Tesla 512074 Tábor ll

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Rozhodně ano. Nejde totiž ani tak o svislou sílu na hrot, jako o poloměr zaoblení jeho špičky. Hrot přenosky pro stereofonní drážku je ostřejší a do drážky zapadne hlouběji, přesněji "na své místo". Tak hluboko se hroty pro mikrodrážku nedostanou a deformují horní hranu drážky, je-li tato užší.

A navíc údajně (to nemám ověřené, ale věřím tomu) v určitém období vyšlo několik monofonně nahraných titulů, ale drážka byla řezaná stereofonní hlavou s užším nožem, protože se už nepředpokládalo, že by je někdo ještě přehrával hrotem pro mikrodesky. Taková deska by tu VK051 nebo hadí hlavu s VK031 nepřežila taky.

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#17 Příspěvek od 082m »

Tak jsem dnes dostal odvahu a otevřel jsem rádio s tím, že zjistím jak by se dal vyměnit vypínač a ovladač hlasitosti. Když jsem to uviděl tak mě to připadalo jako pařížské podsvětí, změt drátku a ovládacích lanek na které jsem se jen zbožně podíval, vysál velice opatrně prach a tím jsem skončil. Ten ovladač zřejmě půjde vyměnit nebo opravit jen když se vyndá celé šasi a na to si netroufnu, takže budu muset rozhodit sítě a najít v okolí nějakého opraváře těchto starých rádií který se v tom vyzná. Taky jsem zkusil rádio a na KV a DV se jako z dáli ozvali nejaké stanice. Poraďte jak má vypadat anténa - stačí kus drátu a jak dlouhý.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud chceš , aby ti rádio ještě perfekt běhalo , je třeba vyměnit v podstatě všechny kondy . A to i s opravou poťáku se dělá nejlépe na vyndaném šasi . Mám z pásoviny takové čtverce , které mají díry v místech patek šasí . Tam se šasi uvnitř tech čtverců přišroubuje a pak s ním otáčíš , jak potřebuješ . Mám sadu 30*30 , 40*40 , 50*50 cm .

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#19 Příspěvek od Giftmacher »

Teď koukám, že jich tam dotyčný nabízí celou hromadu, tak asi koupím ještě jednu :)

Uživatelský avatar
stredni-vlny
Příspěvky: 37
Registrován: 14 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od stredni-vlny »

082m píše: a ještě jeden dotaz - dá se vůbec u nás chytit nějaké vysílání na SV a DV
AM (SV, DV, KV) vysílačů se u nás dá (hlavně po západu slunce) chytit mraky, s dobrou anténou jsou jich stovky z celého světa... to je právě to kouzlo středních, dlouhých a krátkých vln...

Co se týká českých vysílačů, tak jede ta Topolná na 270kHz, Liblice + Ostrava na 639 kHz, České Budějovice + Dobrochov u Prostějova + Karlovy Vary na 954 kHz a Moravské Budějovice na 1332 kHz.

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#21 Příspěvek od 082m »

AM (SV, DV, KV) vysílačů se u nás dá (hlavně po západu slunce) chytit mraky, s dobrou anténou jsou jich stovky z celého světa...

jak má anténa na AM vypadat - délka, tvar a síla drátu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Hned první odkaz v Gůglu, hele. A další odkazy následují.
Svislá část přijímá signál, vodorovná tvoří kapacitní nástavek - elektricky "prodlužuje" anténu, pro příjem je ale důležitější výška, tedy, jak vysoko anténa končí.
Za metry (výšky) se získávají kilometry (slyšitelnosti).

Materiál je vodič: měděný či bronzový drát, může být i ocelový, průřezu takového, aby mechanicky odolal i v silném větru. Anténa se zavěšuje na dobré a mechanicky odolné izolátory, protože je žádoucí její dobré oddělení od země.
Proti účinkům atmosférické elektřiny se chrání bleskojistkou (jiskřištěm) spojeným druhým koncem s dobrým zemničem.

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#23 Příspěvek od Giftmacher »

Lanko má prý lepší vlastnosti, než obyčejný drát.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavně rychleji shnije . :lol: Ne vážně , toto není vinutí feritky nebo trafa invertoru .

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#25 Příspěvek od 082m »

Tak gramorádio je OK. Potenciometr opraven rádio zkontrolovánoa je vše v pořádku. Sehnal jsem šikovného pána který tomu rozumí a svolil k jeho opravě :D

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“