SMD podomácku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
valad

#46 Příspěvek od valad »

Heh, to je možné, s tmelom som sa nestretol - asi to bude nejaký starší spôsob osádzania SMD súèiastok. Ale otakarv sa pýtal na lepidlá v sériovej výrobe. Tam sa jedná o epoxid a ten by mal povoli￾ behom nejakých 3-6 sec., u väèších súèiastok (napr. IC) samozrejme o nieèo dlhšie - je pod nimi viac lepidla.
Neviem však ako je to potom s funkènos￾ou súèiastok - spôsob ktorý som uviedol sa používa v jednej fabrike pri reworku (zámena súèiastky) prièom odstránená súèiastka sa vyhadzuje. Ale myslím že by nemal by￾ problém.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od otakarv »

valad píše: Neviem však ako je to potom s funkčnosťou súčiastok - spôsob ktorý som uviedol sa používa v jednej fabrike pri reworku (zámena súčiastky) pričom odstránená súčiastka sa vyhadzuje. Ale myslím že by nemal byť problém.
Právě o toto mi jde,abych ty součástky mohl bez problému použít,aby nenastaly změny parametrů,nebo dokonce totální destrukce součástky.Zkoušel jsem podřezávat žíletkou,ale nešlo to.Nyní mně tak napadlo,že bych mohl na tu žíletku vybrousit titěrné zoubky,pak by to snad mohlo jít.

valad

#48 Příspěvek od valad »

Skús.
Inak také pílkové žiletky sa dajú kúpi￾ v potrebách pre plastikových modelárov. Ak by to šlo, máš to urèite lacnejšie ako tú teplovzdušnú pájku, ktorá potrebuje navyše aj kompresor.

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#49 Příspěvek od alanoid »

Je mozne v amaterskych podminkach nejak pripajet toto?
8-pin UDFN, 2x3x0.65mm, 0.5mm Pad Pitch, with Exposed Thermal Pad

Napada me jenom pajeci pasta a strcit do trouby, pripadne na zehlicku. Nebo se to da zvladnout i pomoci tavidla (MTL468) a pajky?

Jinak levna a mozna sikovna vec by mohla byt tato vec z Hong Kongu http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15162.
Přílohy
img.jpg
(13.47 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
Ragnol
Příspěvky: 232
Registrován: 09 lis 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Ragnol »

alanoid píše: Jinak levna a mozna sikovna vec by mohla byt tato vec z Hong Kongu http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15162.
a proč to nekoupit levnějc a s menšíma problémama v čr ?

http://www.gme.cz/cz/index.php?product=724-043

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od PvvS »

Tyhle , FQP a BGA delam obyc horkovzdusnou pistoli (doma), nebo stanici (v hokne). Pokud clovek neni profi sejkrista (nebo celozivotni sypac maku na loupaky), tak pajeci past ase da krasne nanest inzulinkou strikackou a jemnou jehlou. Pak jenom nastavit teplotu okolo 320-350 stupnu, slabej proud vzduchu, pouzdro jemne pridrzet pinzetou a pockat az si sedne. Na BGA je lepsi hodit vetsi maticku, je rovnomerneji zatizena. Uspesnost temer stoprocentni, malokdy zustane vakliho kontakt.

merlin00
Příspěvky: 95
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: BA, dakdy aj dalej

Pajeni SMD, BGA...

#52 Příspěvek od merlin00 »

