RUSKÁ NABÍJAČKA

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

RUSKÁ NABÍJAČKA

#1 Příspěvek od KUBO »

Mám na stole tuto staru rusku nabijačku autobatérii B31-5A a su tam v háji dva malé tranzistory. Neviem však ich označenie. Jeden je žltý na ňom je napísané 8612 a ten druhý je červený 0487. .Je možné ešte zistit čo sú zač a po prípade ich niečim nahradiť. Je tam ešte použitý aj KU202G na chladiči neviem či je to tyristor alebo triak. Ak by niekto niečo vedel o označovaní ruských súčiastok nech pomôže. zatím díky.KUBO :idea: :!: :?:

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jirka »

*****

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

ty malý oranžový nebo žlutý jsou KT315 a jsou to jakýkoliv obyčejný )KC 507-147) trandy. Můžou být obou polarit-to už musíš vyměřit.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#4 Příspěvek od KUBO »

DIK KLUCI ZA NAKOPNUTIE.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Dikobraz »

ty KU202G se vyskytovaly v Rubínech a možná budeš vědět jaká česká náhrada se dávala místo nich. Kdyby bylo nejhůř, tak se ozvi , něco vymyslíme.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#6 Příspěvek od meno »

Však tyristor môžeš nahradiť akýmkoľvek iným. Podľa toho ruského katalógu je It=30A
:D :D :D

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#7 Příspěvek od mety »

Ja som použil tyristor KT703,pasuju aj vyvody,aj zavit.Tiež som opravoval rusku nabijačku :?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

A pozor, ty malé plastové VŽDYCKY NEJSOU KT 315, jak píše Mi-Ro! Aspoň nemusí být, protože CCCP produkoval v tomto pouzdře následující 3 typy: KT 312, KT 315 a KT 361!!! KT je Kremnijevyj Tranzistor, 312 byl spíš nf, 315 pak spíš vf, oba npn, a 361 byl univerzální pnp. Všechny měly kolektor uprostřed a nedaly se nějakým rozumným způsobem kromě polarity rozlišit, ani podle barvy lisovací hmoty, protože je dělalo víc fabrik a ta nevyrovnaná kvalita technologie způsobovala, že je museli dělit na podtypy podle zesilovacího činitele, označovali to podle azbuky písmenama ( v český transkripci) A, B, V, G, D, E atd. Osobně jsem u nich naměřil zesílení v rozmezí 10(!!!???!!!) až cca 300, přitom v testeru, zapojený jako spínače LED, fungovaly všechny bez problémů. Označení skutečného typu na nich nikde nebylo, popis je datum výroby (měsíc/rok) a číslo výrobní fabriky a to ještě v kódu, protože Rusáci utajovali preventivně úplně všechno. Pouze někdy souhlasilo označení subtypu barevnou tečkou, ale ta se snadno sloupla...
Pokud si můžu tipnout a ta velká pecka KU... je opravdu tyristor, pak ty dva malé jsou komplementární dvojice KT 361 + 312(nebo 315) zapojená jako náhrada UJT tranzistoru a slouží coby relaxační oscilátor k fázovému řízení toho výkonového tyristoru, s jedním takovým "zarjažatělem batarej" jsem se taky setkal, skončilo to totální endoprotézou - náhradou kompletní elektroniky, původní deska z ruskýho něčeho jako Cuprexcart nevydržela dvojí pájení a oloupala se, tak jsme použili pouze trafo a k regulaci nasadili PWR, baterka si to přežvejkala po svým a bylo. Původně to byla nabíječka baterie z příslušenství automobilu ZIL... A psal se rok 1990, podotýkám...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

sasapezlar

#9 Příspěvek od sasapezlar »

kt315 ma pismenko vlevo,kt361 ho ma uprostøed,èim dal v azbuce(A B V G D a td.)-timvetši napìti ale už ne vzpomenu jesli CE nebo EB,tovarna je tam znaèena symbolem malinkym.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#10 Příspěvek od dolac »

KUBO, na upload som ti hodil schému jednej ruskej nabíjačky, ktorú používam asi 15 rokov. Možno to nie je presne to čo máš, ale môže sa jej veľmi podobať. Do schémy som napísal už naše náhrady tranzistorov namiesto pôvodných ruských.
Nabíjačka je plne odolná voči skratu na výstupe. Potrebuje však aby baterka mala aspoň nejaké napätie. Vzadu je malá prepojka (spínač ochrany). Ak sa zapne, nabíjačka môže pracovať ako zdroj, avšak vtedy je prúdová ochrana vyradená.

Uživatelský avatar
lukasek
Příspěvky: 4
Registrován: 31 bře 2007, 02:00

ruská nabíječka pro doláče

#11 Příspěvek od lukasek »

I já mám podobný typ, který odešel po desetiletém provozu asi do věčných lovišť. Tak jsem se pustil do opravy a ono se to podařilo. Doplnil jsem hodnoty součástek, které v tvém zapojení chyběly a ke zvýšení užitné hodonoty přidal aktivní chlazení. Funguje naprosto perfektně.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Ahoj Kubo. Ak je to NA-01, tak daj mi meil a pošlem ti schému aj s DPS a rozložením súčiastok. Ináč tranzistory môžeš nahradiť napr.KC 238 na miesto T4, ostatné napr. KC308. Ak je to tá ako je obrázok, T4 je zakrúžkovaný. Pozor na poradie nožičiek, ruská T4 má poradie BEC.
Přílohy
nabíjačka NA-01 bb.GIF
(853.91 KiB) Staženo 280 x

Uživatelský avatar
a4tech
Příspěvky: 205
Registrován: 08 zář 2002, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Ruská nabíjačka Elektronika

#13 Příspěvek od a4tech »

Nepoznáte náhodou túto? Má to pre zmenu 2xtyristor. No už je nahradený TIC126.Nepravidelne nabíja.Tyristory som neskúšal.Ide to len pri napojení na baterku.
Přílohy
modules.jpg
(29.3 KiB) Staženo 209 x

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

Re: Ruská nabíjačka Elektronika

#14 Příspěvek od dolac »

a4tech píše:Nepoznáte náhodou túto? Má to pre zmenu 2xtyristor. No už je nahradený TIC126.Nepravidelne nabíja.Tyristory som neskúšal.Ide to len pri napojení na baterku.
Asi je to normálne keď ide len po pripojení na baterku. Aj moja tak funguje. Má to dve výhody: 1. Je skratuvzdorná 2.Zničenú baterku s tým nenabiješ

Uživatelský avatar
lukasek
Příspěvky: 4
Registrován: 31 bře 2007, 02:00

prosba pro autora dolac

#15 Příspěvek od lukasek »

Prosim o kontakt na adresu zzatopek@centrum.cz. Rád bych odkonzultoval schéma ruské nabíječky, kterou jsi dal na upload. Domnívám se, že je tam chyba v zapojení.Díky moc za pochopení a spojení, moc spěchá!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“