Taky vám pořád rostou ruce?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#151 Příspěvek od matus15 »

Nedávno bol u nás na návšteve otcov kamarát z Prahy, a doniesol 5 litrovú krabicu jablkového džúsu (muštu), a v nej taký igelit s ventilom(dalo sa to pohodlne "načpaovať" :). Bol to jablkový džús, vraj priamy český výrobok. Ale tá chuť, to bolo niečo skvelé, oproti tým priezračným "100%" džúsom v tetrapakoch, namiešaným z koncentrátu+kyseliny citronovej to malo správnu vôňu,farbu a hlavne chuť... Bolo tam napísané, že to je iba pasterizované, tuším sa to volalo nejak asi Lihnická šťava alebo niečo podobné... Škoda že tak rýchlo došla :( dúfam že niečo podobné urobia aj na Slovensku.

Uživatelský avatar
traxxxdata
Příspěvky: 23
Registrován: 02 kvě 2010, 02:00

#152 Příspěvek od traxxxdata »

Myslis v nasom odpadkove? Tu sa len predava to co ludia kupuju. To ze napriklad "parky" videli nejake maso tak zo vzdialenosti 1 metra /su v oddeleni masovych vyrobkov/ nikoho nezaujima. Rozhoduje cena. Bohuzial

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#153 Příspěvek od kbulda »

Nejhorší na tom je, že většina mladších lidí vůbec neví jak takovej dobrej párek má chutnat, protože to vzhledem ke svému věku neochutnali.
Dříve , v minulém století, když byly párky ještě vyrobeny z masa, tak řezníci nevěděli , že existují rostliné náplně do párků které nemají s masem nic společného.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#154 Příspěvek od hafca »

Řezníci pře revolucí dobře věděli o náhražkách a výplni do uzenin. Tam kde jsem byl já toho byly pytle a byly dokonce z dovozu ze "západu". Bylo to něco jako sušené mléko, název už mi dávno vypadnul z hlavy. Je to hluboká minulost, bylo to někdy kolem roku 1975-80. Bylo to ale kvalitní, měli jsme tam pár kulturistů kteří to brali jako doplněk výživy. Hlavně se to ale používalo s mírou, jen jako pojivo a ne náhrada masa a o tom to je. A zase, když jsem potřeboval párky na nějakou slávu, tak takové se nedělaly ani do tehdejšího ESA. To samé byly buřty na víkend, taky úplně něco jiného než bylo běžně k mání v obchodech. Je pravda, že i když už jsem tam nebyl, tak pořád to, co se dalo koupit normálně v obchodě, to se dnes už nevidí.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#155 Příspěvek od kbulda »

Asi jsem se blbě vyjádřil, já myslel leta tak asi 1955 až 65.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#156 Příspěvek od kejki »

Nepasterizovaný mošt tady kolem Slaného prodávají ovocnáři, ale rychle kvasí. A úžasný mošt - jablečný, hruškový a višňový prodává eva na Mělníku - litr ve skle za 30-35kč, ale jak píšete, bez kyselin a dalších dochucovadel.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#157 Příspěvek od BOBOBO »

Jablečný mošt si dělám sám . Mám ho sterilizovaný a je ve sklepě . Je fakt , že se přírodniny usadí na dně , ale když 2-3měsíce stojí ve sklepě , tak se téměř vyčiří . Návštevám ho sliji , přece jen estetika , sám to dotáhnu do dna . Nejen mošt .

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#158 Příspěvek od kejki »

Do zavařovaček, nebo do nápojových lahví?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#159 Příspěvek od EKKAR »

Mošt se zásadně stáčí do demižónů, předem vysířených, aby nechytal kvaš nebo plíseň. Nepřelívá se, ale stáčí se hadičkou, aby se nevířila sedlina ode dna. Léta jsem to nebožtíkům dědovi a tátovi pomáhal dělat - sběrem úrody počínaje, mytím, šrotováním a lisováním pokračuje, přes hrubé cezení ještě na výtoku z lisu a postupné udstávání až po stáčení (NEFILTROVAT!!!) a samozřejmě konzumaci...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#160 Příspěvek od kejki »

Než riskovat kvašení, tak to raděj sterilaci. Znám se.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#161 Příspěvek od EKKAR »

No a když to zkvásne, tak se to prožene trubkama a je to - taky se to nezkazí... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#162 Příspěvek od pida_m »

máte nìkdo nìjaký osvìdšený návod nato trubkový zaøízení?
ptá se táta
píïa

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#163 Příspěvek od BOBOBO »

Jo , 3/4l sklenice , brutar , 33ks / půlhodinka . Ještě mám asi 60 sklenic . V každém případě sterilizovat , jinak 100% zkvasí . Nejdříve lisuju do 50l soudků, pak vyberu ten na mošt , zbytek vybublat ochutnat , dobrý soudek dodělat na víno , slabší soudky zplnohodnotit . Šrotovník a lis byly téměř první výrobky po mém nástupu na údržbu . To byl lis běhací , časem jsem si pořídil , i pro jiné účely , štípačka , ložiska , lis hydraulický .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#164 Příspěvek od ZdenekHQ »

S tím moštem je to tak, že se napřed pije z demižónu mošt, pak burčák, pak jablečný víno a nakonec je bílá hůl... :D

A zavařený meruňky se dají na 20 let do sklepa, pak se vylijí do sudu, nechají vykvasit a vypálí. Teče to jak blázen a pít se to dá taky. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#165 Příspěvek od BOBOBO »

Staré zavařené ovocné hodnoty se nikdy nevyhazují .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“