Gramorádio 1002A Maestro, špatné podání nízkých kmitočtů

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#31 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

tak doma žádné náhradní elektronky nemám. toto je moje první a řekl bych poslední elektronkové rádio. Chtěl jsem to jako zajímavý exponát domů na občasný poslech :) A membrány reproduktorů se zdají být pevné ale nevím jakou tuhost má membrána u těchto repráků takže to ber s rezervou :) rádio bylo pravděpodobně skladováno v bytě (podle bytového prachu a nikde nejsou řádné stopy koroze) Ale rádio je nepěkně napadeno kutilem a to hlavně právě v zapojení repráků (dokonce je uvnitř skříně nálepka s propiskou nakresleným schématem zapojení). Napadlo mě ještě že slabé basy mohou bát kvůli tomu že středobasáky jsou po kutilským zásahu přepólovaný. Ale nemaj u svorek žádné označení polarit tak nevím

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

RomanoREPAIRS píše:...no samozřejmě, že fungují velké středobasy - u elektrostatických chrastítek moc velkou výchylku membrány na basy neuvidím...
Na těch středobasech toho taky moc neuvidíš, ani když už nějaké hloubky budou slyšet. Když nejsou hloubky v signálu, tak teprve nic neuvidíš. Odpoj je a změř, jestli mají dohromady 8-10Ω.
Nebo na ně zkus připojit tužkovku baterii a zkontroluj, jestli obě membrány vyběhnou stejným směrem. Ty repráky jsou dost blízko u sebe, takže jeden reproduktor s opačnou fází může hloubky zcela zlikvidovat.
A, pokud zesilovač nepřenáší hloubky, ze všeho nejspíš to dělá katodový elektrolyt koncové pentody, tedy ztráta jeho kapacity.
Odpoj elektrolyt, klesne hlasitost, tak přidej potenciometrem hlasitosti a poslechni to znovu. Jestli se reprodukce v hloubkách zlepšila, bude stačit výměna jen tohoto elektrolytu.

Jo, a nepřirovnávej vstup AUX ke vstupu pro krystalovou přenosku. Vstup AUX není vždy ke krystalové přenosce přívětivě přizpůsobený (často má i o řád nižší vstupní impedanci, než přenoska vyžaduje; samozřejmě nízkoimpedančnímu zdroji signálu, jakým je třeba sluchátkový výstup čehokoli, to nevadí).
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#33 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

a ještě takový offtopic ať neplním fórum. Jakou kapacitu mi doporučite jako horní propust vysokotónového reproduktoru pro takovou malou reprobedýnku s těmito reproduktory: Středobas: ARE 551, 5R(měřeno 4R), výkon neznámý. Výšky ARE 389, 4R, 1,5W. Nevím jestli je na to nějaký vzorec tak se radší zeptám :)

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#34 Příspěvek od EL34 »

RomanoREPAIRS píše:a ještě takový offtopic ať neplním fórum. Jakou kapacitu mi doporučite jako horní propust vysokotónového reproduktoru pro takovou malou reprobedýnku s těmito reproduktory: Středobas: ARE 551, 5R(měřeno 4R), výkon neznámý. Výšky ARE 389, 4R, 1,5W. Nevím jestli je na to nějaký vzorec tak se radší zeptám :)
Nejdříve si musíš zvolit dělící frekvenci. Nejraději podle udávaných kmitočtových rozsahů jednotlivých repráků.
Potom v rezonanci XC = XL = R repráku.
XC = 1/ 2*pi*f*C
XL = 2*pi*f*L

tedy : C = 1/(2*pi*f*R)
L = R/(2*pi*f)

Skus si to spočítat, kondenzátor by měl vyjít kolem 4uF. Ty vzorce platí pro 6dB výhybky tedy samostatný kondenzátor popř. tlumivka.

Neřešil bych to a před výškáč bych dal 4-8uF svitek, středobas fullrange a po ptákách. Není to žádné Hi-fi

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#35 Příspěvek od Hill »

Ta 551 není ani tak středobas, jako širokopásmo, i když podle dnešních měřítek by se tomu tak asi říkat nemělo. Jestli měla rozsah od 80Hz do 10kHz, tak to bylo hodně široké.
ARE389 je taky širokopásmový elipťák (dával se do televizí řady Orava, Baltik, Bajkal, Dukla a Zobor, poslední pak do C110, C424 a C429, rozsah 160 Hz - 15 kHz), čili jeho použití ve funkci výškáče je přinejmenším pochybné. Něco málo tedy vylepší, dej mu do série kondík kolem 4µF, tím mu uřežeš kmitočty, které umí vyzářit ten velký střeďák.

