Gymnázium, VUT a bastlení

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

No oba moji synovci nedávno absolvovali vutpha a starší tlustoproud a pokud potřebuje něco do praxe kolem polovodičů , tak se nestydí zeptat a mladší dělá matproel dodělal doktorát a ani ten do elektroniky neleze .

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#17 Příspěvek od Yarda1 »

ZdenekHQ píše:Promiň, ale on je FEKT, nikoliv na tříleté průmyslovce instalatér-ekonom....
Protože tazatel nepsal, co už si zkusil, tak předpokládám úplného začátečníka, pokud už zapojování žároviček má za sebou, tak tuhle etapu může přeskočit. Jinak dnešní začátečníci to mají do začátku lehké, mohou (opatrně, aby něco nezničili) místo nf generátoru a osciloskopu používat zvukovku z počítače, multimetr koupit za pět korun dvacet od naší etnické menšiny (to bylo radosti, když jsem si našetřil na avomet a pak když jsem si zbastlil na prkýnku dvoulampový osciloskop - tedy spíš zkoušečku "nějaký signál tam je/nic tam nevidím":-).
Docela by mohlo být zajímavé, pokud tam co tazatel bydlí vysílá nějaký AM vysílač, aby si zkusil ubastlit krystalku.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od Vogon »

Ono je to docela roztomilý, jak tady vysokoškolákovi radí kterak sobě krystalový přijímač vyrobit a žárovičkou posvítit. Ještě mu poraďte jak si má brousit galenit a koherentní detektor z pilin přihotovit a bude to komplet.
Nějak si nejsem jist o čem to svědčí a přikláním se k názoru, že nikoliv o úrovni mentora ale spíše o tom, jak jsou VŠ studenti technických směrů zapsáni v povědomí národa. Což je ovšem tristní. A bude hůř.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Pro tebe snad nee nee . :D

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Yarda1 »

Vogon píše:Ono je to docela roztomilý, jak tady vysokoškolákovi radí kterak sobě krystalový přijímač vyrobit a žárovičkou posvítit. ....A bude hůř.
Já mám, Bohu žel, zkušenost s vlastními syny. Zkoušel jsem jim koupit logitronika, ale nějak je to neuchvátilo. Mladší to zkoušel po gymplu na elektrofakultě, pak toho nechal, teď je bakalář na nejlepší střední škole v Praze a pokračuje na magistra. A o elektrice ví (a to ještě kdo ví, jestli), že když strčí hřebík do zásuvky, tak dostane ránu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já myslím, že děti se v žádném případě nesmí do něčeho nutit. Nasměrovat ano, ale nechat prostor. Já jsem měl docela strach z toho našeho, kam se vydá - zatím ve 3 letech zná a pozná prakticky všechny značky aut, kdejaká krabice je garáž - takže ptáci spí v garáži, kočka má garáž, osazenej plošňák je motor atd. a jestli se na něj přenesly geny po dědovi strojařovi a technologovi z ČKD, tak budu jen rád.

Ovšem vybírat si co vlastně chci až ve 20 je podle mě trošku pozdě.

Horší je, když nemají chuť vůbec do ničeho... :?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

Habesan píše:Sedm.
Na kostku se používá sedm LEDek.
No jasně, zase jsem při psaní myslel na něco jiného. :oops:
ZdenekHQ píše:Bastlit může na střední, na VUT už potřebuje mít teoretické základy a vědět, co dělá.
A co, já bastlil na technice o106. Co se dá dělat, když ho to chytlo až po maturitě? Oceňuju to, aspoň se nedostane do takové tragické situace jako někteří mí spolužáci, kteří drželi páječku v ruce poprvé až při práci na diplomce. Na co se mě pak vyptávali si dokážete živě představit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Víš, jestli to myslí opravdu vážně a dokáže to, já nemám problém se mu omluvit a udělám to rád.

Ale spojit pár drátů jsem dokázal v 6 letech a nemělo by to být postačující podmínkou pro diplom v oboru slaboproud. Jak s oblibou říkám, dotyčný se musí zdravě nasr***, aby opravdu chtěl.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#24 Příspěvek od bastliar »

ZdenekHQ píše:Horší je, když nemají chuť vůbec do ničeho... :?
Dnešným mladým asi chýba nejaká základná živočíšna výzva, ktorá by ich tlačila vpred. Dnes je možné skoro všetko kúpiť a z toho plynúca jednotvárnosť a jedinou nutnosťou žitia je byť zabezpečený, tak načo a pre koho by sa zdokonalovali, len sami pre seba :?: a ku tomu kríza maskulinity.
Údajne častou príčinou rozvodov je, ak muž nemá svoju dielničku, garáž, kde by bol sám so svojimi myšlienkami a nikto ho neotravoval so všednými problemami, nasledujúca generácia tým pádom nemá ku bastleniu kde pričuchnúť a tak potom v dospelosti ani nevedia, že im to vôbec a čo to vlastne chýba. Voľakedy to aspoň riešili rôzne praktické krúžky a tý ktorý ešte mali chuť a trpezlivosť ich ku tomu viesť. Dnešným najobľúbenejším krúžkom je krúžok informatiky :roll: dúfam, že som sa nikoho príliš nedotkol :wink:
Naposledy upravil(a) bastliar dne 29 úno 2012, 20:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě je třeba spíš líto mé milé, že jí stačí její koutek v ložnici s PC a víc nepotřebuje. Já bych se tam zbláznil....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#27 Příspěvek od Jurik-EB »

Kam se to zvrtlo???

Pro Spectrika:
V prvé řadě se sám sebe ptej "proč to funguje tak a ne takhe", zkrátka používej co nejvíce "proč". Tím se ti zvýší zájem o elektroniku. Neboj se zeptat lidí v oboru znalých, nauč se číst značky, zkratky a jejich funkce. Hledej informace, dělej si přípravky, kup si zatím nenáročné nářatí a měřící přístroje. Až se do toho vžiješ pak se teprve můžeš zeptat zda ti to stálo zato se tomu věnovat. Já toho například vůbec nelituji.
Hodně zdaru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Anebo to všechno bez použití zůstane v tom již zmíněném koutě . :D

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#29 Příspěvek od bastliar »


Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#30 Příspěvek od Hydrawerk »

Habesan píše:Osobně považuju cestu přes gympl za rozumnější, a SPŠE za ztrátu času.
Po průmyslovce můžeš jít hned do zaměstnání v elektrotechnice, kdyby to nějak nevyšlo s VŠ. Po gymplu je VŠ zcela nutná, jinak jsi v háji a můžeš jít dělat leda listonoše...

Habesan píše: Nebudu se tě ptát, proč jsi se rozhodl pro obor, který je čím dál, tím méně perspektivní, natož výnosný.
Který obor považuješ za perspektivní? Něco na FIT? FSI? Nebo snad tohle? https://www.vutbr.cz/studium/ects-katal ... u?oid=7874 Studuje to kámoš a nechtěl bych být na jeho místě.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“