OPENBOX X-810, vadný zdroj s 5L0365R

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#16 Příspěvek od KUBO »

Táto stránka by ti nepomohla??? Sú tam schémy zdrojov.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
stybba
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2011, 01:00

#17 Příspěvek od stybba »

Trochu pomohla, nasel jsem tam podobne schema. Diky. Spatne misto v zapojeni toho zdroje vsak stale ne:o)

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od sis2 »

Nemusí být závada, když obvod hřeje - někde aktivní prvky dost topí. Je to na úkor životnosti - ale výrobci nemají zájem, aby to vydrželo, spíš naopak, aby se to po skončení záruky podělalo a zákazník koupil další kus...
Vypadá to na typickou závadu - ošizené čínské elektrolyty mají zvýšený ESR a ztratí kapacitu (zahřívají se a vyschnou, často jsou nafouklé) - pak nefunguje stabilizace z výstupu přes optron zpět k řídícímu obvodu, ten se přetěžuje a hřeje - ale nezničí, protože ještě funguje proudové omezení na primární straně zdroje... takže cykluje
Tzn. vyměnit elektrolyty na sekundární straně - a taky obvykle ještě jeden kondenzátor ve větvi, ze které se napájí vlastní IO - z pomocného vinutí. Některé zdroje mají stabilizaci odvozenou odsud a ne z výstupu. Pokud máš měřič ESR, tak kondenzátory změřit, asi bude některý vadný...
A může být vadný taky elektrolyt za usměrňovačem na vstupní straně - snížená kapacita.

Uživatelský avatar
stybba
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2011, 01:00

#19 Příspěvek od stybba »

Nevim co je ESR.

Špatné elyty mne napadly taky. Všechny jsem je vyměnil za zcela nové - ikdyž tohle dělám nerad. I některé keramické kondy jsem vyměnil. Dále: diody jsem všechny proměřil, odpory a optron taky. Napěťovou referenci jsem proměřil, byla ok, ale přesto jsem ji zkusmo nahradil za novou. Moc toho už nezbývá, že? Ještě by nějaká chyba mohla být v některé z cívek (tomu nevěřim), v trafíčku (taky nepravděpodobné) nebo v samotném IO. To se mi teď jeví jako nejpravděpodobnější. Ale protože to je nejisté a ten 5L0365R nechci kupovat možná zbytečně, celou věc jsem odložil.

Podotýkám ještě, že tenhle satelitní přijímač běžel u svého majitele prakticky každodenně a celodenně; klidně bych té situaci, kterou naznačuješ věřil (úmyslná konstrukční chyba v chlazení IO).

Jinak díky za příspěvek k mému problému!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od sis2 »

ESR je ekvivalentní sériový odpor - na něm vznikají průchodem stř. proudu ztráty - tím se elektrolyt zahřívá

Pokud ti zdroj dává větší napětí, než má, je chyba ve stabilizaci nebo je stabilizační smyčka přerušená studeňákem či vadnou součástkou - viz obrázek, červené oblasti: napětí z výstupu se vede na vstup obvodu 431 - z něj se napájí vstupní dioda optronu - a výstup optronu jde na řídící vstup (pin 4) obvodu 5L0365.
Zkontroluj napětí 2,5V na vstupu KA431 a úbytek na diodě optronu (piny 1 a 2) asi 1,5V. Pak napětí na pinu 4 u obvodu 5L0365 - ale bacha - je to na primární straně zdroje !!! - nesmíš měřit proti kostře ale proti - pólu vstupního elektrolytu (ten co je na 400 nebo 350V)

Obrázek

nebo koukni zde - není to podobný přístroj? http://www.vseprosto.net/2012/04/openbo ... yazheniya/

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#21 Příspěvek od jopo166 »

a čo tak diody na sekundarnej strane zdroja nie merat ale vymenit hlavne v 3,3v a 5v vetve. a taktieš v primare v oblasti toho švaba

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “