Výroba DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pentoda92
Příspěvky: 99
Registrován: 24 srp 2013, 02:00

Výroba DPS

#1 Příspěvek od pentoda92 »

Ahoj,
jsem začátečník, ale potřeboval bych si vytvářet nějaké jednodušší DPS. Nevím ale, jakou nejvhodnější metodu mohu použít.

Mé podmínky jsou, aby výsledek vypadal pěkně ale výroba byla co nejméně nákladná. Na internetu jsem se již o toto téma zajímal.

Foto cesta: Přijde mi složitá. Bohužel mám také jen inkoustovou tiskárnu a nemám UV světlo.

Kreslení pomocí pera: Přijde mi nejjednodušší, ale také nejméně přesné, a myslím že s mým uměním kreslení by to nedopadlo úplně dobře.

Nažehlování: Podle mě ideální cesta, pokud lze použít inkoustovou tiskárnu.

Jaký na to máte názor/zkušenosti? Kterou metodu by jste doporučili pro začátečníka?

Děkuji

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#3 Příspěvek od lintik »

já taky používal lihové fixy a nebyl problém zhotovit i oboustrannou desku -pokud budeš mít zájem -vysvětlím blíže

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Zelená lihovka, rýsovací jehla, FeCl₃/HCl+H₂O₂, líh. Nic víc nepotřebuješ.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

ona ta fotocesta není až tak složitá, sehnat horské sluníčko, nějakou silnější halogenku, nebo několik zářivek nebude takový problém.
Inkoustová tiskárna se taky dá použít, když koupíš folie pro inkoustovky a dáš 2 přes sebe
fotodesky se prodávají snad ve všech prodejnách se součástkami a hydroxid sodný (krtka na odpady) seženeš bez problémů

Pokud bys chtěl, mohu ti nějaké ty PCB za malý peníz + poštovné za obálku fotocestou vyrobit :-) , pokud bys časem začal dělat něco složitějšího, jsem schopný vyrobit i oboustrannou mědí prokovenou desku
Přílohy
P1110791.JPG
(53.29 KiB) Staženo 107 x
P1120069.JPG
(92.05 KiB) Staženo 128 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

Taky jsem používal lihovky a chlorid, ale bylo to tragický (buď jsou cesty poměrně úzké a je tak potřeba odleptat hodně mědi, nebo se deska vybarví což je ale na zbláznění). Pak jsem chvíli používal syntetický lak a chlorid (tvorba větších ploch byla lepší a lak se při leptání nerozebral). Poslední, co jsem zkoušel chemickou cestou bylo nažehlování ale to taky není ono.
Do fotocesty se mi nikdy nechtělo jít, ale asi by to bylo ideální, protože je to přesné a je-li na to doma vybavení, tak i rychlé.
Skončil jsem tedy u toho, co greedy: ruční frézování (případně je-li víc kusů, tak Kohout). Výsledek je dle mého názoru dobrý vzhledem k tomu, že je to docela prasácká výroba (viz příloha: drážky jsou cca 0.9mm).
Přílohy
PCB.jpg
PCB - ruční frézování
(94.67 KiB) Staženo 89 x
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Do trubičkového pera č.8-10 liji naředěný výprodejový lak na nehty . Je to 100%ní . Bodíky pro pájecí body píchám šídlem . Větší plochy maluji přímo štětečkem z lahvičky ředěného laku . Nejdříve namaluji kolečka kolem všech bodů a pak pospojuji . Už se mi slušně klepou ruce , ale namalovat to jde . Pro vývody IO dělám jakoby napříč pouzdra čárky -kolečka bych asi pomatlal dohromady . :D Takto namalované spoje se nikdy nepodleptají .

