Poslední modré A Radio

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

workhard-ale ano, to bylo je z mé hlavy, v tomhle věku už mám nárok něco zapomenout musím s tebou souhlasit!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Oldradio »

Je to těžký, kdo si dnes bude kupovat reklamní časopis s několika konstrukcemi s procesorem za 75,- Kč?

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#18 Příspěvek od jasin »

AR se vyznačovalo konstrukcemi které si mohl stavět i začátečník. Nynější doba kdy se v PE vyskytujií pouze kostrukce s MCU tak je to vyloučeno. Programátor nemá ani mnohý zkušený amatér natož aby uměl programovat PICy. Pro začátečníka je to spolehlivý způsob jak ho odradit a znechutit.
Vánoční stromek ovládaný mikroprocesorem je pro koho? Začátečník se do toho nepustí (ani nemůže) a pokročilý si musí s tím připadat jako blb. A taková je drtivá většina konstrukcí.
Teď vyjde vyhodnocení kostruktérské soutěže PE. Jaké konstrukce asi dostanou první ceny? Odhaduji že ty ve kterých je víc než jeden procesor.
Není to o nápadu, o nových zapojeních a netradičních řešeních. Vítězí "nahrnovači" součástek bez invence. Čím děsivější silostroj tím lépe.
A toto je ta spolehlivá cesta jak odehnat jakékoli zájemce o elektroniku.
Což se jim daří. Výsledek je že není kdo by kupoval modré AR.
A bude hůř.

:roll: :roll:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Jirka »

zdenoeddie píše:A ja som si chcel dat predplatne.... tak si dam uz len na jedno.
Nemoze niekto prosim ofotit ten clanok "na rozloucenou"? Dakujem
Tady to nenajdes? Nestahoval jsem, ale je tam asi celé číslo.
*****

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Yarda1 »

Tenhle časopis jsem pokládal za docela zajímavý
http://www.robotrevue.cz/
ale už taky skončil.
Možná by nebylo špatné, kdyby se ve státním rozpočtu našlo pár peněz na financování podobných aktivit, třeba pod hlavičkou ministerstva školství. Ale měl by nad tím stát někdo s velkým bičem a malým dvorem, aby se to nezvrhlo na tunel pro pár vyvolených.

BTW: Tohle téma IMHO souvisí s tímhle.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 25 pro 2011, 10:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#21 Příspěvek od kevin_mitnick »

jasin píše: Nynější doba kdy se v PE vyskytujií pouze kostrukce s MCU tak je to vyloučeno. Programátor nemá ani mnohý zkušený amatér natož aby uměl programovat PICy. Pro začátečníka je to spolehlivý způsob jak ho odradit a znechutit.
Prosim te neblbni. Programator na MCU se da udelat doslova za par susnu, konstrukci je plny web. A univerzalni programator taky dnes nestoji majland...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#22 Příspěvek od jasin »

Milý kevine_mitnicku to je právě ten názor který mají v PE a škodí nejvíc. Já jsem (evidentně na rozdíl od tebe) léta vedl technické kroužky mládeže při našem radioklubu a mám dost přesnou představu co kluky chytí a co ne. Začínat nějakou dost abstraktní konstrukcí programátoru? Učit se složitě ho používat dřív než mohou získat první fungující (vlastnoruční) výrobky?
Nebo koupit "univerzální" programátor za mnoho tisíc (pro někoho to opravdu není majlant :?

Technika kolem procesorů má ještě jeden negativní dopad. Když sledujeme v PE zapojení která MCU obvykle obklopují je vidět trend. Dobrý programátor obvykle asi už tak dobře neumí analogovou techniku a na úrovni zapojení je to znát.
Oni se asi tvorbou programu pro MCU vysilují nebo znalosti procesorů a tajů programování zaplňují mozkovou kapacitu. Prostě zapojení obklopující ty "fascinující" krabičky jsou obvykle nízké úrovně. Zdá se že vpád techniky MCU způsobil úpadek úrovně klasického analogového zapojení. Bez kterého se bohužel chrliči MCU zapojení nemohou obejít.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#23 Příspěvek od Zmije »

Spíš se přikláním k názoru kevin_mitnick-a MCU dnes není žádný problém, když můžou děti na ZŠ programovat v HTML, php, javě..., tak proč by nemohly programovat mikráče v C. Kdyby digitální technika byla tak špatná, tak by přece nevytlačila analogovou. Ty bys přece v krožku v dnešní době taky nezačínal s elektronkami.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Jenže bez analogovýho "příslušenství" se drtivá většina těch MCU pitomostí ani dneska neobejde - a právě ty základní analogový obvody, kde vlastně stačí znát jen Ohmův zákon a něco k tomu, aby to chodilo, tahle generace "napalovačů softu" nějak nechápe. Oni jednoduše myslí, že všude běhají jedničky a nuly a že obvod je bezztrátovej a že indukčnost a kapacita vodičů navzájem je jen výmysl ze školy - a podle toho jim i ty konstrukce, na papíře a simulátoru "prostě sqjelý" v reálu skoro nikdy pořádně nechoděj...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

