co je to za povrchovu upravu?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#16 Příspěvek od pole »

Moze byt naozaj neviem.
A co je to za zinok ten klasicky pozinkovany plech na strechy. Ten co ma na sebe take akoby kristaliky?

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#17 Příspěvek od stanimir »

Jak se dělá plech na střechy to nevím. Ale na dílce ze železa galvanicky nanese zinek a pak se dá dát různej chromát modrý, žlutý či černý. Ale nejčastěji se používá ten žlutý a modrý většinou je to na všech šroubech a matkách.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Před chvilkou jsem mluvil se známým, ty volně prodávané šasi v USA á la Marshall, á la Vox mají někde psáno, že je to zinko-chromát, takže jsme se shodli s reklamním údajem výrobce :-).

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#19 Příspěvek od pole »

Ok diky :)

MirekD

#20 Příspěvek od MirekD »

Zinek na klempíøském plechu je nanesený ponoøením do láznì roztaveného zinku. Ta kresba potom vznikne pøi chladnutí. To je pro tento zpùsob pokovení zcela charakteristický znak.
Dnes jsou firmy, které mají k dispozici veliké vany, ve kterách se dá pokovit celá svaøovaná konstrukce, tøeba vrata nebo stožár VN. Pøedtím se ten pøedmìt odmaš￾uje a moøí v kyselinì, aby se vyèistil povrch.
Protože pøi tomto zpùsobu dochází k zahøátí na vysokou teplotu 445 oC, nehodí se to pro pøedmìty nároènì tvarované lisováním s velkým vnitøním pnutím, pak mùže nastat i dost velká deformace, pokud ten pøedmìt není od poèátku konstruovaný pro tento zpùsob pozinkování. Také to nelze použít pro uzavøené duté pøedmìty, pøi vysokém zahøátí mùžou explodovat.
Pozinkování skøínì ruènì ohýbané a bodovì svaøované dopadlo katastrofálnì, pokroutila se natolik, že už se to nedalo srovnat.
viz. http://www.zinkovna.cz
Zde se dozvíš vše potøebné, dìlají i kusové zakázky pro kohokoliv.

Uživatelský avatar
maxim
Příspěvky: 118
Registrován: 06 led 2005, 01:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od maxim »

Taky souhlasím se zinkem plus žlutý chromát,
koukni se http://www.galvanika-brezova.sk/ ...

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#22 Příspěvek od miroja »

Pred viac nez desatrocim som robil v nemenovanom vojenskom vyskumnom ustave a tam sa vtedy takato povrchovka bezne robila. Hovorilo sa tomu kadmiovanie. Takze sa pridavam k nazoru zo to so zinkovanim ma malo spolocneho. Ak by Ta konkretnejsie zaujimala technologia, mozno by som este niekoho nasiel, kto o tom vie viac.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Sejny »

ptal jsem se otce....ten dělá se železem dobrých 20let a potvrdil mi zinek...docela by mě zajímalo jak se zinkují kastle aut....tam je přece plno lisovaných dílů...žeby to lisovali s už poziknovaného plechu? to se mi nezdá

MirekD

#24 Příspěvek od MirekD »

Z toho, co tu zaznìlo, bych si tipnul, že u toho zesilovaèe jde o galvanický zinek s pasivací chromátováním. Ono to zøejmì vypadá na pohled stejnì jako chromátované kadmium, proto ty rùzné názory (sám jsem chromátovaný zinek nikdy nedìlal, tak ho neznám), ale to kadmium se používá pøedevším tam, kde jde o odolnost venku na povìtrnosti, zinek je v tomto smìru horší. Ale to kadmium je zase dražší, takže u toho zesilovaèe bych pøedpokládal zinek. Ten zesilovaè není urèený do venkovního prostøedí, takže to dražší kadmium tam postrádá smysl. A protože to na pohled vypadá stejnì, levnìjší zinek tu je vhodnìjší kvùli cenì. U vojenských zaøízení bývá kadmium, ale tam ta cena není dùležitá a páni zadavatelé si pøedepíší odolnost vùèi slané mlze, takže to kadmium tam konstruktér pøedepíše.
K autùm. Pokud je na pozinkování patrná ta kresba, jde o žárové zinkování a zøejmì konstruktéøi nìjak vyøešili ty deformace. Pokud tam žádná kresba není, bude to pokovení galvanické. Taky by se to poznalo v rozích, roztavený zinek zùstává ve spárách jako tøeba cínová pájka, pøi galvanickém pokovení i velice tenká spára zùstane nedotèená.

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#25 Příspěvek od stanimir »

miroja píše:Pred viac nez desatrocim som robil v nemenovanom vojenskom vyskumnom ustave a tam sa vtedy takato povrchovka bezne robila. Hovorilo sa tomu kadmiovanie. Takze sa pridavam k nazoru zo to so zinkovanim ma malo spolocneho. Ak by Ta konkretnejsie zaujimala technologia, mozno by som este niekoho nasiel, kto o tom vie viac.
Jak jsem už psal je to pozinkované se žlutým chromátem a to mi můžeš věřit protože jak jsem psal je to z mého oboru.

biovodík

#26 Příspěvek od biovodík »

Conrád predáva súpravu pre pokovenie v24 karátovým zlatom 8O
skúšal to už niekto
:arrow: http://redir.netcentrum.sk/?noaudit&url ... 325f96e759

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#27 Příspěvek od kevin_mitnick »

To POLE:

Pokud jsi z Pezinku tak zkus galvaniku v byvale Meopte Bratislava, nebo (o kousek dal ale mnohem ochotnejsi personal) galvanizovnu v byvale Chirane na Starej Turej.

Verim tomu, ze pokud jim ukazes ten plech co mas na fotce, do minuty ti reknou jaka je to uprava a kolik te to bude stat, nebo ti navrhnou lepsi alternativu...

Nas subdodavatel si nechava na Starej Turej delat skoro vsechny povrchove upravy a i po 8 letech naprosta spokojenost s kvalitou.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#28 Příspěvek od sr71 »

pøipojím se do tohoto tématu s dotazem ohlednì žárového zinkování - jaká je bìžná tlouštka vrstvy zinku? tady píší 3090mikronù https://www.eurometal.cz/magazin/rozdil ... -detail-60 což mi pøijde jako nesmyslnì moc, 3000mikronù jsou 3mm ne?
A ještì by mì zajímalo pokud má nìkdo pøehled jaký je orientaèní rozdíl v cenì mezi ocelovou žárovì pozinkovanou konstrukcí a nerez ocelí, o kolik cca % by vycházel nerez více, jestli to lze takhle vyèíslit (myslím konstrukce typu zábradlí, brána apod.)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#29 Příspěvek od serviceman »

Žárový pozink se používá všude ve velkém na kdeco, na rozdíl od nerezu. Cenový rozdíl bude hlavně dán rozdílem v ceně obyčejné konstrukční oceli a nerezu. Povrchová úprava to už moc neprodraží.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od PavelFF »

Lezu dost často po namáčených konstrukcích a 3mm vrstva na nich určitě není. Asi překlep. Možná chtěli napsat 0,3mm.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“