Měření elektronek

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

Měření elektronek

#1 Příspěvek od ferdislav »

Dobrý den všem
Nějakou dobu se zabývám stavbou různých elektronkových aparátků a samozřejmě jsem pocítil nutnost různých měření.
Ale nikde jsem zatím nenašel knihu či jiný zdroj informací,který by uspokojivě řešil vše co by mne zajímalo.
Pokud tedy máte k dispozici knihy či časopisy kde jsou kapitoly,články zaobírající se těmito měřeními,teorií,přípravky a přístroji - sem s nimi prosím.
..ať už se jedná o statická měření,měření v zapojení,porovnávání elektronek,měření frekvenčních charakteristik,nf rozmítače pro měření a zobrazování na osciloskopu - prostě vše co by pomohlo ucelit toto téma a poskytlo náhled na všechny možné způsoby měření a testování za pomoci ať už továrních tak ubastlených měřáků a přípravků.
Děkuji : )

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Brudr »

V Praktické elektronice 7/2011 vyšel docela zajímavý univerzální měřič elektronek. Proletěl jsem to jenom tak zběžně v supermarketu, ale vypadalo to docela dobře. Musím počkat do března než mi přijde CD s AR, PE a KE 2011.

Uživatelský avatar
jabl
Příspěvky: 28
Registrován: 15 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od jabl »

Nejjednodušší je opatřit si zkoušeč elektronek BM 215, který se občas nabízí na Aukru. Bohužel za hříšný peníze.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Takováto souhrnná přehledná příručka dosud neexistuje.

Dobré vodítko jsou třeba dokumentace od chytrých měřičů elektronek (AVO-VCM, DynaJet, Sofia... ), od charakteroskopů, firemní literatura RCA a třeba i Siemens a Philips, interní literatura Tesla Rožnov/Vrchlabí/Piešťany a tak dále...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Moderní evropská metodika měření by měla být popsána v jedné verzi katalogu Philips - konkrétně Electron tubes - Special quality tubes / Miscellaneous devices, je to tuším 8. díl kompletního Philips katalogu pro rok asi 1981.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

V době, kdy éra elektronek kulminovala, byly obvodové simulátory nejspíš v plenkách a tak simulační modely od výrobců samozřejmě nejsou k dispozici. Jsou ale nadšenci, kteří je dodatečně rekonstruují a jejich práce může posloužit jako jeden ze zdrojů poznání. Celkem zajímavá stránka jednoho takového kořena je tu:
http://www.normankoren.com/Audio/Tubemo ... wEquations

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

To vyvíjíš měřící přístroje na bázi lamp ? K ničemu jinému to snad nemůže být dobré , když to ani v minulosti nikdo v praxi nepotřeboval a výrobky běhaly v milionových seriích . :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Když se v minulosti svítilo loučemi, tak to neznamená, že si dnes nemůžeme louče nechat štípat na nc mašině :D .

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

ferdislav << porovnávání charakteristik elektronek je popsáno například v návodu pro BM370, kapitola 10. Měření charakteristik elektronek je popsáno například v knize Osciloskop, G.Tauš, strana 314, 315. Zobrazení křivky strmosti pak na straně 320.

Co se týče frekvenčních vlastností, tak se u elektronek spíš než frekvenční charakteristika (protože ta je závislá na konkrétním zapojení) udávají mezielektrodové kapacity. Pro posouzení frekvenčních vlastností pak zejména kapacita Cg1/k a Ca/g1. Změřit je nebude snadné, protože u triod bývají řádu jednotek pF a u vf pentod bývá Ca/g1 řádu setin pF. Z amatérsky dostupné techniky byste mohl zkusit BM311G, přesnost rozlaďovacího kondenzátoru je +-0,15 pF a chce to taky stabilní a jakostní stíněnou cívku. Ale v tomto se celkem můžete spolehnout na katalog.

Dále se udává ztrátový odpor, spíš bych řekl vstupní impedance g1 na vf, ta bývá jednotky až desítky kohmů. Na to potřebujete nejlépe měřič činitele ztrát, například BM271 nebo lepší.

Pro některé aplikace, například pro 1. stupeň v RC generátorech, je třeba vybírat elektronku s co nejmenším proudem g1. Závisí na tom zkreslení výstupního signálu. To můžete měřit například pomocí BM518 s proudovým rozsahem od 3 nA.

Nakonec byste mohl zkusit měřit šumové vlastnosti, ale to chce jednak generátor šumu a mV-metr s kvadratickou detekcí a pak tu elektronku nejlépe měřit na místě vstupního zesilovače v přijímači. Popis, jak se to dělá, najdete například v návodu pro BM380.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Pro výběr elektronek do některých Tesla měřáků prý byla nějaká publikace, sešitek formátu A5.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#11 Příspěvek od ferdislav »

Děkuji všem přispívajícím za podnětné rady,odkazy a zprávy.
Jen tak dál prosím : )

mimochodem... já onu baňku se vším co k ní patří považuji za jeden z nejkrásnějších technických vynálezů "naší" doby...

cosi mne k ní táhne,rád s ní pracuji a proto se chci dozvědět co možná nejvíce : )

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

ferdislav píše: mimochodem... já onu baňku se vším co k ní patří považuji za jeden z nejkrásnějších technických vynálezů "naší" doby...

cosi mne k ní táhne,rád s ní pracuji a proto se chci dozvědět co možná nejvíce : )
Taxi ji třeba sám i vyrob: http://www.dailymotion.com/video/x3wrzo ... riode_tech 8O :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Oživím staré vlákno... chtěl bych do vf dílu lampového televizoru vybrat ze zásob co nejlepší elektronky. Charakteristiky si změřím, ale nevím, jak zjistit šum. Nepotřebuju změřit absolutní hodnoty, stačí mi vybrat z více kusů ten nejlepší. Jaká je na to vhodná metoda? Citlivý zesilovač s vf voltmetrem? Díky.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, nějaká teorie je tady: http://dalmura.com.au/projects/A%20stud ... rcuits.pdf
Osobně mám za to, že nejsnadnější bude otestovat lampy přímo "v boji" tak, že je budete postupně měnit a ponecháte tam tu, u které bude obraz s nejmenším zrněním a zvuk nejčistější. Funkci měřicího přístroje tak splní TV.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

A měřit při hodně malém vstupním signálu, kdy se dobře projeví šumové vlastnosti a ještě "nezabírá" AVC. Což bude v éře digitálního vysílání bez TV generátoru asi problém.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“