Jaký kondík k zářivce?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#16 Příspěvek od vasekpetr1 »

Tak tak - stroboskopický jev je sviňa.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#17 Příspěvek od MATYCH »

U zářivkových svítidel kond. 4M/250Vstř,při 40W trubicích se nakazovalo 4M +-5% na jednu trubici,při sériové kompenzaci s potlačením stroboskopického jevu kond.3,5M/400V +-5% na dvě trubice.
V praxi se kondy dost vyhazovaly-lepení některých vypínačů s nevhodných kontaktních materiálů,nebo tekly.

V současné době,kdy jsou svítidla s EP skoro za stejnou cenu,jako konvenční předřadník,tak se strob.jev nevyskytuje.

pěkný článek o kompenzaci zářivkových svítidel a nejen o nich http://k7.tul.cz/download/k7_06_1.pdf

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#18 Příspěvek od Duvsan »

MATYCH píše:V současné době,kdy jsou svítidla s EP skoro za stejnou cenu,jako konvenční předřadník,tak se strob.jev nevyskytuje.
Možná ne u všech, ale mě už blikala i LED. Když ten filtrák má nízkou kapacitu, bliká i úsporka. Trubice samo stejně. A že tam bývaj kapacity 2,2uF, 3,3uF, 4,7uF, žádných 10uf nebo víc.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#19 Příspěvek od MATYCH »

37kHz a více

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Jo, ale superponované na 100Hz (a-la analogová modulace).

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od AmarokCZ »

Duvsan píše:Jo, ale superponované na 100Hz (a-la analogová modulace).
U jakého předřadníku jsi tohle viděl? Vždyť i ty nejlevnější "za stovku" mají docela slušnou filtraci...
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Pravda, pomocou optočidla pripojeného k osciloskopu som to neskúmal. Mám LED "kukuričný klas" - ten menej podarený, čo sa pomaly odporúča, lepší svieti v kuchyni bez problému - ten som tu na fóre uvádzal ako možnosť osvetlenia, to je teraz vedľajšie a pri svetle toho horšieho som prevíjal mg kazetu. A videl som, akoby zúbky na kolieskach postáli a pomaly sa pohybovali proti smeru prevíjania. Čiže stroboskopický jav. Predradník toho "klasu" tvorí zvitkový kondenzátor, diódový mostík, elektrolyt a ešte pár ochranných odporov. Nepamätám si hodnotu toho elytu, tuším 4,7uF. Dal som na jeho miesto omnoho viac, tiež už neviem, tuším 64uF - bol zrovna po ruke; ledva som ho narval do telesa. Teraz po zhasnutí chvíľku dosvitá. Ale hlavne nebliká. Pozri, koľko uF býva v úsporkách. Skús vo svetle jednej z nich napr. roztočiť ventilátor počítača a pomaly ho pribrzďuj. Ak nekecám, lopatky "postoja" - dostaneš sa do synchronizácie.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od AmarokCZ »

Aha, já myslel, že máš na mysli předřadníky pro žářivky a ne "předřadníky" pro LED (neboli sériový kondík).
U úsporek jsem zvlnění svítivosti zkoušel a u 15W úsporky jsem naměřil do 10%. Je ale pravda, že filtrační kapacita byla 12uF.
Někteří výrobci dají do 20W úsporky kapacitu jen 3.3uF, takže trubice skoro zhasíná a bliká - myslím, že není třeba pokus s ventilátorem ani dělat.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#24 Příspěvek od Charos »

Děkuji velice silně všem zúčastněným....když se navrátím zpět k úvodní otázce, tak 4uF na jednu a 8uF na dvě trubky po 36W.
Moc díky!!

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#25 Příspěvek od miroslavkovar »

Pokud tam už chcete dát kompenzační kondenzátor(y), tak doporučuji provedení MKT (suché), nikoliv s olejovou náplní. Postačí na 250 V ac, lepší je na 400 V ac. Jinak v domácích podmínkách není nutná kompenzace, rozvodné závody jsou placené za to, aby ten účiník někde vykompenzovaly.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Záleží , kam to máš . Když jsme je měli v hale 6m nad stroji , tak při opravách šly postupně všechny ven . Na jedné hale bylo přes 200 svítidel a tak pár kondů za pár týdnů slušně snížilo osvětlení haly . Pro soukromé účely bych se na kondy taky 1,2,3 .

Uživatelský avatar
goodbie
Příspěvky: 76
Registrován: 06 úno 2011, 01:00
Bydliště: Pastviny okr.Cheb

#27 Příspěvek od goodbie »

ahoj mám problém se zářivkama 13W v tandemu mi jen blikají a nechtějí svítit jako by je startér nenahodil ale si bude vada ve starterech??díky.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

Amaroku, asi tak jsem to myslel. Ale viděl jsem i 10uF, to je pravda.
Díky

Uživatelský avatar
goodbie
Příspěvky: 76
Registrován: 06 úno 2011, 01:00
Bydliště: Pastviny okr.Cheb

#29 Příspěvek od goodbie »

tak nějak to nechápu dám trubice 8w v tandemu svítí se všema starterama na tandem tlumivka 18w,když dám ale ty 13w trubice jen to bliká at dám startér na tandemu mám narva a osram.tlumivky 18,22,30,36,a nic prostě to nesvítí.trubice je OSRAM L 13W/827.ty 8w nwnám ani stejného výrobce a svítí to na ty13w ani boha.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#30 Příspěvek od Eleman »

Jak to máš zappojené (hlavně žhavicí vlákna)? Používáš jeden, nebo dva startéry?
On provoz sériově zapojených trubic bývá někdy problémový. Nejspolehlivější je co trubice to samostatná tlumivka a strartér.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Poradna“