jasin píše:...Já jsem ... léta vedl technické kroužky mládeže při našem radioklubu a mám dost přesnou představu co kluky chytí a co ne... ...Prostě zapojení obklopující ty "fascinující" krabičky jsou obvykle nízké úrovně. Zdá se že vpád techniky MCU způsobil úpadek úrovně klasického analogového zapojení, bez kterého se bohužel chrliči MCU zapojení nemohou obejít.
Vybral jsem jen pár slov, ale potvrzuji (jako rovněž bývalý vedoucí kroužku elektroniky), že se začínalo jednoduchými zapojeními: logickými obvody se spínači a bzučákem nebo LEDkou, analogovými obvody typu indikátor statického náboje, pak jednoduchý zesilovač s jedním tranzistorem na telefonní sluchátkovou vložku, koncový zesilovač 1W se třemi tranzistory pro reproduktor vybraný z nějaké televize z Oravy, pak se venku natáhla T-anténa a zavrtal zemnicí šroub a laborovalo se s krystalkou, audionem s bateriovou elektronkou, ke krystalce se připojil ten zesilovač, případně už hotový (taky vybraný z televize), pak se laborovalo s reflexním zapojením... Při tom všem se samozřejmě měřilo a měřilo, jen dva zdroje, RC generátor a další přípravky jsem stavěl sám, abychom nějaké měli - ony se v různých školách i fabrikách totiž nepoužívané měřicí přístroje povalovaly v kabinetech nebo ve skladech, ale dostat je odtamtud byl většinou nadlidský úkol: radši je aktivní blbci nechávali pod dohledem rozbít kladivem jako nepotřebné, jen aby si ani náhodou někdo soukromě nepomohl...
Došlo na jednoduchý kódový zámek s tyristory, taky jsme si hráli s fotoodpory, jednoduchou automatiku na zatažení závěsů, když je uvnitř více světla, než venku, a rozhrnutí, když je venku už světla dost.
A simulaci termostatu s perličkovým termistorem nebo přechodem tranzistoru, tam už byla nějaká ta 741.

Už v těch osmdesátých letech navštěvovali kroužek někteří, pro které byl analogový signál hazardním stavem mezi nulou a jedničkou a nevěděli si s ním rady. To už byl totiž celkem obstojně dostupný osmibitový procesor a měl jsem v kroužku borce, který na PéeMDéčku nebo Spektru dokázal assemblovat psí kusy už v osmé třídě, jen z počátku nechápal, k čemu je nastavení pracovního bodu do lineární části charakteristiky atd. Zato jím navržený a odzkoušený posilovač sběrnice jsem si taky postavil a využil s procesorem Z8400C přímo ve Spectru, když se mu nechtělo tahat sběrnici přes odpory ani z U880D ... osazenou desku ještě někde mám, schéma už by mi dalo hodně hledání..., ale vzájemně jsme se něco přiučili.

Skutečně těch jednoduchých zapojení vychází tiskem hodně málo a, když už, tak v nakladatelstvích, která to se ztrátou prodávat nebudou, takže publikace jsou drahé a často se o nich ani neví. A AR už několik let ta jednoduchá zapojení pro začátečníky ignoruje.
Čili - mrzí mě to, že mi už nepředepsali předplatné na modré Amáro, ale příčinám nezájmu o tento časopis rozumím. Kde mají brát kvalitní autory, když ti opravdu dobří mají většinou vlastní webové stránky se svými konstrukcemi? Nakonec mají je i ti dobří, ti méně dobří, i ti, jejichž sebevědomí je silnější, než znalost základů a nijak si tyto stránky navzájem nepřekážejí...

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#26 Příspěvek od Zmije »

Vzpomínáte na starý dobrý časy, to vám nikdo nemůže vyčítat, ale pokrok je pokrok :)
Dnes mladí technici umí dřív programovat než ohmův zákon a nemyslím si, že je to vyloženě špatně, stejně se učí už na ZŠ, tak by ho znát měli. Rychlost šíření signálu vedením, jeho kapacita, indukčnost, je už celkem pokročilejší problematika a v začátečnických konstrukcích to není potřeba řešit. Krom toho moderní MCU mají všemožné periferie uvnitř, tak naco dělat paralelní sběrnice.
Nedávno sem si modré amáro ze zvědavosti koupil, stálo přes 50 Kč, přitom je to útlý sešitek, ve kterém není dočista nic, co by stálo za řeč, sloučení spíš vítám.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

Co si představuješ pod pojmem "umí programovat"? Já měla na základce výtvarnou výchovu a nepropadla jsem z ní, znamená to, že umím malovat?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#28 Příspěvek od Zmije »

Já míval z výtvarky 1 a 2 a rozhodně si nemyslím, že umím kreslit. U nás byla výtvarka odpočinkový předmět, kde se hodnotila spíš snaha, než výsledek. Ale zase v naší třídě bylo i několik talentů, kteří uměli kreslit výborně, ikdyž sem měl na vysvědčení stejnou známku, rozhodně se s nima nemůžu srovnávat. Vybrala si docela špatný příklad.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Andrea »

Já na tom nic špatného nevidím, umění programovat řadím na úroveň jiných umění. A nedozvěděla jsem se, co si pod tím uměním představuješ ty. :)

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#30 Příspěvek od Zmije »

Nalít do MCU program pomocí jednoduchého programátoru (třeba do LPT), naprogramovat blikající ledku, víc ledek, načíst stav tlačítka, ošetřit zákmit, naprogramovat semafor, generovat bzučení, jednoduchou melodii....

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“