regulace otáček motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#16 Příspěvek od Atlan »

Na jednej strane nechaj kameny a na druhu daj ten plsteny ..ci potrebuješ oba ? pripadne vyrobit z kovu kotuč..ale to chce vyvazit.... ono najprv sa ta bruska musi roztočiť az potom sa da brusiť :D

Uživatelský avatar
duan
Příspěvky: 76
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: na sever od Boskovic

#17 Příspěvek od duan »

Nejjednoduší regulace bude přiložení dláta na ten kotouč.Čím víc přitlačíš na dláto,tím menší otáčky. :D Ne,vážně,Andrea má pravdu.S tak malým výkonem nehrozí že bys něco spálil.Mám brusku 550W 2800 ot. s filcovým kotoučem.Když leštím dláto,nebo něco podobného a zaberu,tak ho v pohodě zastavím.A ještě se mě nestalo,že bych něco spálil.A to ji mám hodně dlouho......

Uživatelský avatar
orkus
Příspěvky: 9
Registrován: 04 kvě 2011, 02:00

#18 Příspěvek od orkus »

Atlan píše:Na jednej strane nechaj kameny a na druhu daj ten plsteny ..ci potrebuješ oba ? pripadne vyrobit z kovu kotuč..ale to chce vyvazit.... ono najprv sa ta bruska musi roztočiť az potom sa da brusiť :D
Na obou stranách by měl být kotouč plstěný!

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#19 Příspěvek od kovar »

Prodávají se i brusky s pomaloběžným kotoučem.Brousí se na tom nože.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od Zaky »

Mám filcový kotouč 35 cm průměr na motoru 2800 ot/min 1,1 kW, na obtahování nožů je to úplně v pohodě, nikdy jsem nic ani náznakem nespálil, záleží jen na přítlaku, který musí být malý a to je v rukou. Myslím, že na té brusce tohle půjde bez jakékoli regulace také.
Michal

Uživatelský avatar
jano1154
Příspěvky: 184
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: SK - Piešťany

....

#21 Příspěvek od jano1154 »

.... aj tak bi som stolárské dláta nebrúsil, na akéj koľvek brúske ! ! Jedine rúčne. Bruska sa dá použiť, ked sa dlátko poškodí napr. o klinec, ale aj to by som bez vody/chladenia neriešil.
--------------------------------------------------
Dym ukáže kde bola chyba.......

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od Zaky »

To jsem si dřív také myslel, že leštění je blbost, ale schválně si to zkus, dláto či nůž se samozřejmě musí nejdříve správně nabrousit kvůli geometrii, to také brousím ručně na namočeném kameni, ale když se ostří na závěr lehce přeleští filcákem s leštící pastou, nemá to chybu, je to tak trochu strojní obdoba obtahování břitvy na koženém řemenu. Nikomu to nenutím, ale ohromně se mi to osvědčilo.
Michal

Uživatelský avatar
orkus
Příspěvky: 9
Registrován: 04 kvě 2011, 02:00

#23 Příspěvek od orkus »

ahoj, měl jsem na mysli řezbářská dláta a jejich broušení je malinko odlišnější v tom že jsou různě tvarovaná!
ale jinak musím dát za pravdu michalovi s tím leštěním!

Uživatelský avatar
orkus
Příspěvky: 9
Registrován: 04 kvě 2011, 02:00

#24 Příspěvek od orkus »

ale nechtěl jsem tady probírat technologii broušení dlát ať už řezbářských nebo jných ! !
šlo mi jen o tu brusku a její otáčky! Takže díky všem zůčastněným. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Filcák a lapovačka, nejlépe zelená na kovy - a dá se s tím "vytáhnout" ostří, které na obyčejné kudle holí chlupy na předloktí. Samozřejmostí je předchozí vytvarování ostří brusem - a je jedno, jestli se brousí ručně na plochém brousku, nebo "strojně" na kotouči - samozřejmostí je u toho kotouče cvik, který nedovolí kov vyhřát "do modra". Naučit se to dá a já na vlastní zkušenost musím potvrdit, že taková stolní bruska je užitečný pomocník - i bez regulace otáček. Měl jsem ji přímo za sebou u stolu několik let v práci, kde jsem musel brousit několik desítek čepelí DENNĚ - na jedné straně Elektrit karborundum zrnitost 1250, na druhé filcák. Samozřejmostí byl špalek zelené lapovačky a kelímek s vodou na zchlazování broušených čepelí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

Zaky píše:...brousím ručně na namočeném kameni, ale když se ostří na závěr lehce přeleští filcákem s leštící pastou, nemá to chybu, je to tak trochu strojní obdoba obtahování břitvy na koženém řemenu...
Michal
Když už tu řešíme broušení nožů - já obtahuju ostří nožů na břidlici.
Na tvarovaná řezbářská dláta by to ale byl asi trochu problém.

Uživatelský avatar
duan
Příspěvky: 76
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: na sever od Boskovic

#27 Příspěvek od duan »

To EKKAR:Není náhodou ta zelená lapovačka zakázaná kvůli obsahu olova?U nás v podniku se nesmí používat už hodně let.Jo takový Solinger...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Sorry, její složení neznám - ale volně prodávat jsem ji viděl určitě ještě tak 2 roky zpátky. Teď už tam nepracuju a doma mám zatím dostatečnou zásobičku, takže jsem po doplnění nepotřeboval koukat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#29 Příspěvek od Yarda1 »

Při regulaci otáček je potřeba také uvážit, jak bude ten motor chlazený. Pokud je chlazení zajištěno ventilátorem na hřídeli motoru, tak při menších otáčkách bude motor chlazen méně při dlouhodobém chodu by to nemuselo stačit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Také obtahuji na břidlici , i potom máš ostří lesklé-na holení , nevím co bych ještě leštil , je fakt , že rovinná ostří . Jsou i velmi jemné kotouče jako brusné , ale na leštění , nepoužívám je . Jinak těch 2,8 je pro průměr 125 od začátku málo . To je tak pro dvoustovku kotouč .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“