prosím pomoc s USB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#31 Příspěvek od p32 »

Já předpokládám, že každý používá pro přední USB kabel USB ze skříně, který je k tomu uzpůsoben, tzn, že má jen jeden konektor do základní desky a je tam i to USB OC zapojeno.
To by pak bylo jak radit řidiči, proč mu auto nejede, když mu přitom došel benzín nebo nafta. :lol:

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jankop »

Předpokládáš naprosto chybně, běžně si s tím nelámali hlavu ani assembleři, natož amatéři.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

A navyse tie konektory na kabloch byvaju niekedy rozdelene po jednotlivych pinoch, aby to bolo kompatibilne aj so starsimi doskami (ked na zapojenie USB vyvodu na doske nebol standard) - potom sa to velmi jednoducho zapoji zle. Nehovoriac o tom, ze v niektorych skrinkach su tie kable netienene a tym padom nevhodne na USB 2.0.

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od michalnb »

rnbw píše:A navyse tie konektory na kabloch byvaju niekedy rozdelene po jednotlivych pinoch, aby to bolo kompatibilne aj so starsimi doskami (ked na zapojenie USB vyvodu na doske nebol standard) - potom sa to velmi jednoducho zapoji zle. Nehovoriac o tom, ze v niektorych skrinkach su tie kable netienene a tym padom nevhodne na USB 2.0.
Presne tak! Potom iba pomerať(prípadne vymeniť kábel za vyhovujúci), pozapájať (DATA+, DATA- buď pokus omyl alebo štandardným príznakom +Ucc 5V, DATA-, DATA+, GND). Od chvíle čo sa chytili výroby skríň firmy ako Mercury to s týmto priemyslom ide dole vodou. Pamätám si(a mám doma) skrine, na ktoré som sa nebál napr. sadnúť(a to mám 85kg) a mali kvalitné tienené USB káble s priemerom vyhovujúcim aj pre napájanie USB2.0 Dokonca som mal bedňu DTK, ktorá mala pod prednými USB portami malý plošák s napäťovou ochranou dátových kanálov a napájanie predných USB portov istené poistkou F1A pre prípadných "šrobovákových" opravárov. To je v porovnaní s dnešnými ako vo futbale 1.liga a dedinská 8. (inak povedané 1. vysokohorská).
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

Dovolené zatížení USB portu

#35 Příspěvek od JanikPetr »

Jelikož jsou dnes k dostání různé USB nabíječky a lampičky,tak by mě
zajímalo max.dovolené zatížení +5V USB portu.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od workhard »

500 mA.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od AmarokCZ »

Dle mého názoru je to na 100% způsobeno napájením, mám taky disk 2.5" ke kterému byl dodán USB kabel délky 20cm s tlustými vodiči, pokud ale použiju 20cm kabel který je určen ke čtečce paměťových karet, tak disk nenastartuje, protože na vodičích tak malého průřezu vznikne velký úbytek napětí, že to disk vyhodnotí jako podpětí a nenastartuje. Disk je WesternDigital a při 4.85V už nestartuje.
Mezi základovkou a předním panelem je jednak docela velká délka kabeláže a za druhé je zvykem tam dávat kabeláž s malým průřezem.
Osobně bych vyměnil vodiče GND a +5V za nějaké silnější, např. průměr 0.6mm.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od PotPalo »

Je to 100% napájaním. Mal som USB disk, ktorý priamo pripojený na notebook fungoval, ale cez hub (na tej istej USB zásuvke) iba zapínal a vypínal.

USB disk: 500mA,
USB hub: 10mA (pre laikov: Pozor, to nieje iba krabička so zásuvkami, je v tom aj IO),
spolu: 510mA,
max.zaťaženie USB portu: 500mA... A že prečo to nejde!!!

Keď je tá čítačka kariet napájaná z toho istého USB portu, tak je to jasné.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od AmarokCZ »

PotPalo píše:USB disk: 500mA,
USB hub: 10mA (pre laikov: Pozor, to nieje iba krabička so zásuvkami, je v tom aj IO),
spolu: 510mA,
max.zaťaženie USB portu: 500mA... A že prečo to nejde!!!
Tvoje úvaha je dle mě naprosto teoretická a neopřená o měření ani specifikaci USB2.0, protože můj disk o kterém jsem psal o dva příspěvky výš má "naprázdno" odběr 350mA a když na něm začnu něco dělat, tak je odběr 700 až 800mA, takže se nedá vůbec mluvit o dodržení 500mA limitu.

Navíc to, že ti disk nejel přes HUB je jasný důkaz velkého úbytku napětí na dlouhé kabeláži, se spotřebou HUBu to v žádném případě nesouvisí.

Když se podíváš do specifikace, tak tam najdeš tohle:

Kód: Vybrat vše

7.2.1.2.1 Over-current Protection
....
The preset value cannot exceed 5.0 A and must be sufficiently above the maximum allowable port current such that transient currents (e.g., during power up or dynamic attach or reconfiguration) do not trip the over-current protector. ...
Z čehož jasně vyplývá, že nadproudová ochrana nesmí vypínat při 500mA ale při větším proudu. O pár řádků níž je taky mimo jiné zmíněno, že nadproudovka nesmí být řešena nevratnou pojistkou jako je u některých NTB typu ACER.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#40 Příspěvek od p32 »

Já bych jen dodal, že 500 mA je předepsaný papírový odběr, ale každý externí 2,5" harddisk si na tom USB portu při startu vezme až 1 A, takže pokud ten port nedá nárazově 1 A pro start toho harddisku, tak harddisk nemusí vůbec najet. Většinou byly problémy (u známých) se zdrojem a jeho kondíkama a to byly i zdroje za 3000 Kč, takže žádné jen ty levné. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“