D/A převodník

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od p1p4 »

Zapomněl sem to na obrázku opravit. Omluva. CSko běží sice na 3 napětích, ale maj společnou (digitální) zem. Jediný analogový napětí a tím i zem, je pro analogovou část ADčka.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#17 Příspěvek od Cust »

Aha, a proč to napětí a zem taháš přes celou desku na opačnou stranu, když na té straně, kde máš konektor to nevyužíváš. (To nemusí být příčina problémů, ale rozhodně je vhodné to dát na druhý konektor do místa kde je to potřeba, nebudeš mít problém s kapacitními vazbami.)

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od p1p4 »

to byl spíš přežitek že sem to tak měl na zdroji na jednom konektorů a stejně tak i na předchozí verzi. Taky mě to už napadlo že to asi neni to pravý.
Nicméně už začínám přemejšlet, jestli neni něco tomu obvodu AD1853, když šumí i jen na analogový napětí bez jakejchkoliv digitálních signálů

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zkusil jsi třeba dát mezi ty dva symetrický výstupy odpor ? Ono by to vůbec chtělo proměřit osciloskopem.

Šum je často příznak nějakýho kmitání, a nebylo by to poprvé, co by v datasheetu něco chybělo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od p1p4 »

Problém vyřešenej ! Bylo to výstupníma filtrama, pravděpodobně kmitaly operáky. Přiblokoval sem je 10uF tantalama, "mezivstupový" kondíky sem dal přímo na výstupy ADkča, a po šumu ani stopy !

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#21 Příspěvek od Cust »

Jsem rád, že to nešumí, ale po přečtení tvého příspěvku (ne ,že bych něčemu v něm rozuměl) začínám mít obavy, jestli to zařízení funguje...

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od p1p4 »

nevím jak jinak napsat kondíky C57 a C58 mezi vstupama operáku (v datasheetu AD1853 str. 15). A operákům sem přidal blokovací kondy 10uF tantaly.
A zařízení po 2měsících konečně funguje tak jak má.

Holt se neumim pořádně vyjadřovat, sorry.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#23 Příspěvek od Cust »

Aha, už tomu rozumím, to jsi udělal správně...
Problém asi bude v tom, že taháš audio signál a audio napájení poblíž digitálních signálů. Chce to mít prostorově oddělené... Ke kmitání OP275 by samovolně nemělo dojít, ten operák je stabilní.
Čust

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od p1p4 »

nemám tam ty doporučený OP275, protože už jsem je nesehnal. Dal sem tam NJM 4580D, teď jsou tam zas jiný, RC 4560 od Texas Instrument. Hlavní je, že už to funguje a hraje to dobře; co už se mi nelíbí jsou blbě nahraný CDčka, i ty, o kterejch sem si myslel, že jsou špičkový.(až na pár výjimek)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#25 Příspěvek od Cust »

Ten RC neznám. Z běžně dostupných bude jistě dobrý OPA2134 od BB, který je trošku rychlejší a má fetové vstupy. Tedy jestli chceš ještě experimentovat.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jef111 »

Já nevím no OPA134 a jejich klony mi nikdy za DA převodníkem nechodily moc dobře. V plně analogových zařízeních obvykle hrají docela slušně. Možná jim vadí velká úroveň rušení v blízkosti digitálních obvodů...
Z těch levnějších OZ mi za převodníkem chodily slušně třeba AD8511/8512.
Excelentní obvod pro lepší DAC je třeba LT1122 (je ale jen jednoduchá verze) LT1462 (dvojitý) nebo AD8610/20 (dvojitý). Chce to fetové OZ raději s nižším OLG, bipoláry jsou náchylnější na rušení a za DAC obvykle nehrají moc dobře. Jistá výjimka je OPA1611/1612 ale taky to není úplně ideál.

Co bych v žádném případě nedoporučil jsou LME49710/20 které se sice můžou zdát zvukově zajímavé, ale je to špatná cesta. Za některýma převodníkama hrají vyloženě hnusně, někdy to docela jde ale vždy najdeš za ty prachy lepší obvod. Jsou náchylné na oscilace (hlavně pajcy z GME, TME a GESu, ale i origo Nationaly) a jsou extrémně náchylné na jakékoliv rušení kterého je v DAC až dost. Patrně to bude obrovským OLG společně s výrobní technologií na hranici možností.

Ty různé 4558/4560... jsou zvukově docela průser. 4580 je tak o dva chlupy lepší ale vztaženo ke kvalitě Tvých převodníků, furt to bude celkový výsledek dost zabíjet. Moje osobní zkušenost je taková, že naprostá většina převodníků je zabitá mizernými operáky před/za nimi. I přehrávače se zastaralými převodníky se dají hodně vylepšit díky moderním operákům...
Naposledy upravil(a) jef111 dne 21 lis 2011, 14:34, celkem upraveno 1 x.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#27 Příspěvek od Cust »

Je to tím, že jsou to bipoláry, ty jsou obecně náchylnější na rušení...
OPA2134 jsem uvedl proto, že mají na vstupu JFET tranzistory a měli by být odolnější, ale nemám s nimi zas takové zkušenosti, abych mohl napsat, že jsou úplně bez problémů...
Pro velké rušení, zatím co jsem mohl vyzkoušet, jsou nejlepší TL072 a podobné. Nicméně tyto jsou zase odsuzované hifistami, že prasí zvuk. Nevím, v audiu jsem je ještě nepoužil.
Čust

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od jef111 »

Ano LTka jsou fetové a překvapivě hodně odolné rušení, ale zvukově je to strašný průser, fakt :D
Nemám rád taková ta hifistická dogmata, ale tohle zkrátka fakt. Středy jsou uječené, výšky zní jako by se sypal písek... to musí slyšet i hluchej, pokud má srovnání :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“