Horší jak Černobyl ?! Kde se lže nejvíce ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#16 Příspěvek od buddyns »


Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#17 Příspěvek od Split »

medulin píše:
jirkati píše:Nechápu řeči typu " Úložiště jaderného odpadu jsou časovanou bombou budoucnosti " , protože všechen radioaktivní materiál byl přece původně vytěžen z horniny. Takže se ten radioaktivní materiál při ukládání jen vrací do země, nebo snad ne?
Vytěžený uran není "nebezpečný" jaderné nepoužité palivo lze držet v ruce v rukavici na rohlíky (takto jsem jej také držel) a nehrozí žádné nebezpečí pokud ho někdo nevdechuje jako prach. Je to jen záření alfa to přes igelit ani kůži nepronikne. Horší je to ale s použitým jaderným palivem a odpadem, tam už není pouze alfa záření a také to není čitý uran, ale spousta daleko nebezpečnějších radionuklidů které vznikly a průběžně dále vznikají v průběhu jaderné reakce. Tyto radionuklidy vznikají také v okolních předmětech na které radiace působí a dostávají se do těl živočichů a rostlin. Například radionuklid jódu způsobuje rakovinu štítné žlázy. Jód potřebujeme k životu, ale tělo nepozná o který jód jde a příjme jej a uloží do štítné žlázy a pokud je to ten špatný izotop tak je z toho rakovina.
I-131 je ten nebezpecny jod, ktory sposobuje spominanu rakovinu. Preto sa pouzivaju aj tie jodove tabletky, aby sa stitna zlaza "prezrala" toho dobreho a potom igonorovala ten ostatny jod. Kto ale bezne soli jodidovanou solou (a v obchodoch je ta najrozsirenejsia) tak nema z coho mat obavy.

Co je takym peknym paradoxom je fakt, ze ak vam vznikne nador na stitnej zlaze (napr aj posobenim I-131), jednou z terapii je chemoterapia jodom I-131, pretoze je to ziaric a ten spominany nador vlastne znici.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#18 Příspěvek od medulin »

Vypadá to že to tam budu mrazit aby voda v podzemí zmrzla a již nikam netekla:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/fo ... osition-18

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#19 Příspěvek od fredis »

medulin píše:
jirkati píše:Nechápu řeči typu " Úložiště jaderného odpadu jsou časovanou bombou budoucnosti " , protože všechen radioaktivní materiál byl přece původně vytěžen z horniny. Takže se ten radioaktivní materiál při ukládání jen vrací do země, nebo snad ne?
Vytěžený uran není "nebezpečný" jaderné nepoužité palivo lze držet v ruce v rukavici na rohlíky (takto jsem jej také držel) a nehrozí žádné nebezpečí pokud ho někdo nevdechuje jako prach. Je to jen záření alfa to přes igelit ani kůži nepronikne. Horší je to ale s použitým jaderným palivem a odpadem, tam už není pouze alfa záření a také to není čitý uran, ale spousta daleko nebezpečnějších radionuklidů které vznikly a průběžně dále vznikají v průběhu jaderné reakce. Tyto radionuklidy vznikají také v okolních předmětech na které radiace působí a dostávají se do těl živočichů a rostlin. Například radionuklid jódu způsobuje rakovinu štítné žlázy. Jód potřebujeme k životu, ale tělo nepozná o který jód jde a příjme jej a uloží do štítné žlázy a pokud je to ten špatný izotop tak je z toho rakovina.
Mohu se zeptat o jaké jaderné palivo se jednalo a kde ne něj nechají sáhnout v rukavici na rohlíky? :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Viděl jsem dokument v souvislosti s jadernou elektrárnou - Na "nepoužité jaderné palivo" se dá doopravdy sahat. V rukavicích proto, že otisky prstů jsou nežádoucí. Nevím, jestli by mě to potvrdil nějaký ten člověk od fochu, ale slyšel jsem, že když je fungl nový reaktor, tak se musí nějakou dobu čekat na první neutron, co spustí štěpný proces. Zato když se "vyhořelý" palivo vytáhne z reaktoru, musí jít okamžitě do bazénu s vodou (ne na koupališti, ale vedle toho reaktoru :-) ), aby se tou radiací neroztavilo.. Zvláštní to paradox.. :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Podobný jako ten , že když zásahem chceš snížit výkon reaktoru , tak se nejprve na nějaký čas výkon zvýší , což se prý nejlépe ukázalo v tom Černobylu .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#22 Příspěvek od bu2520 »

kdysi v televizi říkala Drábová , že vyhořelé tyče které jsou v ůlpžištich v podstatě nejsou nebezpečné a dají se bez nebezpečí držet v ruce, ale jde o zneužití. jinak se mi líbilo, když říkala, že po dobu cca 40 let v nich dobíhá reakce a topí na 50°C to by se mi líbilo do kamen :-) .

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#23 Příspěvek od fredis »

Artaban001 píše:Viděl jsem dokument v souvislosti s jadernou elektrárnou - Na "nepoužité jaderné palivo" se dá doopravdy sahat. V rukavicích proto, že otisky prstů jsou nežádoucí. Nevím, jestli by mě to potvrdil nějaký ten člověk od fochu, ale slyšel jsem, že když je fungl nový reaktor, tak se musí nějakou dobu čekat na první neutron, co spustí štěpný proces. Zato když se "vyhořelý" palivo vytáhne z reaktoru, musí jít okamžitě do bazénu s vodou (ne na koupališti, ale vedle toho reaktoru :-) ), aby se tou radiací neroztavilo.. Zvláštní to paradox.. :-)
Na žádný neutron se nečeká :lol: , štěpná reakce se spouští trošku jiným způsobem :wink: . Po 23 letech o tom něco vím, proto ten dotaz bez odpovědi. bu2520. To jsi asi slyšel špatně! Pochybuju, že by Drábová takovou píkovinu vypustila z pusy.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Habesan »

Když se sype uhlí do kamen tak je taky studené, ale když vyhrabáváš popel tak je horký, leda bys ho nechal vychladnout (a to trvá použitému palivu z jaderky desítky let).

Mezi úrovní pochopení jaderky:
Uran -> Elektrika
a úrovní, kterou mají lidé jako Drábová, je řada dalších stupňů, a sledováním dokumentů v telce se snad dostaneš někam na desetinu nebo setinu té cesty.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#25 Příspěvek od medulin »

fredis píše: Mohu se zeptat o jaké jaderné palivo se jednalo a kde ne něj nechají sáhnout v rukavici na rohlíky? :wink:
Nevím jak teď, ale když jsem studoval energetiku cca před 10 lety a dělal zkoušky na Vrabcovi, tak se tam dalo jaderné palivo potěžkat:
http://www.reactorvr1.eu/
Jestli je to ještě možné nevím, ale mám takové tušení že to museli z bezpečnostních důvodů odvést aby to nikdo neukradl a podobně.....

Také pamatuji aféru jak jeden vyučující fyziky na nějaké VŠ chodil s jedním palivovým válečkem v kapse a někde na exkurzi ho s tím chytli na vrátnici, protože začal pískat dozimetr. Prý si to někde půjčil na ukázku studentům. Vyjadřovala se k tomu i Drábová v TV.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#26 Příspěvek od fredis »

Toho pána znám dobře a osobně :lol: . Bylo to v JETE.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“