SMD podomácku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

SMD podomácku

#1 Příspěvek od p4ul »

Čistě teoreticky, bastlíte někdo doma s SMD součástkama? Co všechno jde zapájet s trafopájkou, mikropájkou do zásuvky, mikropájkou s regulovanou teplotou. Nebo dokonce používáte horký vzduch? Lepíte součástky na dps? Ohříváte žehličkou? Zkrátka zajímalo by mě jaký máte na domácí SMD bastlení, jaké řešíte problémy, co ještě jde a co už ne a tak... :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

Kdyz nejses DREVO, tak zapajis skoro vsechno vsim. Zehlicka na predehrev celkem zbytecna(na pastu by se o tom mozna dalo uvazovat, ale lepsi je picka na cca 130C). Lepeni zbytecny, pokud nepajis vlnou. 1206 jsou v pohode vsim moznym, 0805 uz takova sranda neni.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#3 Příspěvek od Killroy »

Všechno je to taky hlavně o tom na co ještě vidíš, nakolik se ti klepou kulíky a jaká je to SMD velikost. 1208 ještě jde, s 0805 už je to horší a jsou i menší. V případě mnohapinových IC pokud je to třeba QFP32 dokola, tak je relativně snadno zapájíš, ale v případě potřeby velmi špatně uvolníš. Na dobrou práci se SMD to chce rozhodně mikropáječku a troufám si napsat i stolní lupu s osvětlením. Leccos se dá udělat trafopáječkou a možná že to někdo umí i kulmou na okapy, já tedy ne...

Killroy

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Dratak »

Jde to, není v tom problém. Používám jednoduchou pájecí soupravu s regulací teploty za cca 1500Kč, ke které jsem si dokoupil samotnou lepší mikropáječku Weller 12V/15W. Cín plněný Stannol-Wuppertal 1mm. Trafopáječku 75VA používám taky, pokud je jeden vývod součástky pájen na velkou uzemněnou plochu (VF aplikace) a je třeba to pořádně prohřát. Plošky kam budu pájet předem jemně pocínuju (přes odsávací kapilární lanko-takto se cínuje skutečně tenkou vrstvičkou a nedělá to "boule" cínu) a pak desku natřu normálním kalafunovým lakem.
Součástky nijak nelepím, prostě ji podržím pinzetou, nasměruju, připájím "nanečisto" jeden vývod a zkontroluju to. Pokud se mi to nelíbí (součástka je nakřivo) můžu ten jeden spoj ještě ohřát a polohu opravit. Potom zapájím všechny vývody a nakonec "dodělám" ten první spoj. To je celé. Pájím takhle normálně i 0805 a bez lupy.
Původně se mi do SMD moc nechtělo, radši mám pořádné šasi plné elektronek :lol: . Jenomže pak jsem se dostal před problém, jak zcela zbavit jednu trochu nóbl restauraci pokrytí GSM signálem. Aby někteří neohleduplní návštěvníci netelefonovali od stolu a museli si hovor vyřídit venku. A tehdy jsem si uvědomil, že možnosti vývodových součástek zde končí. Že jen sériová indukčnost vývodů vazebních kondenzátorů (třeba zkrácených na minimum) mezi stupni VF zesilovače rušičky představuje značné VF ztráty. A právě tato zkušenost mě přivedla k SMD.

Žádné velké tlaky na součástku a žádné velké mechanické namáhání osazené desky! Jednou se mi ulomila u vazebního kondenzátoru čepička tak, že to nebylo poznat ani s lupou. Chybu jsem hledal pomocí VF sondy asi hodinu.....

Pozor při nákupu keramických kondenzátorů. Narozdíl od odporů či ellytů nejsou NIJAK ZNAČENY a je dobré upozornit prodavače, aby jednotlivé pásky se součástkami popsal. Měřit to potom doma je opravdu "radost nad radosti", zvláště jsou-li to pikofarady.......

