Krokový motor - vysoké teploty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#16 Příspěvek od danhill »

Tak přidávám foto motorku.
Zkoušel jsem tedy snížit napětí a je pravda,že na 5V se už motor ani nehne,ale od 6V začíná fungovat.Je sice rozhodně slabší,ale jede.
Taky jsem měřil proudy.Je to zvláštní,ale když je motor v pohybu,Má při 6V odběr asi 250mA a když ho zastavím a nechám pod napětím 6V,má odběr 1A ... Což mi jako příjde dost ... I při těch 6V asi po 5ti minutách,když motor stojí,tak na něm ruku neudržím ... Vypínám.
Přílohy
KM.JPG
(160.84 KiB) Staženo 47 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

Chce to napajet z proudoveho zdroje jak uz jsem zminil, nastav tam treba 250mA a melo by byt po starosti. Ja vzdy delal s vetsimi motorky, ale napeti se nikdy u krokacu nenastavovalo, vzdy proud. Ale musim priznat ze sem to nikdy moc nekoumal, proste jsem zapojil Cinsky driver a fungovalo to, tak ani nebyl duvod to moc studovat.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#18 Příspěvek od danhill »

Ok,objednal jsem,co jsi poslal,tak uvidíme :) ... Nicméně nevíš o nějakém zdroji proudu?Respektive omezovači?Nebo by to šlo řešit jen jako odporem před motor???

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#19 Příspěvek od Hydrawerk »

Zkus tam použít nějaký stabilizátor proudu s integráčem LM317. Lze to i posílit tranzistorem. Viz zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#20 Příspěvek od danhill »

No,to nevypadá zle ... A kdybych použil regulátor v TO220 pouzdře,tak by to mohlo šlapat i bez toho tranzistoru,páč píšou maximální výstupní proud 1,5A ... Co by mi mělo bohatě stačit ...

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#21 Příspěvek od danhill »

Tak dnes koneečně dorazil ten driver : http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-Sing ... 4ac3d5f04b


Ale vůbec nevím jak na to ten motorek připojit??? Poraď prosím. :)

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od popopepe »

Co nevíš?
A+ A- jedna cívka motoru
B+ B- druhá cívka motoru
GND - zem
+24 - napájení motoru

+V 5V na napájení logiky
PUL - clock
DIR - směr
ENA - enabled

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#23 Příspěvek od danhill »

Aha, děkuji.
Takže
PUL - clock
DIR - směr
ENA - enabled
se řídí uzeměním nebo taky +5V?
A clock znamená přesně co?
Ale to asi teda není na ten motor,co jsem tady fotil,co.Ten má přeci 6 vývodů a tady jsou jen 4 vývody. Nebo se to zapojuje jako paralelně do těch svorek +24 a GND ?

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od popopepe »

Tý brďo, ty z toho děláš kovbojku :-)
Tak nastudovat datasheet TB6560AHQ :-) A uvidíš.
A u toho motoru máš na výběr - buď konce cívek připojíš a středy necháš nezapojené, nebo je můžeš dát paralelně. Viz datasheet :-) Každý způsob se hodí na něco jiného.
Clock nebo pulse - to je přece impuls, kterým podle nastavení TB6560 pootočí motorem o určitý úhel. Viz datasheet :-)

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#25 Příspěvek od danhill »

Tak nevím - pro kontrolu posílám jak jsem to zapojil.
Motor se zablokuje,lze jim pohnout jen velkou silou ...
Pokud sepnu spínač EN,tak jakoby vypne a jde s ním normálně rukou točit.
Dále fungují impulsy.Pokud mačkám spínač IMP tak motorek krokuje,ale jako tak nějak nespolehlivě.Většinou jo,ale někdy se třeba tři impulsy nehne.
(mačkám to zatím rukou,tak to je možná tím, nevím.)

Každopádně tenhle stepper jako neumí motor zapnout aby se točil stále?
Mám to zapojené správně?
Díky.
Přílohy
CCI04062013.jpg
(47.26 KiB) Staženo 44 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

Tady mas povidani o zapojeni krokovych motoru http://www.dvorakpetr.cz/index.php/elek ... ove-motory

Pokud chces aby se motor tocil stale, musis posilat impulzy porad. Pripoj nejaky generator a pojede ti stale.

Dej pozor na spravne zapojeni koncu a zacatku civek.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od popopepe »

Pokud ho zapneš, a nejde s ním otočit, tak je to správně. No a teď ten zbytek, celé řízení CNC :-)
Takže třeba nějakou 555 jako zdroj impulsů. Protože nevím, co s tím chceš dělat, těžkou se radí.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#28 Příspěvek od danhill »

Hm, pořád mi to nechodí ... v první fázi chci prostě ten motor rozhýbat ...
Udělal jsem si jednoduchý zdroj impulsů z časového relé ... Nic rychlého,ale mělo by to točit,byť pomalu,ale točit - aspoň na modulu z GM to chodí normálně ... Tady se to prostě jen nelogicky vrtí tam a zpátky a někdy nic ...

Tak jsem vzal LED diody a přes odpor je připojil na svorky A+A-B+B- a posílal si impulsy a ten výsledek je naprosto nelogický - Příjde mi to skoro jako nějaké náhodné stavy a vůbec v tom nevidím žádnou logiku ...

Musí to přeci chodit ikdyž budu posílat impulsy ručně tlačítkem,ne?

Nemůžete mi prosím někdo namalovat jak to mám zapojit a jak nastavit piny na tom modulu .. .Nejspíše jsem se někde zacyklil a nebo je ta deska v háji ... Jak ověřím její funkci? :)
Díky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Bývá to měřením . Zkoušel ji přehazovat vývody vinutí a pokud je máš paralelně tak i začátky a konce v každé sekci ?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#30 Příspěvek od bu2520 »

bacha tyhle drivery s TB musí mít nejprve 5V napájení logiky a až potom napájení driveru jinak odchází do kopru.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“