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

Potřebuji za rok tak 3-4 malé destičky,takže se mi žádné složité vybavení ani studium návrhových systémů nevyplatí,stejně bych to zapomněl. Nepoužívám smd součástky,protože na ně nevidím a ani bych je nezapájel. Destičky bez int.obvodů dělám dělicími čárami,tj. frézováním. Stačí i použitý zubařský vrtáček s kuličkou na konci v mikrovrtačce. Pokud jsou na desce vývody v rozteči 2,54 mm,je to už problém,frézka skáče a vypadá to ohavně. Taktéž ohavně to vypadá po nakreslení fixem (ne ten z GME,ten moc nefunguje),zvláště,když se třesou ruce. Tak využívám Sprint-Layout demo verzi ,kde je ovládání velmi jednoduché a intuitivní. Nakreslím si spoj (knihovnu většinou nepoužívám).Protože ale u demo není možnost uložení nebo exportu, musím to nakreslit najednou bez chyby,což vzhledem k jednoduchosti a při předběžném rozvržení na kousku čtverečkovaného papíru není tak složité.Pak,když je to zkontrolováno,udělám kopii obrazovky a zkopíruji to do Malování,kde lze udělat inverzi barev a zrcadlení. Z Malování zkopíruji výřez destičky do Wordu,kde lze zase přesně nastavit velikost obrázku v obou směrech.
Na laserovce mi to vytiskne kámoš (nejvyšší sytost) na fotografický lesklý papír a donese to na "pivní schůzku". Na míru ořízlý kousek destičky obalím tiskem a izolepou zespodu zafixuji. Zažehlím žehličkou na max. tak 2 min. pořádně i hrany atd. Pak to ještě horké hodím do misky s horkou vodou a nechám tak 20 min. odmočit,poté se papír oloupe prsty a dočistí se to kartáčkem ( nestalo se mi,že by něco ze spojů zmizelo).
Poté leptání - asi 1 cm chloridu železitého v misce od Ramy a velmi jemný štěteček,kterým destičku v leptadle omývám. Do 3-5 min. je to hotové,pak umýt vodou,acetonem dolů spoje,vrtat a nalakovat kalafunou.
Jo,destička před nažehlením musí být čistá-používám cif a následně aceton,pak už na to nešahám.Na spoje 0,3mm a průchody mezi nožičkami to ale není ,na běžný rastr 2,54 stačí bohatě. Příklad návrhu viz obrázek.
Přílohy
Deska TDA7000+předzesilovač.JPG
(44.62 KiB) Staženo 96 x

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od kajus »

Všechny výše uvedené metody jsou fajn, ale jakmile potřebuješ trošku hustěji narovnané spoje nebo plošky pro smd součástky, dá nakreslení takové desky zabrat, zvláště když vyrábíš více kusů. Fotocesty se sice spousta lidí bojí, al e není čeho, desky se prodávají už s nanesenou fotovrstvou, hydroxid sodný mají v každé drogérce, nějaká miska na vyvolávání se vždycky najde.

Na osvit není ani potřeba horské sluníčko, dlouho jsem používal k osvitu lampičku z akvárka, sice jsem osvěcoval půl hodiny, ale fungovalo to dobře. Za pár stovek se dá postavit osvitka z UV ledek, která funguje také dobře.

Jediný problém bude s tiskem předlohy, ale i ingoustovkou se to dá. Není ani potřeba shánět nějaké speciální fólie, obyčejný pauzák poslouží také.
Davidus píše:...jsem schopný vyrobit i oboustrannou mědí prokovenou desku
Můžu se zeptat, jak vyrábíš prokovy?

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#10 Příspěvek od lopez »

Netreba ani pauzák.Stačí "normálny" 80g papier a po vytlačení atramentom sa to dá spriesvitniť ob. jedlým olejom.
A svietim 10-12min 250W výbojkou bez fluorescenčnej vrstvy.

Uživatelský avatar
lukasozzz
Příspěvky: 50
Registrován: 07 led 2013, 01:00

#11 Příspěvek od lukasozzz »

Já vyráběl desky fotocestou a co se týká kvality tisku na předlohu, tak v každém copy centru ti za 5Kč vytisknou motiv na pauzák. Pokud je potřeba vytiskneš dva a dáš je přes sebe.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Laserova tlaciaren sa na inzerat ta kupit aj pod 20 EUR.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Davidus »

kajus zatím návod na výrobu prokovů zveřejňovat nebudu, ale i kdybych ho napsal tak by to bylo asi zbytečné, k výrobě jsou potřeba chemikálie které nejsou u nás dostupné a v USA jen pod přísným dohledem, lze je použít k výrobě drog, stejně tak je k tomu potřeba slušná tiskárna, vysokootáčková vrtačka s karbidovými vrtáky (s HSS to nejde) ideálně souřadnicová, alkalická leptací lázeň, galvanické cínování, negativní folie, laminátor a podobně, podruhé bych se do toho už nepouštěl kdybych věděl co mě čeká :roll: https://picasaweb.google.com/lh/photo/J ... directlink pruběžně ještě skládám souřadnicovou vrtačku bez které je ta výroba hodně náročná

předlohu tisknu na folie do meotaru laserem :-) a když už předlohu nepotřebuji tak ji zas smažu acetonem, v příloze je jak předloha vypadá pro pozitiv (jen testovací výtisk)
Přílohy
P1120035.JPG
(83.74 KiB) Staženo 115 x
ebe1d0fa29.f.jpg
(45.93 KiB) Staženo 156 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když se dívám na tu fotku s chemií, alespoň budu vědět, kdo to byl, až se ozve z Brna výbuch.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Davidus »

výbuch už jednou byl :oops: když sem míchal alkaliku a vylilo se mi trošku víc čpavku a vnitřek kádinky vyletěl asi pul metru vysoko, výsledkem byla hustá štiplavá mlha na celém balkoně. Mělo to však jedno pozitivum - vyhubení 2 vosinců pod okapem.
takhle to vypadá když se míchá alkalika správně https://picasaweb.google.com/lh/photo/2 ... directlink

Odpovědět

Zpět na „Poradna“