudová špička při zapnutí. Možná i 100 mikro bude dost, chce to vyzkoušet. C2 tam asi ani nemusí být, jednak ten kontakt relé musí být festovní, tak na 10 A, vypíná zkratový proud motoru, a potom se s tím nějak extra často nemanipuluje.
V té sadě jsou asi dva přepínače pro pravé dveře, pro řidiče i spolujezdce, to může situaci komplikovat. Každý to ovládá samostatně, ale co když v jednom momentě jeden stlačí nahoru a druhý dolu? Měl bys tam mít zapojovací plánek, jaké jsou to přepínače.

Uživatelský avatar
Floppy
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2008, 02:00

#24 Příspěvek od Floppy »

ten co je u řidiče, tak stisknutím prakticky odepne ten spínač u spolujezdce

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#25 Příspěvek od caven »

jak si prosímtě měřil ten odpor ?? Na to snad stačí dvě ruce ne ??

Uživatelský avatar
Floppy
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2008, 02:00

#26 Příspěvek od Floppy »

protože mi ty dráty pořád někam utíkali :-D Jinak ten odpor je cca 0,7 - 0,8 Ohm

Odpovědět

Zpět na „Poradna“