Pár dotazů ohledně stavby elektronkového zesilovače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rtg5273
Příspěvky: 164
Registrován: 24 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od rtg5273 »

a co použití WIMA kondů jako vazebních, lze? Nebo obecně v lampáčích?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Určitě lze , ale proč tam dávat kond za tři pětky , když stačí za kačku , nehledě na to , že ty uvedené WIMy jsou do plošňáku . Pro očkovou konstrukci je to ruské řešení . Rozhodně uděláš spíše konstrukrérskou-prostorovou chybu při návrhu s plošňákem , než bez něho . Jak bylo vidět při nedávném řešení nějakého zesu , kdy si "řešitel" prostě nedal říct .
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 25 kvě 2011, 09:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od zdenoeddie »

Urcite, lepsie MKP, ale vyhovi aj MKS.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

BOBOBO píše:Pokud máš bezpečné trafo a dodržíš podmínku bezpečného oddělení dalšími použitými součástkami v síťové části , není důvod šasí připojovat na ochranný .
Sice jsem si vědom, že se pořád pohybujeme v amatérské-bastlicí úrovni, bez proměření izolací atd., ale i tak se mi zdá taková cesta dražší, choulostivější a míň bezpečná. Kolik asi bude stát napájecí trafo s anodovým a žhavicím vinutím, za které dá výrobce ruku do ohně, že je bezpečné ve smyslu ČSN. Nehledě na to, že na signálovou zem a tudíž kostru se může kdykoliv dostat nebezpečné napětí signálovým kabelem z jinýho bastlu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Ale vždyť pracuj dle svého , já odmítám zaobírat se myšlenkou na cizí zavlečené napětí . To máš stejný , jako ty lidi , co je zabili ti závodníci . No podle tebe měli mít bezpečnější auto .

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#21 Příspěvek od Peedros »

Nakreslil jsem zdroj s plošňákem pro ten lampáč. Co by se dalo ještě vylepšit,předělat,upravit, aby to bylo lepší? Nejsou tam nějaké kraviny?

http://monplaisir.php5.cz/Zdroj_LAMP.png

P.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Na tom velkolepým zdroji 6.3 ss/1.7A budeš mít přibližně 5.5V se zvlněním 20%, kolik to bude přesně, bude záviset na odporu vinutí trafa a na nelineárním odporu žhavicích vláken.
Diody 4007 natvrdo do vybitých elytů 470µF se budou tetelit blahem.

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Racius »

[quote="Peedros"][/quote]Žeraviť jednosmerne vzhľadom na kategóriu tvojho zariadenia význam nemá.
Ušetri si nervy a sprav život lahhší striedavým žeravením :)

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#24 Příspěvek od Peedros »

crifodo: Hmm, máš recht, s diodama jsem ulítnul, úbytky napětí na diodách budou vyšší než co jsem počítal, zkusím to zítra schválně změřit,kolik to přesně dělá:) Případně upravím hodnotu srážecího rezistoru, eventuelně nasadím Šotky. Také ale nebude na sekundáru přesně 6V, ale zcela určitě víc. Těch 6V má dávat při 4A. Místo 1N4007 dám silnější.

Racius: Je to sluchátkáč bez výstupáku. Proto je to žhavení usměrněné

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Brudr »

Nechápu význam toho obvodu hlavního vypínače. Proč spínat vypínačem relé, které zapne síťové napětí, když mohu tímtéž vypínačem přímo spínat síťové napětí a nebudu mít v obvodu žádné další součástky - potenciální zdroje poruch. Pochopil bych to, pokud to chceš ovládat dálkovým ovládáním, jinak ne.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

Sluchátkáč, 250 V a přímo na ušiska? To je jako ze špatného gengsterského filmu. :)

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#27 Příspěvek od Peedros »

Brudr: kvůli brumu, nechci tahat síťové napětí přes celou bednu. Jó,řešil by to elegantně vypínač vzadu,ale chci mít vypínač vepředu :) Je to můj první pokus o stavbu s elektronkama, tak to berte s rezervou :)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

Aby nebyl poslední.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#29 Příspěvek od Peedros »

:D To je optimistický docela :) Ale já myslím,že ne. Kdyby jste mě radši poradili co místo těch 1N4007,ještě mi napadlo fláknout přímo za ty můstky rovnou RC členy,pak je tam alespoň ten kilovej odpor a nejde to do zkratu

edit: snad opraveno,1N4007 zůstaly, u diod ve žhavení dány šotky a upravena hodnota dorovnávacího odporu

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#30 Příspěvek od frantajetel11 »

Než tu hrůzu co máš na síti pro spínání trafa - to bych radši řešil malým pomocným tráfkem, který by bylo zapnutý furt a přes relátka bys spínal cokoliv, mohlo by honit i ten zpožďovací obvod i případný DO.
Ty kondy CX2 až CX9 bych dal radši na 400V :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“