Koukám, že EL34 byl o nějakou minutu rychlejší...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#36 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

nene, do televizí se dávaly větší 485 a do Colorek novější s černým košem 4608. menší řada 3xx se dávala hlavně do tranzistoráků. Má v bedýnce za úkol doplnit do zvuku trochu výšek. 551 má hodně příjemný sytý projev takže nad nějakejch 8kHz potřebuje pomoci :)

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#37 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

EL34 ano tak sem to myslel - ta 551 fullrange (vyšší kmitočty stejně neudělá) a do tý 389 pouštět přes ten hornopropustní kondík pustit jen omezené pasmo. Díky moc - tyhle vzorečky nás učily v prváku a já blbec si na ně nevzpoměl - takovej základ :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

Obávám se, že těch televizí moc nepamatuješ - hranaté elipťáky s černým košem se dávaly až do řady C416 s tranzistorovým řádkem a A2020 na zvukovém konci. To ty, co jsem vyjmenoval, neměly. Máš teda pravdu, v některých byly ARE489, ale kmitočtový rozsah, který jsem ti napsal, patří skutečně k 389.
Ale jsme mimo téma: jak jsi daleko s tím rádiem?
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#39 Příspěvek od ok1hga »

Hill píše:Obávám se, že těch televizí moc nepamatuješ - hranaté elipťáky s černým košem se dávaly až do řady C416 s tranzistorovým řádkem a A2020 na zvukovém konci.
416-419 měli A2030V . . . někdy

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#40 Příspěvek od Michal22 »

RomaoRepairs- já buď tebou bych moc nekukal. Myslím že Konosuke zažil víc audiovýstupů ze starých lampových rádií než o jakých se ti může zdát. Já nejsem nějaký ZNALEC, ale vyrůstal jsem na pohádkách ze starých lampáčů, ten zvuk byl (přes absenci výkonu na výstupu) úplně jiný než u dnešních mnohawatových systémů. A to se ti Konosuke snaží naznačit. Tak drž krok a začni psát domů...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#41 Příspěvek od ok1hga »

Hille, proč upravuješ mé názory ?
a nepodepíšeš se pod to !

416-419 měli A2030V . . . nikdy jsem u přijímačů C416 - C419 nic jiného neviděl !

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#42 Příspěvek od Hill »

Já jo. V jedné z prvních sérií C419 určitě byly MDA2020.
Ale to není tak důležité, toto vlákno má být o rádiu, na němž ještě Romanorepairs nepokročil, a už se tu pokouší o něco jiného.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Oldradio »

RomanoREPAIRS píše: Ale rádio je nepěkně napadeno kutilem a to hlavně právě v zapojení repráků (dokonce je uvnitř skříně nálepka s propiskou nakresleným schématem zapojení). Napadlo mě ještě že slabé basy mohou bát kvůli tomu že středobasáky jsou po kutilským zásahu přepólovaný. Ale nemaj u svorek žádné označení polarit tak nevím
V servisním návodu je rozkresleno, jak jsou zapojené dráty k reproduktorům, co ti brání to pozapojovat přesně podle toho a pak posoudit zvuk. Stejně tak můžeš obnovit ladicí náhon na FM.

Servisák je zde http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... O-35629878

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#44 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Tak sem předělal podle servisáku zapojení repráků a zatím se mi to zdá lepší. Pravděpodobně byl opravdu jeden reprák v protifázi a proto ten nepříjemný utlumený bas. Díky moc všem tady za trpělivost :D

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#45 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Jinak se musím pochlubit že mi dokonce trochu ještě fungují i elektrostatické výškáče - to už se vidí málokde :)

a k tomu náhonu. vzhledem k tomu že VKV je tak či tak zatím zcela nefukční (ručně jsem otáčel převodovým kolečkem z VKV jednotky a vůbec žádný zvuk ani šum nic) tak to zatím nechám plavat. no hlavně na KV bývá spousta exotických stanic. A na SV ještě zaplať pánbůh funguje Topolná :)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“