Jaký předzesilovač pro magnetodynamiku SHURE

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Erka
Příspěvky: 74
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

#16 Příspěvek od Erka »

Desky s dobrou cenou i kvalitou ti udělá Kohout...

http://www.volny.cz/plspoj/

stačí poslat číslo amara a stranu..

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od CZJKP1 »

Dík za info. Kolik doporučuje výrobce? Nemohu najít origo Datasheed.

jak nastavit ty ostatzní nastavovací prvky, ještě je na rameňi ,,cosi" otočného a pak vedle přepínače obrátek..

A ještě mě napadlo, mam tu 2 ks lamp 2B1P, známý cosi říkal, že je vhodná pro před zesilovač.. Dosahoval by takovýto před zesilovač lepších parametrů nežli např Actidamp?

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#18 Příspěvek od Paja250 »

To "cosi otočného" je závaží, sloužící k nastavení svislé síly na hrot. To druhé antiskating.
Jo, a přečti si tohle
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
Erka
Příspěvky: 74
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Erka »

Postav tu Mk2 a nic neřeš..budeš spokojený.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

CZJKP1 píše:Kolik doporučuje výrobce? Nemohu najít origo Datasheed.
Jirko, tys asi nečetl přehled přenosek používaných firmou Dual, že? Vždyť to tam je. Dvaapůl gramu jako vyšitých.
Přikládám přehled řady přenosek se nejzákladnějšími parametry, co jsem vygůglil na první pokus, jen to bylo v němčině. Tak už není.
Ovšem vzhledem k tomu, že výrobce přenosky doporučuje nějaký rozsah nastavení od - do, přičemž výrobce raménka si z toho rozsahu vyzkouší nejvhodnější svislou sílu (zná, jak se mu podařilo vypořádat s vůlemi v uložení a se zatlumením rezonancí raménka), tak se drž toho, co jsem napsal v posledním příspěvku na předchozí straně.
Přílohy
Data_prenosek.pdf
(254.43 KiB) Staženo 332 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od CZJKP1 »

Díky za info!!

No ono je to těžké takto ,,přesně" nastavit, mám tu tesláckou váhu a tam je 20 a pak 30 a tak jsem nastavil mezi, ale přesněji to typnout nedovedu, je to spíše orientační vážení touto vahou.!

Stejně v tom seznamu ta má není s déčkem na konci, vygooglil jsem si Datasheed a má od 20mN, ale do kolika si už nepamatuju zas :D, myslím do 30. Hille, nevíš kolik má doporučený přítlak tato chvějka do M75D, budu jí potřebovat do toho grama, je to důvod koupě toho grama http://www.ame.cz/QIShop/detail/154902_ ... tacek.aspx

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

To bys měl dostat s přibaleným katalogovým listem v návodu k té chvějce. Pro šelakové desky bude svislá síla větší a chvějka bude mít větší tuhost v závěsu.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od CZJKP1 »

Tak jsem našel na netu toto, ale myslím že tam přítlak neníá, ale nejsem ti tím jist

http://www.shure.com/idc/groups/tech_pu ... 5-3_ug.pdf

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#24 Příspěvek od ok1hga »

CZJKP1 píše:ale myslím že tam přítlak neníá, ale nejsem ti tím jist
já si myslím, že to tam je . . .
Přílohy
shure-M75.JPG
(169.79 KiB) Staženo 136 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od CZJKP1 »

to vím, ale zdá se mě to hloupost, aby měla 15-30mN, když chvějka pro SP/LP má 20-30mN, v DS Shure-Dual, mam totíž pocit, jestli M75D nebyly určeny jen pro dual, to D jestli neoznč. Dual, protože verzi D jsem za živého boha na webu shure nenasel a to ani N (Needels) čili náhr.jehly ani M (přenoska) !!!! Zato je tam plno jiných M75E aspol! Krom toho ne webu Shure ani jedna z ředy M75 nemá přítlak 2gramy, až 3 gramy!! Není to váha celé přenosky nebo podobně...
---------------
Jinak se mi nejvíce líbí ACTIDAMP IV... A to díky rozměrům a rozložení DPS...Je určen taky pro MC přenosku (hrál by na tu Shure?) Jaké chyby jsou v DPS, mohlo by mě býti vysvětleno, kde konkrétně.. A ještě u jednoho byly chyby v DPS, mohlo by mě být též vysvětleno

Uživatelský avatar
Erka
Příspěvky: 74
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

#26 Příspěvek od Erka »


Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Však Shure M75 je MM.
A, pokud jde o svislou sílu na hrot, tak pro přenosku M75 je předepsáno (od Shure) 15-30mN (jen pro některé typy s eliptickým hrotem 5/18um se doporučuje svislá síla poloviční).
Dual se drží horní hranice, tedy 30mN s kuželovým hrotem o poloměru špičky 15um.
Důvodem může být mechanika automatiky raménka, jejíž setrvačnost a tření je třeba překonávat, nebo i to, že se počítá s výměnou chvějky za N78 o poloměru hrotu 64um (uvědom si, že na šelakové desky se šlo klidně i s 500mN svislé síly, a to nepočítám gramofony s mechanickou zvukovkou a ocelovými nebo bambusovými jehlami!)
Prostě ber to tak, že Steidingerové od Dualu věděli, proč doporučují ty 3 gramy.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od CZJKP1 »

díky za odpověd, Pokud se nepletu, tak doporučili pro tu mou M75D 2,5g (25mN), viz originální plány Shure-Dual např.zde: http://dual.pytalhost.eu/systeme/m75-01.jpg anebo zde http://dual.pytalhost.eu/systeme/m75-02.jpg, a myslím, že už jsme se o tom bavili, tak proč píšeš najednou o 30mN, nebo tys mluvil o elyptickym hrotě?

