Tesla Chorál 624A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

Takže podle toho "zapraskání" při dotyku usuzuji právě na nefunkční oscilátor. Zkoušel jsi měřit střídavé napětí na anodě triody E1? :wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Tož to bych si nedovolil a vrátil bych tam původní lampy . Generálkoval jsem lampáčů hrubě přes stovku a lampu jsem měnil výjimečně .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Ano, vrátit původní elektronky a hledat závadu v obvodu oscilátoru (např. C27, C29 ...). Také zkontroluj v poloze GRAMO nebo SV popř. DV, jest-li nemá C2 zkrat na kostru. V polohách KV přepínače tam musí být odpor oscilační cívky. Dále zkontrolovat na AM rozsazích odpor 50k mezi mřížkou triody a kostrou (ne pouhým měřením na odporu R6!). :wink:

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#19 Příspěvek od ygrik »

Napätia na anódach 6B32 nie sú v schéme uvedené, lebo jednoduchým merákom tam ani niet čo merať. Ľavá dióda pôsobí ako detektor / AM signálu /. Anóda pravej diódy je prepojená cez rezistory R19 a R25 na delič v zdroji, nameriame nepatrné napätie. A táto pravá dióda pracuje v chytrom zapojení pre AVC / automatické vyrovnávanie citlivosti /. Predpokladom správnej činnosti dektora aj AVC sú dobré súčiastky v okolí elky 6B32. Samozrejme, musia fungovať vstupné obvody, oscilátor, mf zosilňovač.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Oldradio »

Chorál má jednu zvláštnost, která přešla i na Variaci, mechanicky měnitelnou šířku pásma pomocí lanka, které k sobě přibližuje cívky mezifrekvenčního transformátoru a je ovládané knoflíkem na regulaci výšek. Zkus zaměřit pozornost na tohle místo, jestli to vůbec mechanicky funguje a jestli nejsou upadlé vývody pohyblivé cívky. Čím jsou cívky blíž sobě, tak je vazba silnější.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Pánové, to je všechno pěkné, ale pokud mu nefunguje oscilátor, jsou tyhle pokusy zcela bezpředmětné - viz informace: "Na ladícím kond.(rozuměj C2) je na všech rozsazích pár milivotů...
Ať nejprve zprovozní oscilátor, pak může pokračovat. :wink:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

pokud není měření, je to těžký . . . . na kontrolu oscilátoru je potřeba
VF milivoltmetr . . .

. . . nebo alespoň VF indikátor . . . . a citlivé měřidlo
Přílohy
indikator.jpg
(4.39 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Z toho-ze všech "indikátorů", už jsem vyrost . Kond ztatí kapacitu , kmitá to výše a on si stejně neporadí .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

V nouzi to jde např. i pomocí jiného AM přijímače, na kterém lze zachytit (a tím i změřit) oscilační kmitočet zkoušeného přijímače. :wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

To už beru za radu .

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#26 Příspěvek od rishard123 »

C2 ani C1 zkrat na kostru nemá,na anodě triody je cca 50mV střídavých na všech roszazích,opět je slyšitelné praskání v repro při měření na této anodě i na C1 a C2,odporové děliče jsou ok,C27,C29 mají kapacitu dle schematu,pohyblivé cívky ok,plně funkční....Odpor mezi mřížkou triody a kostrou je 50k,C28a C29 také ok,nevím jestli mám měřit proudy dle schematu na této triodě a jestli tedy z toho lze také něco usoudit ....pokusim se tedy sehnat ECH81,ověřenou jestli to pomůže,děkuji za předešlé rady,pomohlo mi to trochu se zorientovat v této technice....

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od rishard123 »

Našel jsem v prodeji náhradu za ECH81 a to 6AJ8,je možné ji nahradit tedy bez dalších úprav?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím , asi jsem měl kliku , ale ECHčko jsem nikdy neměnil , takže přebytky jsem házel do koše . Možná tady ještě nějakou mám , pošli v SZ adres .

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#29 Příspěvek od rishard123 »

Speciální díky BOBOBO za ECH81 :pray: ,nyní rádio už běží ale má velmi slabý příjem na všech rozsazích naladím max 1-2 stanice,volume musím mít na max. a výšky taky,signál postupně slábne a zesiluje-občas i zapraská,měl jsem to rádio i venku kvůli příjmu a nic se nezelepšilo,magické oko téměř nereaguje,na DV jedna velmi slabá stanice,věděl by někdo jak dál???

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Asi to bude potřebovat sladit vf a mf obvody, kdoví, kdo a jak se v tom vrtal :wink: .
V prvé řadě musíš zkontrolovat, jest-li "sedí" stupnice alespoň přibližně podle kmitočtu zachycených stanic.
A rádio ven vynášet nemusíš, stačí připojit anténu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“