Tesla Filharmonie, přeladění na CCIR

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#16 Příspěvek od ok1xgi »

Stupnici nejvýš! Jedeš ze 73 na 100MHz. Takže vejš.
Oni se oba kondy ovlivňujou. Jednoduše řečeno.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#17 Příspěvek od Maskot »

Zkus pomoci druheho radia vytahnout oscilator co nejvyse.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#18 Příspěvek od ok1xgi »

To:MASKOT

Dobrej nápad !

JInak pěknej generál je tady http://aukro.cz/generator-g4-107-radios ... 68462.html

Půl hoďky do konce.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tyhle rádia absolutně neznám, ale bude muset ubrat aspoň 1 závit na těch laděných cívkách, jen kondíkem to nepřeladí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#20 Příspěvek od riprex »

No ono to možná budu mít ještě složitější, protože jsem zkusil připojit konvertor a zjistil jsem, že taky nic nenaladím. Ono se v té VKV jednotce nejspíš někdo i hrabal. Každopádně nejdřív to rozjedu na OIRTu a pak kdyžtak přeladění. Ještě mě napadlo, že bych mohl dát místo téhle jednotky jednotku třeba z Teslatonu. Tam by snad žádný problém nemusel být ani mechanicky, protože ty jednotky jsou zvenku téměř shodné. A tuhle jednotku lze přeladit jednoduše. Ono tady by to možná taky šlo, ale pokud někdo neví přesný návod o kolik kterou cívku zkrátit a kde přidat/odebrat kondenzátor, tak to bez přístrojů dohromady možná ani nedám. Ten generátor na Aukru je docela drahej, kvůli takovéto příležitostné úpravě je pro mě zbytečný.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Oldradio »

Někde se řešilo, že pásmo lze roztáhnout, když se pohyblivá feritová jádra vymění za mosazná. Ale to už je dost velký mechanický zásah do jednotky, osobně se přikláním ke konvertoru s rozděleným pásmem do tří částí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Z hlediska zachování hodnoty rádia bych upřednostnil uvedení vstupní jednotky do původního stavu a pro poslech buď laditelný konvertor s převodem někam do OIRT nebo celý vf díl připojit na mf Filharmonie nebo celý tuner připojit až do nf.
Ten současný zdvih na FM stejně nemusí dělat dobře mf ve Filharmonii.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od radioelectrum »

Já toto přelaďování vidím jednak jako trápení rádia, s tím že to je zásah do jeho originality, a druhak jako zbytečnou časovou strátu. A navíc to nikdy nebude mít citlivost v celém pásmu na 100%. Stojí za zamyšlení do toho rádia dát konvertor.
Mě se osvědčil ten do flajzara. popis je na mých stránkách:

http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/re ... iroirt.htm

Čas jeho sestavením je dle mne menší než trávit výměnou kondíků a slaďováním.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Já jsem zase pro přeladění , ale věnuj chvilku a jestli se chceš těmto pracem věnovat častěji , tak si postav toto AR1983/2/54-55 . Může to vypadat i tak a funguje to jako smetr i gen , takže zjistíš i vypadnutí generátoru nebo si indukčnosti předladíš . Rychlá a jednoduchá práce .

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#25 Příspěvek od riprex »

Tak jsem si s tím dnes celej den hrál a nic nenaladím, jen to místy šumí, ale kde je problém, to netuším. Mám to napojený přes konvertor na anténu a s tou samou sestavou se stejným typem rádia naladím alespoň 4 stanice, s tímhle se mi nepodařilo naladit vůbec nic. Jednotku jsem prošel - zapojené to mám správně, nic uvolněného jsem v ní nenašel, takže nevím. Stejně asi nakonec nezbyde než jí nahradit, protože mě připadá taková dosti chatrná.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#26 Příspěvek od Maskot »

riprex píše:... ale kde je problém, to netuším...
No nez to vzdat predem, coz zkusit tu chybu najit?Zacni odzadu, odpoj ji od mf zesilovace a na jeho vstup pripoj jinou funkcni. Pujde to tak zkontroluj zda kmita oscilator, bud merenim proudu, nebo pomoci druheho radia.Tak slozity kousek to neni, aby se nezdarilo.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#27 Příspěvek od riprex »

No mohl bych to zkusit z jiného rádia, ale jedinné momentálně funkční co tu mám je další filharmonie, ale ta je ve Viole a je tam komplikovanější přístup. Spíš si říkám že by bylo asi i jednosušší připojit tam tu jednotku z teslatonu. Pak stačí připojit výstup mf a něják vymyslet napájení té jednotky.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#28 Příspěvek od Hifista »

Přeladění elektronkové vkv jednotky Tesla se zde řešilo před necelým měsícem. Návod byl uveřejněn v časopise "Hudba a zvuk" 4/68. Nepříliš kvalitní scan tohoto článku tam byl rovněž uveden, ale znovu jej tady dám. I když vst. díl Filharmonie je trochu jiný, než typy v článku z HaZ, v jádru asi nějaké větší principiální odlišnosti nebudou.
Přílohy
ccir0002_167.pdf
(194.34 KiB) Staženo 231 x

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#29 Příspěvek od riprex »

Jak jsem již psal, o tom že se to řešilo vím - já byl ten co se na to prvně ptal. Jen nevím jak ten návod uplatnit na jednotku Filharmonie. Principielně to sice bude podobné, jenže bez měřáků a rady to nedokážu. Každopádně nejdřív musím řešit proč ta jednotka nefunguje případně ji nahradit.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

ten sken je bohužel sotva použitelný pro špatně nastavený práh č/b.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“