Výroba DPS s pomocí tiskárny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#91 Příspěvek od piitr »

To mi řekni, jak se ale dá mířit. To musím podle vrtáku, ne? Dát si ho dost nízko a pak posouvat destičku? A stojánek musí být přidělaný ke stolu? Nebo to stačí jen postavit? To si vůbec neumím představit.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#92 Příspěvek od stepa »

Na tom si neni co predstavovat...kdyz tady rozebirate ten dremel, na obrazku je stojan...vic snad netreba psat.
Obrázek

Je jasne, ze musis posouvat desku, jak jinak bys to chtel vrtat? Nastavis si paku tak, aby mela kratky chod, konec vrtaku od desky si nastavis na 1-2mm a vrtas. Kdyz to vrtas rucne, tak musis posouvat ruku.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#93 Příspěvek od piitr »

No jo, já to asi chápu. Jen mi to na první pohled přijde hrozně nešikovný. Když bude vrták nízko, bude se špatně posouvat. Když bude vysoko, bude se špatně mířit. A právě si přestavuju, jak vezmu za páku a celý se mi to nakloní a spadne. Ale asi jde o zvyk. Každopádně to kolmý držení vrtačky je prima, to určitě.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#94 Příspěvek od piitr »

No, nebudu mudrovat, když o tom nic nevím. Ty jsi s tím dělal, tak dám na Tebe. Akorát teda, moc se toho pro mě vlastně nemění, protože 1500,- je na mě moc. A je to moc veliký. Ale aspoň mám o čem snít.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#95 Příspěvek od stepa »

piitr píše:Jen mi to na první pohled přijde hrozně nešikovný. Když bude vrták nízko, bude se špatně posouvat.
Copak mas desku vlnitou, jak eternit na strechy? Vzdyt to je rovny, tak jak se to muze spatne posouvat? :)
piitr píše:Když bude vysoko, bude se špatně mířit.
Zajiste.
piitr píše: A právě si přestavuju, jak vezmu za páku a celý se mi to nakloní a spadne. Ale asi jde o zvyk.
Nejde o zvyk...evidentne si s zadnou stojanovou/stolni vrtackou nedelal, nic se totiz nenaklani a nepada :wink: Schvalne si to nekde v obchode vyzkousej, jestli se ti to naklani, nebo ne.

Nojo, cena mi ale prijde primerena kvalite. Kdyz chces, aby stojan nemel vule a pekny chod, tak to neco stoji. Plastovy stojany stoji zaprd, cely se to vlni a vule jsou vsude mozne.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#96 Příspěvek od piitr »

Nedělal a začíná mě to mrzet.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#97 Příspěvek od forbidden »

Ja pouzivam tuto vrtacku a tento stojanek. Na vrtacku si nemuzu stezovat, stojanek nic moc. Musel jsem si ho trochu vylepsit. Ti pitomci natreli barvou komplet vsechno, i ty lyziny na kterych jezdi nahoru/dolu. I ozubeny prevody :?
Veci ktery se hybou jsem musel od barvy ocistit a namaznout vazelinou, pak to zaclo byt uz pouzitelnejsi, jen me vadi, ze je komplet z nejake litiny i ty prevody, takze se casem zarucene omele.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#98 Příspěvek od markoni »

Řekněme, že bych chtěl jednostrannou, navrtanou DPS 1dm2, která má 400 děr.

DPS: 60 Kč
Film. předloha: 50 Kč + 50 Kč
Odstřižení na rozměr: 1 Kč
Vrtání: 40 Kč

Celkem: 201 Kč

To je celkem dost, když připočítám ještě poštovné, řekněme 50 Kč (o poštovném se nezmiňují).
Oni ti to pošlou ten tišťák v dopise ze složenkou typu tuším C a a když to jdeš zaplatit na počtu tak tak zaplatíš 35kč navíc že platíš tímto typem složenky,já jsem tam domlouval nějaké drobnosti k mému tišťáku tak jsem zeptal na možnost platby převodem a oni mi řekly pouze je složenkou daného typu nevím co jich vede jen k tomuto typu úhrady?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#99 Příspěvek od jade »

Nechápu, jak se někomu může dobře vrtat se stojánkem...Jak se lidi trefujete do těch spojů? Dyť to trvá daleko dýl, než rukou, kdy je cítit jak vrták sedí v důlku. (desky si vždycky důlčíkuju) Každopádně aspoň tolik neutrpí oči.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#100 Příspěvek od janousek »

Léta praxe a odříkání.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#101 Příspěvek od jarda_k »

Já používám tu nejlevnější 12V vrtačku v ceně kolem 200Kč a nedám na ni dopustit. Mám ji několik let. Vrtám s ní díry 0.8 a 1 mm (víc se tam bohužel upnout nedá). Vrtám pouze v ruce a myslím si, že nic rychlejšího není. Plošňáky dělám fotocestou, důlčík nepotřebuju, vyleptaná dírka v mědi krásně vede vrták. Na větší průměry do 10mm mám akumulátorovou vrtačku. Udělal jsem několik stovek plošných spojů tímto způsobem a nemám potřebu to zatím měnit. Možná jsem jen neměl možnost vyzkoušet tu správnou kombinaci vrtačky a stojanu, ale mně to zaměřování pl. spoje na vrták přijde komplikovanější, než zaměřit vrták na díru.
http://www.tipa.eu/cz/produkt/06680005- ... ini-ad-19/

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#102 Příspěvek od Chenzee »

Též vrtám vrtačkou za 200Kč s tím, že na ní mám kleštinku 0-1,5m takže nejprve vyvrtám 0,6mm, poté již zvětšuji pouze dírky, které to vyžadují.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#103 Příspěvek od EKKAR »

markoni píše:
Řekněme, že bych chtěl jednostrannou, navrtanou DPS 1dm2, která má 400 děr.