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#5 Příspěvek od dolac »

Myslím že Dratak povedal už skoro všetko, ako s SMD. Už iba doplním, že je to aj hodne efektívnejšia práca ako s klasickými súčiastkami. Ušetríš vrtanie a strihanie vývodov. Môžem iba odporučiť, aj v domácich podmienkách. Samozrejme, že iba pre kusovky. Pre väčšie množstva sa už oplatí dať si to urobiť.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Kedze opravujem rozne veci a casto PC komponenty, tak sa so SMD stretavam celkom dost. Na vsetko pouzivam 25W "mikro"-spajkovacku bez regulacie (rovno do zasuvky). Da sa s tym spajkovat PQFP-128 aj mnohe MOSFETy, kde sa plosak pouziva ako chladic. Niekedy to vsak nejde a vtedy nastupuje 75W trafo-spajkovacka.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#7 Příspěvek od p4ul »

No, já našel jsem doma mikropájku TYP300 24V 18W. Už toho asi hodně pamatuje. Zkoušel jsem ji, ale hrot je na nic, docela hodně se ohřívá rukojeť a drží se to hrozně, zdá se mi to takové tlusté v ruce. Taky se mi zdá, že se nějak dlouho nahřívá.

Nezdají se vám mikropájky tlusté a tímpádem nemotorné? Nahřívá se vám dlouho, hřeje vám rukojeť? Zajímalo by mě jestli to je touhle starou mikropájkou, nebo jsou na tom všechny stejně.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Toto:
Obrázek
sa drzi paradne, plastova rucka sa nezohrieva. Hrot samozrejme treba pred zacatim prace nechat par minut nahriat.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#9 Příspěvek od p4ul »

Je to ta P134 za 110Kč z hadexu?
http://hadex.cz/pajeci-technika-chemie- ... -odsavacky
Co říkáte na P132, P109 a hlavně na P131, která má regulaci.

Mikropájky kolem 600: mají vůbec cenu?
http://www.tipa.eu/cz/produkt/06510010- ... jka-zd-99/
http://www.ivo-pt.cz/pajeci-stanice-230 ... -i5157.htm

Mikropájka na 230V se musí za nějaký čas vytáhnout ze zásuvky, nebo udrží nějakou výrobní teplotu? Jaký je hlavní rozdíl mezi tou do zásuvky a tou regulovatelnou s krabičkou při pájení?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Je to nieco od Vellemanu, stalo to par stoviek. Zapoji sa to do zasuvky a necha sa to zapojene. Neviem, ako je to urobene, ale nejako priblizne to teplotu drzi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

U jednoduchých letovačiek je použitý na vyhrievanie kantalový odporový drôt. Ten zvyšuje odpor so zvyšujúcou sa teplotou a tým udržuje konštantnú teplotu. Nevýhodou je, že táto teplota je pevná, nedá sa regulovať.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#12 Příspěvek od p4ul »

No a je to tak velká nevýhoda? Proč vlastně měnit teplotu?

Třeba ta P131 je taky přímo do zásuvky, má i regulaci a stojí jen 2 stovky. To se dá ne? Nebo mi něco ušlo..?
Přílohy
p131.jpg
(12.8 KiB) Staženo 182 x

Uživatelský avatar
AVR_Man
Příspěvky: 26
Registrován: 11 led 2008, 01:00

#13 Příspěvek od AVR_Man »

Regulace je hlavně o tom,že každá věc se pájí na jinnou teplotu viz třeba velkej FET a naproti tomu malinkej SMD odpor.FET musíš pájet na 300-350°C a odpor stačí na 260°C...další věc je odpájení součástek ven z desky.Myslím že pokud se tomu chceš aspon trochu věnovat,že by nebylo marný koupit nějakou regulovatelnou stanici,které se prodávají od 1000,-kč.Indikace je formou LED,nebo LCD (u dražších typů).

Uživatelský avatar
AVR_Man
Příspěvky: 26
Registrován: 11 led 2008, 01:00

#14 Příspěvek od AVR_Man »

p4ul píše: Mikropájka na 230V se musí za nějaký čas vytáhnout ze zásuvky, nebo udrží nějakou výrobní teplotu?....

Z vlastní zkušenosti doporučuji pájet max.30 minut a poté nechat zchládnout.Nevím jestli to byla výrobní vada té vietnamské pobočky :D a nebo proč už jsem po 20 minutách nemohl tu dřevěnou 8O (ano doopravdy dřevěnou) rukojeť udržet v ruce.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Ta moja vydrzi aj niekolko hodin bez problemov. Uz som ju aj cez noc zabudol zapnutu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“