B-113 - rozpouští se obložení..

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

B-113 - rozpouští se obložení..

#1 Příspěvek od mr_mocak »

Mám docela zajímavý problém u magnetofonu B-113. Dostal jsem ho s klasickou závadou - rozleptané obložení spojky v pravém unašeči. Obložení jsem vyměnil, unašeč zevnitř vyčistil a po půlhodině provozu se nové obložení zase rozleptalo. Vyměnil jsem unašeč, dal další nové obložení (už jich moc nemám..:)) a po pár hodinách provozu zase to samé.. Fakt už nevím co s tím :-/ Stalo se to už někomu?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Nerozstřikuje se ti tam z ložiska hnacího kola mazivo?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od jogo »

Pokiaľ je to ozaj suché, ako ti tu píše Hill, tak niet čo riešiť, na vine je materiál. To máš orig. gumu? alebo len vyrábanú na mieru? U tej vyrábanej som sa s tým už stretol.. ale nebolo to po pár hodinách, ale po necelom roku. A nebol to len jeden prípad.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Mám nyní též problém se spojkou , ale chtěl bych ji vyměnit celou , koupím . Hlavně si kontroluj , aby se ta třecí spojka protáčela . Většinou se skluz koná právě mezi obložením a ulízaným unašečem .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Ta špatná guma byla bolest Tesly od řady B70.
Kdysi jsme s kámošem poslali jako zlepšovák do Přelouče návrh, aby obložení a řemínky byly už ve výrobě natřené glycerinem nebo saponátem, který glycerin obsahuje. Měli jsme vyzkoušené, že po výměně mezikol a řemínků takto natřených (neodstraňovat, nechat rozleštit!) to nejen přežilo tehdejší záruku (na nový stroj byla tehdy 6 měsíců, věřte nevěřte), ale prodloužilo to životnost několikanásobně.
Přišla cyklostylovaná odpověď, že Tesla vyzkoušela s úspěchem (?) již sedmou gumovou směs a podle předpisu výrobce je servis povinen použít originální náhradní díl a jakýkoli jiný postup je nepřípustný.
(Přesto jsme tento "zlepšováček" používali a používáme dodnes).
Zřejmě to tehdy posílal nějaký referent pro ZN jako univerzální odpověď na jakýkoli zlepšovák týkající se převodů a návrh ani nedočetl do konce.
Prokleli jsme je poněkud neprávem - technici možná ten návrh ani neviděli a, i kdyby, prostě tehdy nemohli přiznat, že si v materiálech příliš vybírat nemohou a že dělají častěji z náhražek, než z poctivého materiálu.
(Teprve po letech a řadě prozkoumaných a proměřených strojů mnoha jiných výrobců jsem se musel před konstruktéry z Tesly sklonit za to, že v tehdejších podmínkách dokázali vyprodukovat něco tak národohospodářsky nezajímavého, jako magnetofony, které byly robustní, trvanlivější a kvalitnější, než mnohé vysněné stroje světových značek, vždycky to ale kazila jedna součástka, nejvýše dvě, použité z nedostatku jiných zdrojů).

Zkus saponátem vytřít vnitřní plochu unášeče a kápnout i na obložení. Za chvíli to otři ne zcela do sucha a nech to bez pásku chvíli běhat, ať se to rozleští. Třeba to pomůže i zpomalit rozpad obložení.
Naposledy upravil(a) Hill dne 21 dub 2010, 17:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

S mizernou kvalitou gumiček jsem se setkal i u videa Toshiba, řekl bych že gumou naleptané nebyly, ale přesto se chovaly jako žvejkačka, měkká elastická a při sebemenším překročení kritického vytažení se nevrátila už na původní rozměr. Po výměně za jinou stejného typu totéž. Nahradila ji gumička ze svazku ředkviček a zatím drží. Nejmenovaný servis v Praze video už z principu nechtěl vůbec opravovat, že opravy dělat nesmí(?) a jen si naúčtoval jakousi sumu za "uvedení do chodu" (asi nasazení spadlé vytahané gumičky, vydrželo do třetího zapnutí).
Gumička na Sonetu duo pořád odmítá prasknout, zpuchřet nebo vytahat se... :roll:
Hille ty mi dáváš s tím písmem size 9 :evil:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Už je to lepší?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

O hodně :twisted:

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#9 Příspěvek od mr_mocak »

Hill píše:Nerozstřikuje se ti tam z ložiska hnacího kola mazivo?
Je to suchý, obložení je (bylo) originál a spojka točí, jak má.

Ještě mě napadlo, jestli za to nemůže špatný přítlak spojky na unašeč, je tu totiž menší úprava. Standartně je pružina na jednom konci zaháknutá za spojku a druhým koncem je zaháknutá za plíšek, který se ohýbá nahoru nebo dolů, aby se docílilo správného tahu pružinky. Jenže ten původní plíšek je ulomený a někdo přidělal nový o cca centimetr výš, takže spojka sice točí jak má, ale tlak na obložení bude o něco vyšší.. Co nejdřív doplním foto.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

To je špatně . Dopadneš jako já . Tah té original pružinky MUSÍ stačit .

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#11 Příspěvek od mr_mocak »

BOBOBO píše:To je špatně . Dopadneš jako já . Tah té original pružinky MUSÍ stačit .
Jo, to já vím. Původní majitel neuměl seřídit spojku, tak to zkoušel dohnat ohýbáním plíšku, který ulomil. Pokusím se to nějak dát do původního stavu..

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“