Oprava úsporky ???

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#196 Příspěvek od Duvsan »

Po 13-14-tich rokoch by som sa už bál o zdravie elytu - a ten vie so sebou vziať celý predradník. Po letitej službe LED "kukuričného klasu", už som ho tu viackrát spomínal, som práve z toho dôvodu musel opravovať zdroj (kompletný pulzák, použiteľný pre čokoľvek iné). Pamätaj na to. A bacha na kapacitu toho elyťáka, pri návrhu počítali so zvlnením na ňom. Ak by si dal viac, preťažíš menič a upečú sa tranzistory. Už som o tom písal.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#197 Příspěvek od Otkundes »

Zmínce o zvlnění a zdraví ellytu nějak nerozumím. Přece není problém, stav ellytu prověřit, třeba Zajícovou zkoušečkou?
V tomto vláknu (st listopad 13 2013, 19:06) jsem již popisoval, jak jsem úsporku připojil ke stejnosměrnému zdroji Tesla BS275. Z měření pak vyplynulo, že úsporka nebyla výkonově přetížena, a to ani při napětí 360V (na objímce). Proč by se tedy měly ty tranzistory, při lepším vyhlazení napájecího napětí, upéct?
Spíše bych se obával poruchy předřadníku, pokud ellyt vyschne, ztratí kapacitu a ze sítě přijde nějaká přepěťová špička, třeba při sepnutí lednice...
Jak již zde jednou padlo, zvyšování kapacity ellytu, může přinést problém s proudovými rázy při zapínání úsporky. Graetz na vstupu je připojen ke tvrdé síti a rázový nabíjecí proud kondíku, tak může opalovat kontakty spínače, zejména pokud je spínáno vícero takto upravených úsporek.
Co se zápachu týče, tento může být uvolňován nejen z tmelu a plastového krytu úsporky. Když si prohlédnete stav elektroniky vysloužilé úsporky, často najdete stopy po tepelném přetížení, evidentní zejména u izolačních trubiček a tišťáku, který bývá dokonce nalakován...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#198 Příspěvek od Hydrawerk »

Proti nárazovému proudu při zapnutí tam bývá rezistor, tlumivka, nebo klidně v sérii oboje. No a o vyschlý elyt bych se nebál. Včas se ohlásí sám bzučením úsporky při svícení.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#199 Příspěvek od Duvsan »

V dvoch úsporkách som vymenil stávajúci elyt za 22μF, už subj. svietili silnejšie a obe odišli na upečenie tranzistorov a to i napriek tomu, že v jednej som vymenil tlmivku (tá veľká cievka pred trubicou). Úsporky boli 22W a tá cievka bola z 15W. Ale skús, možno mi niečo uniklo.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#200 Příspěvek od Hydrawerk »

22μF bude moc.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#201 Příspěvek od Otkundes »

Jestliže mívá ochranný rezistor na vstupu úsporky před můstkem odpor 10Ω, zkuste se zamyslet, jak rezistor omezí rázový proud při nabíjení ellytu, pokud to takto připojíte přímo k síti 230V.
To při zvýšení kapacity na 22µF, bych již uvažoval, jak dlouho asi budou ty diody 1N4007 instalované v můstku, snášet starty úsporky a za jak dlouho speču kontakty na vypínači.
A pokud si chcete spočítat omezení proudu, odebíraného při startu úsporky, sériově zapojenou tlumivkou, pak ty tlumivky, kterými teče do předřadníku úsporky síťový sinus 50Hz, mívají indukčnost od 3 mH do 6 mH, a činný odpor kolem 5Ω...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#202 Příspěvek od Duvsan »

Obe úsporky odišli za jazdy.
Tlmivku som myslel tú, čo je cez ňu napájaná trubica, nie v napájaní meniča 230V.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#203 Příspěvek od Duvsan »

Kamarát mi priniesol osvetlenie pre akvárko, že to mal dva týždne a buchlo to. Reklamovať sa to neoplatí kvôli poštovnému a tiež nie je isté, či by to uznali, alebo sa vyhovárali. Otvoril som to, odpálené oba tranzistory a emitorové a bázové odpory. Ostatné polovodiče sa tvárili zdravo. Zmeral som elyt na ESR i kapacitu, v poriadku. Zmeral som i dva zvitky, ostatné už nie (i tak také meranie nebýva nejak valné). Inkriminované súčiastky som vymenil a ono to šlape. A teraz bonbónik. Tá trubica svieti nejak purpurovo-oranžovo, vhodná je skôr do bordelu alebo niekam na chodbu. Pán osadil bielu, samozrejme výkonovo rovnakú (15W) a po chvíľke svietenia to rachlo. Má niekto indíciu?
Dokázal by niekto z miestnych popísať, ako k takému odpáleniu meniča dôjde, ako tam čo prebieha a či by šlo a ako to ošetriť, doplniť nejaké poistky (poistkové odpory) či niečo?
Dík

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#204 Příspěvek od Hydrawerk »

Divný, měnič bude asi nevhodně navržen. Do opravy neznačkových předřadníků jsem se nikdy nepouštěl.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#205 Příspěvek od Otkundes »

To nevypadá na úsporku. Ta purpurová barva trubice, obvykle se sníženým svitem, při dodržení jmenovitého výkonu napovídá, že je trubice vadná. Zkuste ji v jiném svítidle, nebo s jiným předřadníkem. Na předřadníku by měl být uveden typ trubice, pro kterou je navržen a optimalizován na její elektrické parametry. Bylo to dodrženo?
Pokud to pak za provozu "rachlo", vypadá to na nějaký zkrat, nebo špatný spoj v patici trubice. Možné je i přehřátí a průraz tranzistorů, následkem použití nevhodné trubice. Svitkové kondíky v rezonančním obvodu, jsou nejvíce zatíženy při startu. Tam bych chybu nepředpokládal.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#206 Příspěvek od Duvsan »

Trubica bola dodaná s tým svietidlom, je originál k nemu. Ale je fakt, na 15W mi to nepripadá. Inde kde ju vyskúšať nemám.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#207 Příspěvek od 1N4148 »

To vypadá jako úsporky koupené v GMe... kdysi jsem koupil 2 35W úsporky, jedna skončila výbuchem zhruba po roce používání, druhá po dvou týdnech začala svítil slabým fialovým světlem, tu jsem úspěšně reklamoval.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#208 Příspěvek od Duvsan »

Vraj to kúpil od nejakého típka, čo to má v rámci podnikania alebo ako bočák. Priniesol mi tú bielu trubicu, osadil som ju, v pohode. V prvej chvíli po nej behali vnly, ako keby bola nová, to ma trochu prekvapilo, po chvíli svietila akoby nič. Kontroloval som teploty tranzistorov, v pohode. Vrkot meniča podobný ako u tej ružovej (pripomínam, elyt 4μ7 je v poriadku). Už to má doma. Takže čo sa stalo, sa nedozvieme. A tiež je možné, že som niečo zmenil, pretože odpory boli spálené tak, že nečitateľné. Počkám času.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#209 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec. Poslední dobou úsporky odcházejí hlavně tím způsobem, že po zapnutí velmi slabě svítí fialovým světlem. Po pár minutách svítí normálně.
Podle mě je to tím, že někteří výrobci aplikují rtuť v podobě sloučeniny ze sodíkem (Amalgán sodíku) Tesně po zapnutí probíhá výboj pouze v plynové náplni a postupným ohřevem se rozkládá amalgán na rtuť a sodík. Páry těchto kovů pak tvoří barvu výboje spolu z luminoforem..
Jinak "generátorů smradů" se postupně vzdávám ve prospěch LED žárovek.
Veškerý materiály v úsporkách podléhají tepelnému namáhání a konkrétně z pertinaxovýho plošnýho spoje se uvolňují dost smradlavý složky.. Jinak ty levný samostatně pouzdřený předřadníky jsou na tom kolikrát kvalitatívně stejně, jako ty integrovaný do úsporek..

Duvsan:
Pokud si vezmeš schéma běžné "spořivky": Po zapnutí napájení je pomocí diaku "nakopnut" měnič - oscilátor z proudovou zpětnou vazbou. Jeho frekvence je určena obvodem trubice (tlumívka, kondenzátory..)
Po zapnutí prochází proud přes tlumivku, vlákna a kondenzátory. Protože je trubice součástí sériového rezonančního obvodu, na paralelním kondenzátoru se nakmitává rezonanční napětí vyšší, než je napájecí. Proud je omezen pouze vlákny a možná vazebním kondenzátorem. Po zažehnutí výboje se paralelní kondenzátor přemostí výbojem tak se napětí na výbojce sníží a proud je omezován tlumivkou (díky přemostění kondenzátoru se změní frekvence předřadníku).
Podle mě Tvá trubice měla vyšší provozní napětí, nebo menší odpor vláken (co zkusit do série s vlákny dát třeba 5R odpůrky). Nebo vyměnit rezonanční kondenzátor za jiný s vyšším povoleným napětím..

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#210 Příspěvek od Otkundes »

Výše jsem již upozornil na dodržení typu trubice. Problém vidím v tom, že trubice je vlastně doutnavka. A každý typ takové doutnavky, může mít jiné zápalné a provozní napětí (a pracovní proud), v závislosti na délce a průměru trubice, složení a tlaku plynu v trubici. Nedodržení zápalného a provozního napětí, pak může některým předřadníkům vadit. Myslím, že přidávání odporů 5 Ω do série s vlákny to nevyřeší.
Taky mám doma trubici ze značkové úsporky, která mi sice po dvou letech provozu začala svítit slabě a růžově, ale při stejné spotřebě elektřiny. Konzultoval jsem příčinu s technickou podporou Philipsu. Pořád nechápali co vlastně chci a nakonec mi sdělili, že tyto informace zákazníkům neposkytují. Nevadí, trubice je zkušební, pro zkoušky a pokusy s předřadníky i jiných výrobců a wattáží.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“