Kapacita alkalických a jiných článků, které se nenabíjí.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#16 Příspěvek od czatlantis »

Já tady mám hromádku starých ni-mh, ale když jakoukoliv změřím, tak má tak 0,9-1,1V, takže kapacita=0%. A to jsem je nabíjel tak před půl rokem. Ale je fakt že to nejsou většinou žádný značkový. Na druhou stranu je pravda že v jednom budíku mám honě starej článek, myslím 1,1Ah a ten tam funguje v pohodě.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

NiMH akumulátory se prostě musí používat. Jak jsou nějakou dobu odložené, třebas byly předtím nabité, jdou do háje. Ten cyklus nabíjení / vybíjení prostě potřebují.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jura80 »

Ale jo, ale jo. Ale copak do hodin potřebujete nějakou větší kapacitu? Napětí taky vyhovuje. Používám to tak a v pohodě. Zdůrazňuju ale, že samozřejmě takhle využívám akumulátorky, co už nic lepšího nezvládnou. Ty ostatní cyklují, wod toho to jsó hakomolátore, no ne?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
rdrimmer
Příspěvky: 14
Registrován: 06 úno 2014, 01:00

#19 Příspěvek od rdrimmer »

Dnes už se dají sehnat NiMH akumulátory s tzv.potlačeným samovybíjením (20 procent za rok) - ideální pro lidi co nepoužívají akumulátory pravidelně každý týden.
sanyo - eneloop
panasonic - evolta
ansmann - max-e

http://eshop.fulgurbattman.cz/kategorie ... bijeci-aa/


pokud někdo chce do hodin akumulátor - pak je nejlepší koupit sehnat si NiCd tužkový akumulátor

https://www.facebook.com/pages/FULGUR-B ... 1452666482

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jura80 »

Dobrá, ale pokud vím, tak u kvalitních NiMH bez potlačenýho samovybíjení je ten úbytek kapacity po nějaké době (měsíc, dva) taky docela nízké. Nabití jednou za půlrok (prostě když si vzpomenu) v hodinách (když mají ještě spoustu mAh v zásobě) je no problemo. Mně ty enelopy příliš nenadchnuly... Snad jen ta UDÁVANÁ cyklická životnost, hmm, ale je to pravda? A bude někdo enelopy denně nabíjet, aby po 2000 cyklech, hooooooodně letech zjistil, že už nejsou tak dobrý?

Do hodin prostě buď vyjetý akumulátorky (fakt drží!), nebo prostě primáry, ty taky vydrží dost roků.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Nemá cenu rozebírat , zda enelopy vydrží 2000 cyklů . Mám je tři roky všade doma a od té doby prostě není problém po delším čase vytáhnout foto nebo myš atp. a nestane se , že by byly vybité . A jak to vidím já , hlavně v tom je jejich výhoda .

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

Pěkná recenze různých AA článků. Ty z Lidlu jsou asi docela dobré, hlavně za tu cenu. Bohužel, o vytékání nepadlo ve článku ani slovo. Ale možná je dnes už možné vyrobit docela levné alkalické baterie s dobrou kvalitou.
Jiná věc je, že do přístrojů s vysokou spotřebou (zde fotoblesk a motorová hračka) bych furt dával jenom nabíjecí AA články.
Přílohy
test AA clanku 2014.jpg
(209.3 KiB) Staženo 109 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

IKEA AA som vytecenu videl. Do Lidlu nechodim.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#24 Příspěvek od Mira_A »

Ještě se tu nikdo nezmínil o nabíjecích alkalických článcích AA 1,5V.
Po nabití mají cca 1.65V. Nevýhoda je speciální nabíječka.
Nabíječka NIMH je může poškodit.

Co se např. týká nenabíjecích článků, zkoušel jsem je občas nabíjet.
Někde na NETu bylo i o tom pár zmínek. Např. když je nabíjíte konstantními max. 10mA nemůže se nic stát.

Dostaly se mi do ruky nenabíjecí články (HW-MAX SUPER HEAVY DUTY HI WATT battery IND. CO. LTD.), které byly v nějakém přístrojku na sledování teploty s velmi nízkým odběrem asi rok.
Články měřením ukazovaly plné napětí, ale kapacita žádná. Když jsem je dal do foťáku tak nic. Dal jsem teda články dobít a fotoaparát již jde normálně zapnout. Jsem zvědavý na tu kapacitu.

K dobití jsem použil automatickou nabíječku s Lídlu TUL4.1 A1 (výrobce IWAP a typ IUC-17)
Nabité alkalické baterie (cca od 1,3V) totiž nabíjí pulzně a jen pár miliampér.
U této nabíječky ale pozor! Je třeba sledovat aby se rozblikal ukazatel nabíjení. Je třeba s podivem, že NiMH akumulátory GP jsou touto nabíječkou nabíjeny konstantním proudem 680mA i při vyšším napětí!!!
Záleží tedy asi na nějakém vnitřním odporu článků.

Jinak některé alkalické nenabíjecí články lze ještě jednou i vícekrát dobít.

Co se týče výdrže v zařízení je jasné, že déle vydrží kvalitní alkalický článek, který má napětí 1,6V i v zátěži a toto napětí klesá minimálně až do doby vybití. U NiMH se články někdy nabijí až na 1,45V, avšak při připojení zátěže napětí okamžitě klesá o víc jak 0,15V.
Takže v takovém fotoaparátu přestanou pracovat aniž by byly plně vybité.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#25 Příspěvek od danhard »

Duracel s měděnou hlavou :lol:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Lukas-Peca »

Vždycky jsem věřil zlatým GP Ultra, před dvěma lety jsem do rádia koupil 8 velkých buřtů asi za tři stovky, životnost do roku 2020, po roce minimálního používání se jeden nafoukl :roll: . Asi se vyplatí koupit ty nejlevnější, výdrž bude stejná jako u "značkových", o čemž svědčí i ta tabulka.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#28 Příspěvek od Mira_A »

Lukas-Peca píše:Vždycky jsem věřil zlatým GP Ultra, před dvěma lety jsem do rádia koupil 8 velkých buřtů asi za tři stovky, životnost do roku 2020, po roce minimálního používání se jeden nafoukl :roll: . Asi se vyplatí koupit ty nejlevnější, výdrž bude stejná jako u "značkových", o čemž svědčí i ta tabulka.
Pokud se ten článek při vytečení i nafoukl, tak musel být vybíjen velkým proudem. Ono i při vybíjení se může článek pekelně ohřát.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#29 Příspěvek od Mira_A »

Obchody vůbec nedodávají ty nabíjecí alkalické baterie a nabíječky k nim.
(samozřejmě za rozumnou cenu)
Já sehnal dvě levné Alkalické nabíjecí, ale protože jsem neměl na ně speciální nabíječku tak jsem je vrazil do normální a dobře si to neohlídal,
obě mi vytekly. :cry: Jedna ještě funguje, ale nejde nabít na plné napětí.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#30 Příspěvek od czatlantis »

Dělal jsem kapacitní srovnání pár baterek a alkalický a vyšly kapacitně skoro stejně (rozdíl při 100mA proudu= 2300-2500mAh).
Ty první dva jsou zinkouhlíkový, pak několik alkalických, jeden NiMH (Eneloop) a dvě lithiový.
Vybíjeno do 0,9V
Přílohy
500mA_vybijeni.PNG
Vybíjení 500mA
(49.92 KiB) Staženo 64 x
100mA_vybijeni.PNG
Vybíjení 100mA
(56.59 KiB) Staženo 79 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“