Nevim co tu furt resite..
Ja os a pak mnohe dalsi sem naucil letovat smd, BGA uplne v pohode a jak sli leta, tak s uspesnosti kolem 90% BGA a 98% smd.
Vsechno co bylo potreba ( bylo je dulezity pojem!) byla teplovzdusna pistole z regulaci prutoku a regulaci teploty ( bez teplomeru, Bosch EHG 600)
mikropajka, mikropajka se dvema hroty ( homo domo pajeci pinzeta) nemagneticke pinzety, pripadne bruska a pinzety, nebo alespon oslice a pohar z vodou, nekolik jehel upevnenych v ruznych drzatkach, pripadne vetsi sonda zubni, kousky tkanych licnovych dratu a bud pasta, flux,. nebo kyselina Abetova, nebo adipova a rozpustena v isopropyl alc.
Na odcuneni a odpraseni ultrazvukova vana naplnena isopropylem
Pajeli sme cca 8 let do prichodu RoHs a uz je to v prdeli, krom jineho sme recyklovali BGA obvody, vytahovali a znovu okulickovavali, zadne sablony, pouze na nahratou desku pajecky se tenkym 0,2mm cinem vyrabeli znova kulicky.
Osazovalo se systemem zadrzet dech, uchopi BGA, nahrat blizko mista polozeni pomoci pinzety, polozit dohrat, tuknout usadit a nechat vychladnout.

Dene sme osadili kazdy cca 60-80 BGa obvodu, VF duplexoru, oscilatoru a nekolik stovek odporu, condu a diod, ev. trandaku a take poistek..

Zavideli nam mnohe firmy.
Nastupem bezolovnateho cinu je tipec, jelikoz nema zadnou kujnost a nelze s nim delat takoveto zazraky..

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#53 Příspěvek od pida_m »

... teda obdiv!

Proè používáte bezoolovnatý cín ? Nìjaký zákon ?
Nìco jsem o tom zaslechl, ale že by to prošlo zákony ÈR ?
píïa

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

Re: Pajeni SMD, BGA...

#54 Příspěvek od Vogon »

merlin00 píše:...znovu okulickovavali, zadne sablony, pouze na nahratou desku pajecky se tenkym 0,2mm cinem vyrabeli znova kulicky.
Vypada to zajimave, mohl bys to prosim trochu rozvest?

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#55 Příspěvek od Davidsev »

Proč používáte bezoolovnatý cín ? Nějaký zákon ?
Evropskáá unijééé, chlape...
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od stepa »

pida_m píše:... teda obdiv!

Proč používáte bezoolovnatý cín ? Nějaký zákon ?
Něco jsem o tom zaslechl, ale že by to prošlo zákony ČR ?
Zaspal si dobu o pár let :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
delis
Příspěvky: 74
Registrován: 10 črc 2005, 02:00
Bydliště: Vyškov

#57 Příspěvek od delis »

Dovolím si jeden krátký dotaz. Začínám se smd součástkami. Je to jen pro domácí bastlení a jde mi o to, jakou velikost zvolit. Myslím, že 1206 je nejhojněji zastoupena v obchodech a není to až tak titěrné (měnil jsem ledky 0603 v routeru a s tím se dělá velice blbě), výk. ztráta 0,25W. Je tedy 1206 dle vašich zkušeností v pohodě, pokud nějak nezáleží na miniaturizaci, ale aby se s tím dalo děla a bylo to dostupné? Díky

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#58 Příspěvek od termit256 »

1206 mi prijde docela vele, osobne delam nejvic s 0805, je to bez problemu. 0603 taky jde, ale uz to neni tak pohodlne, blbe se s tim delaji prototypy ve stylu vrabci hnizdo apod.
Nevim jak to vychazi cenove, ale pokud si budes chtit udelat zasobu odporu napr po 100 kusech od kazde hodnoty, rozdil muze byt uz patrny.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od forbidden »

To asi záleží čistě na tobě, co se ti zrovna hodí. Já používám skoro výhradně 1206, protože nic tak titěrnýho nedělám, kde by se nevlezly a dělá se s nima velmi dobře, když to uvažuju jako náhradu běžných vývodových součástek. Zásoby mám jen pár nejběžnějších hodnot odporů a kondíků. Zdaleka největší zásoby mám úplně běžných drátových součástek, prototypy a testovací zařízení stavím z nich.
V podstatě nejdůležitější vlastnost SMD pro mě je, že se nemusejí vrtat desky. :D Jinak bych furt používal hlavně vývodový.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#60 Příspěvek od rnbw »

Aj vyvodove mozes prispajkovat ako SMD - vid Danyk :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“