Tak jsem se pokusil nastavit co nejvíce těch 25mN, ale v tý teslácký váze se moc nevyznám, je tam 20 pak je větší mezera, pak je čárka a pak je mezera menší a pak 30, předpokládal bych, že na tý čárce mezi bude 25mN, ale zase nevím, proč mezi tou čárkou k 20 ti je mezera menší nežli k 30tce..Anebo jestli je těch 25mN přesně uprostřed mezi 20mN a 30mN (nehledě na čárku)? Zatím jsem to nastavil na tu čárku.

Jinak bych se zeptal, Tesla VM**** byly MM nebo MC, vím, že se to liší v tom, jestli se pohybuje cívka nebo magnet, ale co je která to nevím, a co je lepší nevím taky..

Jinak jsem před nedávnem součsně z koupí tohoto gramofonu koupil jen tak od jiného prodejce, nabízel tuto M75D ojetou, aukce začínala na 70Kč a já jí ukončil na 220Kč..Jsem si řekl, že už se nová vložka neprodává, a člověk nikdy neví...Škoda, že nemám ještě jeden ten atypický headsheel (myslím, že je tam headshell, že tam nevedou drátky rovnou do raménka, ale nejsem si tím jistý) Soudím, dle fotek v aukci, ale sám jsem se to nepokoušel vyndavat.. Ale kdybych měl dva, na druhý bych dal tu druhou M75D a koupil bych do ní chvějku pro 78ot, a přehazoval bych Headshelly, takto budu muset prohazovat chvějky, nevím, zda-li je to bezpečné, a určené k prohazování těch chvějek (abych to například neopotřebovával, a pak aby tam ta chvějka držela apod)...

Jinak to tedy budu moci nechat nastavené na těch 25mN i pro chvějku na 78 (až ji pořídím?)..

Jinak to kolečko na tom raménku (na pravé straně toho raménka) je tedy pravděpodobně antiskating, jsou tam čísla: 1,2,3,4 apod, nastavil jsem tam tedy 2,5. Předpokládám, že jak mi bylo řečeno při nastavování jiného gramofonu, se nastavuje antiskating na stejnou hodnotu jako přítlak..Původně tam bylo nastaveno 2, asi někdo měl nastavený přítlak 20mN..Gramofon byl asi dovezen z německa, a u nás asi ani neběžel, má na sobě ještě vidlici bez dírky pro kolík.

ještě jsem ale neobjasnil, k čemu slouží malé kolečko vedle přepínače otáček, s nápisem PITCH.

Jinak tento gramofon by měl umět snad i měnit desky, ale chybí mi na to dlouhý středník, a stejně si nedovedu představit, jak to fungovalo, a co oddělovalo tu desku co měla spadnout na talíř od těch zbylích, které měli držet na středníku

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od CZJKP1 »

teď koukám, že tam dole je psáno pro tu chvějku 78rpm 30mN... Ale žádné rozmezí tam není, tak nevím, jestli tam budu moci nechat těch 25mN, abych to nemusel pak při každém přehazování převažovat.

Jinak ty přítlaky starých gramofonů si uvědomuji, mam tu gramofon His masters voice 101, takový kufříkový, na kličku.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#30 Příspěvek od Hill »

Jde o to, že chvějka pro šelakové desky může potřebovat jinou svislou sílu, než chvějka pro stereofonní desky, aby se zamáčkla právě do střední polohy a magnet necvakal o stěny trubičky, s níž se zasouvá mezi pólové nástavce cívek.
Nejlíp, když si okoukneš, jak vysoko zůstane trubička chvějky pro vinyl pod hranou bílého držáku po dosednutí na desku. Pak chvějku vyměníš za tu se zeleným držákem a položíš raménko na šelakovou desku. Svislá vzdálenost trubičky od hrany toho zeleného držáku by měla zůstat přibližně stejná.
Ono to není zase tak kritické, na šelaku je především o takovou svislou sílu, aby větší amplitudy nevyhazovaly hrot z drážky a hrot v drážce nevaklal.

No, a pokud jde o MM a MC: Tesla dělala sériově jen přenosky MM (moving magnet, říkej si tomu třeba mávající magnet, ať se ti to líp pamatuje). Ono to bylo jednodušší kvůli náhradám, protože pro MM přenosky je celosvětově dohodnutá zatěžovací impedance 47kΩ a za ní jednotná kmitočtová korekce podle RIAA. A všichni výrobci to koukají dodržet.
MC znamená moving coil (mávající cívka), což je konstrukčně samo o sobě dost drahá záležitost, a každý výrobce k nim uvádí doporučenou zatěžovací impedanci, protože každému se povedla cívka jinak. Tak k jedněm patří zvyšovací signálové transformátorky, k dalším předzesilovače umístěné přímo ve skořepině přenosky, dalším stačí RIAA předzesilovač, jen s vysokou citlivostí. Ale o tom píšu v tom článku snad dost přehledně.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“