Navod jak prerobit AT PC zdroj pre autoradio 12v

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#46 Příspěvek od Andrea »

To snad závisí na konkrétním zdroji, co výrobce, to originální řešení ochran, tak nečekej žádné univerzální řešení.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#47 Příspěvek od milous2 »

Zdravím Andreo.
Když tedy pomineme rozmanitost konstrukcí PC zdrojů a jako příklad uvedeme jen základní funkční zapojení s možností ovládat výstupní napětí. Co bude potřeba doplnit pro jeho ochranu,aby se zdroj choval jako "tvrdý"a zkratu odolný.Jako rozumnou mez by bylo třeba nastaveno 5-8 A. Pak by se zdroj odpojil od výstupu a musel "restartovat" . Na obrázku je místa dost pro schemátko k 4.nožce. Ten stb.zdrojík se dá odmazat a nahradit pro menší složitost kasikou z tráfka do pl.spoje a LM 7812-15?
Přílohy
power_supply_ATX 1.GIF
(84.04 KiB) Staženo 362 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#48 Příspěvek od ok1hga »

schemata AT a ATX zdrojů na DANYKově stránce
. . . . je tam skoro všechno . . .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#49 Příspěvek od Andrea »

Ten hajzl tam má moje schémata. :x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#50 Příspěvek od breta1 »

Proč by měl být hajzl?
Napsal o schematech
"Nejsem jejich autorem. Autor je většinou uveden přímo ve schématu"
Tam čtu Ronešová.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#51 Příspěvek od Andrea »

Nevím o tom, že bych mu dala souhlas, aby cokoliv kopíroval z mých stránek.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#52 Příspěvek od milous2 »

Zanechme dohadů.
Problém je vyřešen. V PE AR 8/2011 je obsáhlý návod na úpravu ATX zdroje.Malý háček to ale má, k napájení se musí použít stejnosměrný zdroj ze síťového transformátoru starého rozhlasového přijímače.....atd.
Není nad svazek z plochých baterií svázaných gumičkama, nastříhaných z prasklé veloduše.
Bastlení zdar.

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#53 Příspěvek od Zolda »

Milousi, musíš si to přečíst ještě jednou. Je tam použit STB zdroj a ten kdo to nechce upravovat, nebo má strach že ho to zabije, tak použije trafo z přijímače místo této úpravy :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#54 Příspěvek od ok1hga »

milous2 píše:V PE AR 8/2011 je obsáhlý návod na úpravu ATX zdroje
u nás v trafice už to nemají, můžete ten návod někdo ofotit a dát to sem ?

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#55 Příspěvek od milous2 »

To amáro mi přinesl kamarád jelikož ví,že mě ty zdroje berou,ale kopírovat se bojím.Ono už nestojí 5Kčs,ale 75 peněz což mě málem složilo a nevím jak je to s autorským zákonem.Jednou to stejně vyleze tak si počkej.Zatím sháněj starý radiopřijímač ať máš fóra na přestavbu zdroje. :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#56 Příspěvek od EKKAR »

PE-AR 8/2011 mám - a ten článek na mail daný do SZ pošlu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#57 Příspěvek od milous2 »

Chtěl bych zde potvrdit osobní zkušenost s doplňkem pro úpravu PC zdroje dle PE -AR 8/2011 od ing. Oldřicha Nováka. Zapojení splnilo mou touhu po zkratuodolném "hobby" zdroji z upraveného AT/ATX zdroje. Je to ta kouzelná věcička,která umí vyslat povel 4.nožce TL494 v případě onoho nechtěného zkratu na výstupu.Doplněk je ve stádiu pokusů a implantoval sem jej k zcela "očesanému" AT zdroji,který je doplněn o samostatný stb.zdrojík dvou napětí.(tráfko z adaptéru doplněný o LM317, trimrem nastaveným na 17V a 7805 napájená z 317).Proč? Protože ATX stb. zdroj bývá často příčnou poruchy v zdroji.Druhá věc bylo,že autor mluví o 16,5V a stb.ATX dávají různá napětí. Regulace výstupního napětí upraveného AT zdroje se po spojení s doplňkem nezměnila,zůstává stejná,tedy 3V-16V.Zkratuodolnost v celém napěťovém rozsahu a nastavení citlivosti"prahu" el.pojistky v možnosti výkonu upravovaného PC zdroje vám budiž útěchou za námahu s konsrukcí doplňku. Toto není reklama.Autora neznám,nikdy sem jej neviděl,ale touto cestou mu veřejně děkuji.Splnil mi sen.

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#58 Příspěvek od honzasl »

Zatím sháněj starý radiopřijímač
Tyhle návody mě vždycky dojímají. Ne každý má doma ve sklepě smetiště a prolézá sberné dvory. To radší dám dvě stokoruny a mám za deset minut nakoupíno pytlík nových součástek, byť z Číny.

Ne, že bych taky nekuchal staré televize, ale mám tak manželku a ta limituje skladové zásoby.....

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#59 Příspěvek od milous2 »

pro honzasl:
Loni radíš kolegovi,že bys to řešil PC zdrojem (téma:Měnič z 24V pro kompresor),asi taky budu citovat:"Já bych tohle řešil zdrojem z PC.Jsou jich plné sběrné dvory" Letos už máš manželku a asi bohatou,když máš stovky na rozhazování,ale seš dojmutej. Něco k tématu bys neměl?Jak je to s těma husama trefenejma?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“