DPS: 60 Kč
Film. předloha: 50 Kč + 50 Kč
Odstřižení na rozměr: 1 Kč
Vrtání: 40 Kč

Celkem: 201 Kč

To je celkem dost, když připočítám ještě poštovné, řekněme 50 Kč (o poštovném se nezmiňují).
Oni ti to pošlou ten tišťák v dopise ze složenkou typu tuším C a a když to jdeš zaplatit na počtu tak tak zaplatíš 35kč navíc že platíš tímto typem složenky,já jsem tam domlouval nějaké drobnosti k mému tišťáku tak jsem zeptal na možnost platby převodem a oni mi řekly pouze je složenkou daného typu nevím co jich vede jen k tomuto typu úhrady?
Finančák - a daně. Složenku můžou "uklidit" a nepřiznat do příjmů, kdežto bezhotovostní převod by jim vyskočil na výpise z bankovního účtu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
buell
Příspěvky: 1
Registrován: 27 úno 2011, 01:00

Re: výroba DPS s pomocí tiskárny

#104 Příspěvek od buell »

p4ul píše:Četl jsem, že jde vyrobit DPS pomocí laserové tiskárny tak, že se vytiskne předloha na hladký povrch a přežehlí se žehličkou na desku. Funguje to? Jaké s tím máte zkušenosti? Zajímalo by mě jestli je nutné po vytisknutí předlohy ihned nažehlovat, nebo je možné počkat.

Nemám laserovou tiskárnu (jen inkoustovku a s tou nic nejde) a tak mě napadlo nechat si předlohu vytisknout a doma teprve nažehlit.

S inkoustovou tiskárnou by šla snad jen fotocesta. Předloha by se vytiskla na průhledný papír, ale taky přemýšlím, že by možná vadil rozpitý inkoust. Mínusy jsou drahé fotocitlivé desky a nutnost zářivky. Jak dlouho by trvalo vyvolání na sluníčku v zimních měsících?

Jaké máte zkušenosti vůbec s výrobou DPS pomocí tisku na tiskárně?
Vyrobil jsem touto metodou odhadem tak 30 plošňáků, z toho 12 na diplomovou práci. Zkusím to shrnout do pár bodů, na co jsem přišel. Všechno se točí kolem tiskárny a papíru. Po zkouškách obálek časáků, kopíráku, papírů, prodávaných k tomuto účelu, různých voskovaných papírů, jsem nakonec skončil u přílohy Metra. Ten papír je slabý, velice dobře se rozmočí a sloupne. Tiskárny jsem používal 3, firemní OKI, XEROX a malou HP. Chce to nastavit na max intenzitu a detaily. Lépe to chytalo na starý kuprexit, než na nový, zřejmě už měl zpasivovaný povrch. Cuprexit se omyje buď práškem na nádobí, nebo ocelovou vlnou, popř. jemným šmirkem. Nažehluje se žehličkou na střední výkon přes papír na pečení, osvědčilo se mi položit plošňák na sklokeramický sporák na 1. stupeň, tím se prohřeje plošňák a žehličkou se to přitlačí, nebo lze přes utěrku tlačit prstem, teplo ze sporáku to zapeče taky. Pak se to hodí na pár minut do vody a sloupne se opatrně papír. Leptám kyselinou chlorovodíkovou s peroxidem a vodou 1:1:1. Toner se buď vydrhne cifem, nebo jakýmkoli ředidem, acetonem, lihem, atd.
Nevýhody: Cuprexit se teplem zkroutí. Na jednu pěknou desku jsou 2-3 blbý (nepřilepený toner, slepený spoje zvlášť u rozlité mědi, nutná retuš, atd.). Spousta práce okolo, i když se tak nezdá. Na smd nohu 0,2mm napoprvé zapomeňte.
Výhoda: Bez speciálních věcí v domácím prostředí jen s laserovou tiskárnou a cuprexitem se daji udělat pěkný plošňáky na běžný věci (zesilovače, zdroje, atd...).

Nedávno jsem proto přešel na jednoduchou fotocestu. V PS electronic jsem koupil za 100Kč UV zářivku 9W, k tomu startér ze starší vysvícený úsporky, popř. v Ikea, Tescu apod. prodávaji za 29Kč nový. Patice s předřadníkem se našroubuje do lampičky apod., zářivku mám na káblíku 3m s držákem, díry po trubici se zalejou lepidlem nebo silikonem kvůli bezpečnosti. Na dioda.cz jsem koupil fotocitlivou fólii 5xA4, kterou se dělaji profi plošňáky, to mám na roky. Výroba naprosto profesionální, za 20min hotovo v nesrovnatelné kvalitě, navíc negativní, šetří toner. K původnímu nažehlování se už nevrátím. Kdo nechce používat fólii, ges, gme, i ta dioda.cz prodávaji hotový plošňáky nebo spreje na výrobu. Od té doby jsem začal dělat věci v nejmenších smd, což mi vrátilo náklady proti klasický montáži.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#105 Příspěvek od Atlan »

Aby sme sa vratili od vrtania k DPS. V polednom case predlohu tlačim atramentovou tlačiarnou na pauzak... davam do tlaciarne ešte raz aby mi to vytlačilo ešte jednu vrstvu na pôvodnú.

Najprv vytlačim raz..a dam prischnuť atrament pod 60W žiarovkou caa 10min, potom znova vložim do tlačiarne a dam opäť tlačit druhy krat. Vysledkom je podstatne hrubšia vrstva a celkom nepriesvitna. Aj ked po prvom vytlačeni ostanu nejake bodky po druhom už je to absolutne OK.

Naviac som prekvapeny ako presne tlačiaren znova zoberie papier....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“