Elektromagneticky ovládaná západka

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

Já tu mám jako zdroj 0,2mm drátu tohle, to je asi to co tazatel shání, jen nevím z čeho to je a k čemu to sloužilo. Třeba to někdo pozná a poradí mu.
(uvnitř je pružina a to jádro to vtahovalo dovnitř)
Přílohy
solenoid.jpg
(28.63 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

No síťové napětí to dobře přitáhne ...

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#18 Příspěvek od kbulda »

Andrea píše:Já tu mám jako zdroj 0,2mm drátu tohle, to je asi to co tazatel shání, jen nevím z čeho to je a k čemu to sloužilo. Třeba to někdo pozná a poradí mu.
(uvnitř je pružina a to jádro to vtahovalo dovnitř)
Ta cívka je ze schodišťového automatu SA 10 ( časové relé )
Napětí cívky 220 V AC.
http://www.auktiva.cz/auctions/a08201235/475040/2.jpg

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Panda38 »

kbulda píše:Nějaké modelářské servo ?
Potřebuje aby to bez proudu samo zapadlo.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Panda38 »

BOBOBO píše:Problém bude zdvih ....
Při šikovné konstrukci nemusí být potřebova velký zdvih. Stačí vypilovat šikmou hranu, aby pokus o otevření to v jednom případě odmáčkl na jednu stranu a podruhé na druhou (odemkne se nebo ještě pevněji uzamkne). Tak pak stačí jen jemný zdvih, např. 2 milimetry (proto jsem navrhoval ten zvonek, není třeba posuvný váleček).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Panda38 píše:
kbulda píše:Nějaké modelářské servo ?
Potřebuje aby to bez proudu samo zapadlo.
Já mám dojem, že potřebuje, aby to bez proudu samo vypadlo ven pomocí té pružiny a něco to jistilo.
Zdvih upraví delší délkou cívky.

Uživatelský avatar
ajax
Příspěvky: 9
Registrován: 07 led 2013, 01:00

#22 Příspěvek od ajax »

Po notné dávce googlení jsem našel toto. není to přesně to, co jsem hledal, ale už se to blíží! :) Jinak na 9V nic, většina je na 12V. Třeba na e-bay je toho hromada, ale na velke proudy. S navinutím vlastní cícky to nevidím moc dobre :) Nejsem dobrej bastlíř :)

Děkuju všem za náměty, zatím to s výrobkem nevypadá moc slavně, uvidíme, jak to dopadne. Díky!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

Však napětí je závislé od počtu závitů, takže můžeš použít to na 12 V a pro sebe odmotat pár závitů na těch 9 V.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#24 Příspěvek od frantajetel11 »

No za prvý teda netušim, jak je ta cívka dělaná a jestli třeba není zalitá = tu tak lehce nepřevineš. A za druhý i kdybys jí převinul, tak má cca 4W = ta devítka baterka z toho bude mít velkou radost. Další věc je... i kdybys k tomu měl příslušnej zdroj, jestli ty 4W, nebo teda síla 0,4-2N budou stačit k tomu přitažení - ale to závisí na celkovym mechanickym provedení :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#25 Příspěvek od danhard »

12V selenoid bude fungovat i na 9V, samozřejmě s menší silou.
Dej si tam motorek se šnekem :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od PavelFF »

Motorek se šnekem asi ne, šnek neumožňuje samovolný návrat.
Ale modelářský systém "špagomatic" by mohl fungovat a je to relativně dostupné a zhotovitelné. Pro zdvih 20mm určitě snadnější a silnější než s elektromagnetem.


Motor se přetahuje s pružinou (gumou), která v klidu drží v jedné poloze. Po přiložení baterky se namotává provázek na hřídel a přetáhne pružinu. Výhoda je, že síla a rychlost se dá doladit průměrem kladky, na kterou se provázek namotává. Motorek do zkratu(zastavený silou) odebírá velký proud, tak to chce nějaký slabší typ. Kdysi to mohla být jedině IGLA.

citace z netu: Funkci „serva“ zastával elektromagnet, později spolehlivější elektromotor, na jehož hřídel se navíjela chirurgická nit („špagomatic“).

Odpovědět

Zpět na „Součástky“