Elektronkový osciloskop

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Bezny »

Burajko píše:Este sa naskyta otazka,ci to nie je vada konstrukcie...
U domácích staveb je vrozená vada vždy nablízku. Proto asi bude lepší přestat přemítat čím by to mohlo být a začít zjišťovat čím to je.
Tiger_T - Jaké elektronky jsou ve vert. zesilovači? Jsou ve zdroji nějaké doutnavky (můžou vypadat jako elky)?
Nutnost zachovat dobovou stylovost jak píše CZJKP 1 podepisuju.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Tiger_T »

Elky jsem vyměnil, ale nemám jak ověřit jejich funkčnost. Kondíky jsem zvolil v pouzdru MKT206 - žlutý z obou konců zalitý epoxidem. Jestli jsou TESLA nevím, mám je doma. Samo, že nechci China smetí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

U toho generátoru pily pro časovku je důležité zapojení toho integrátoru - jinak se chová kondenzátor nabíjený přes odpor, jinak ve zpětné vazbě OZ. Integrátor s elektronkou si nějak nedokážu představit, takže zbývá to horší zapojení, kde místo "přímky" vznikne exponenciála a tím vznikne to zkreslení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#19 Příspěvek od Burajko »

Vymenit lampy na skusku,mraziacim sprejom skontrolovat kondy...no je toho dost.Bud odstranit zavadu,alebo sa s tym zmierit.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Tiger_T »

Doutnavka tam je v závitu E14 bez označení. Svítí (doutná :lol: ). Elky jsou 3x6F36, 1xE88CC a 1xECC85. Schema nemám, takže zatím nevím jaká je v jakým zesilovači. O víkendu se do toho zavrtám a uvidím. Jak sem psal v úvodu, zatím sem v žádné publikaci neviděl osc. osazen podobnýma elkama.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#21 Příspěvek od Achab »

To rozostření stopy může způsobit i magnetický rozptyl transformátoru, v tomto případě je sice umístěn vhodně ale sám jsem se s tím u amatérské konstrukce potýkal a nakonec nezbylo než přidat malé kompenzační trafo k obrazovce. Z hlediska zjištění závad by bylo vhodné zjistit zapojení zesilovačů - symetrické nebo pokud je použitá obrazovka 7QR20, tak nesymetrické.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Tiger_T »

Typ použité obrazovky by mě taky zajímal, ale je zakrytovaná v ocelovém futrále, tak to budu muset rozebrat. Trafo je za silným plechem. Leda že by bylo něco se zdrojem. Děkuji vám moc za nasměrování. Škoda, že jsem v práci a nemůžu hned odpovědět na vaše dotazy. Případně to lépe nafotit a změřit.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

Zkusím se podle toho osazení podívat jestli se nejedná o starší konstrukci z AR a dám vědět. Pro orientaci by stačilo principiálně podobné schéma. Podle těch dvojitých triod by tam mohly být sym. zesilovače.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od OK2STO »

Typ obrazovky poznáš podle patice, jestliže je tam patice oktal jako je u elektronek EF22 a pod. je to 7QR20, je-li tam patice která má na jedné straně 3 piny a naproti 5 pinů je to obrazovka produkce bývalé NDR, a jeli tam jiná verse patice tak to bude obrazovka řady DG7 - válečná.
Jarda

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#25 Příspěvek od Achab »

Tak konstrukci se stejným osazením jsem nenašel, pouze toto:
Radiový konstruktér 1956/9; AR 1953/11 - 12 ( obr. typu LB ); AR 1955/11 ( vert. zes. 3× 6F36 ); AR 1957/7 - 8; AR-A 67/6; AR-A 68/1 ( obr. typu DG-7 ); AR-A 73/12. Obrazovky většinou 7QR20.
Potenciometry posuvu jsou vždy jako součást děliče z pár odporů, tak až dáš do kupy zdroj a závada bude trvat změř napětí přímo z běžce na mřížce příslušné elky jestli se skokově nemění, bude to v tomto obvodu.
Když po zahřátí ujíždí stopa mimo rozsah regulace, dá se to upravit právě změnou odporů v tom děliči - možná je tam nepůvodní elektronka nebo časem změnila parametry. Kolísání výchylek do ustálení teplot je jinak běžná věc - obvykle kolem 30 min.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Tiger_T »

Podle patice tam je 7QR20. Většinu "hovňáků" jsem vyměnil (měli prasklé pouzdro, z některých vytekl i vosk). Ty co jsem nevyměnil, jsem obědnal. AR z roku 1955 nejsem schopen dohledat-ani v práci. Nejstarší cca 1970.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#27 Příspěvek od Achab »

Máš SZ.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Tiger_T »

CZJKP1 píše:to vypadá na elky
Ano, přesně, trefa! Konečně mi přišly nové 6F36 a po výměně je stopa na obrazovce tak, jak má být. Děkuji za spolupráci.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“