Problém s LED kontrolkou sítě

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Pepa87 »

Yarda1 píše:Já jsem vymyslel něco na tenhle způsob. Ale zatím jsem nezkoušel jestli to bude fungovat.
Kdysi se tu řešilo, že tohle s diodama produkuje rušení.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#17 Příspěvek od Tominnno »

Díky všem za odpovědi a rady. Seženu si ten kondík a podám hlášení, jak to funguje.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od breta1 »

AmarokCZ píše:breta1: jenže u toho tvého zapojení s odpory je proud LEDkou jen cca 0.5mA, takže moc svítit nebude.
Je pravda, že efektivní proud je cca 0,8mA. ale pro vysocesvítivé led ve funkci kontrolky to může být až až.
Není problém místo 2x200k dát 2x27k, proud bude 3mA a ztráta na obou miniaturních odporech celkem 0,5W

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Habesan »

Vy máte něco proti doutnavkám???

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#20 Příspěvek od fery66 »

Tominnno, zapojenie s kondíkom do série používam dlhé roky. Funguje to bez problémov. Kondík mám 150n/1000V= (zo starých TESLA zásob). Použi na 250V (275V AC)! "Vybíjací" odpor som nepoužil. Aj zapojenie od Yarda1 mám vyskúšané. Tiež to funguje ale úbytok na 3 diódach stačí iba pre červenú LED. Žiadne rušenie som nikdy nezaznamenal.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od workhard »

Kondík na 1kV už se mi prorazil, ale většinou se spíš přerušujou :( modré LED pro neotravné svícení stačí 5mA, to zmákne 2W rezistor a ani nebude moc hřát.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od AmarokCZ »

workhard: a co to bylo zač? Asi to nebyl "samo-opravovací" kondík, co?

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Oldradio »

AmarokCZ píše:breta1: jenže u toho tvého zapojení s odpory je proud LEDkou jen cca 0.5mA, takže moc svítit nebude.
Stačí jeden odpor 39-47K a pojede to, stejné zapojení jsme používali v býv. firmě jako indikaci sítě.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od workhard »

AmarokCZ píše:workhard: a co to bylo zač? Asi to nebyl "samo-opravovací" kondík, co?
Svitkáč TESLA M1/1kV.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#25 Příspěvek od fery66 »

Na mojich 3 "kontrolkách" dobre vyše 10 rokov mám kondíky 150n/1000V= TESLA TC209. Zatiaľ bez problémov... :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#26 Příspěvek od mi-ro »

To breta1, mám vyzkoušeno, že na bílé i modré LED bohatě postačuje 0,5mA pokud mají sloužit jako indikace. Navíc si myslím, že ve tvém zapojení je ta paralelní dioda k LED zbytečná.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od Zaky »

Ve schodišťových tlačítkách mám místo doutnavek obvůdek, co kdysi vyšel v KTE, přes velký odpor a diodu se nabíjí malý elektrolyt, když napětí dosáhne zápalného napětí diaku, tento připojí ledku s dalším malým odporem v sérii, ledka blikne, kondenzátor vybije, diak se zavře a celé se to stále opakuje. Výhodou je, že se to dá postavit malinkaté.
Michal
Naposledy upravil(a) Zaky dne 13 črc 2011, 21:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#28 Příspěvek od fery66 »

Asi myslíš toto:
Přílohy
led230.jpg
(17.83 KiB) Staženo 28 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#29 Příspěvek od Zaky »

přesně tak.
Michal

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od brtnik »

Používám už léta toto zapojení sériové kontrolky ve vypínaèi. Hlavní výhoda - vejde se do vypínaèe, nepotøebuje další drát pro nulu, je multifunkèní...

V minimální verzi je zapojena v sérii s obvodem pøes svorky 1-1. Odpory R2 a R3 ji umožòují použít i jako orientaèní svìtélko, mají hodnotu øádovì v MOhmech (a dva jsou proto, že desku lze osadit i do schodiš￾áku, v obyèejném vypínaèi staèí 1). Led pak svítí naplno pøi rozsvíceném svìtle a pøi zhasnutém jen svìtélkuje jako orientaèní.
Øetìz diod dìlá v jednom smìru úbytek napìtí pro napájení LED, pro základní barvy staèí 4ks, pro bílou a modrou pìt. Propojka SJ1 je pájecí jumper pøi vynechání D5. D6 propouští do zátìže druhou pùlvlnu, vzniklá nesymetrie v øádu jednotek voltù nemá na zátìž vliv, takže to mùže být žárovka, úsporka, ventilátor, stykaè atd.
R1 omezuje proud diodou na potøebnou velikost (vyhoví bìžnì 1k až 4k7), C1 je keramika 100n, která tvoøí s R1 filtr pøípadných napì￾ových vf špièek, které by po èase odrovnaly diodu (mám tu kousky, co fungují více jak 7 let i bez nìj...).
Destièka je stavìna tak, aby dioda byla na dlouhých vývodech uprostøed a šlo ji pøímo instalovat do vypínaèù ABB (Tango, Element, Time), jinak ji lze dát na kablíky a ve vypínaèi pøilepit proti prùzoru i u jiných provedení). Potøebuje v krabici za vypínaèem asi 5mm. Pùvodnì jsem ji dìlal i jako bastl zasmrskaný do bužírky, pak to byl cca 1cm váleèek a taky to funguje.
Diody používám BY299 (800V/2A), vydrží i zkrat v žárovce a vyhození 10A jistièe, takže tady bez obav...
Přílohy
LEDctrl.zip
Schéma a deska v Eagle
(7 KiB) Staženo 38 x
schema.png
Schéma
(4.47 KiB) Staženo 26 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“