Vyroba plošneho spoje.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

Vyroba plošneho spoje.

#1 Příspěvek od Le_Ze »

Zdravím :wink:
Poradíte jak nejjednodušeji vyrobit tištak?

Nebo doporučte, kde za rozumný peníz si tištak nechat vyrobit?

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kybler »

pokud máš dost času, tak načmárat leptuvzdorným lakem.
Nebo trochu profesionálnějc, namalovat v kompu (formica atd., nebo gimp :-)), pak vytisknout na fólii, na desku nastojato nastříkat positiv, nechat ve tmě zaschnout, plácnout na ni tu fólii, pak 20s na ostrým slunci, vyvolat v 1-2% roztoku NaOH a nakonec vyleptat ve směsi HCL+H2O2. Stačí? :wink:
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Zadej do hledat na foru -výroba DPS . A máš dlouhý večer co studovat . Mnohokrát popsáno .

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Nejvíc jednoduchou výrobu DPS jsem dělal jako malý bastlíř- nakreslil jsem si tužkou na cuprexit dělící mezery, pak je proškrábnul ostrým šídlem, proťuknul zkratmetrem a pak vrtal...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#5 Příspěvek od jirkati »

U tišťáku, který nikdy nikdo neuvidí ':D' frézuji mezery mezi spoji zubním vrtáčkem (frézou) nasazeným ve vysokoobrátkové vrtačce na 12 V. Vyřazené vrtáčky jsem kdysi vyloudil od svého zubaře. Jinak ale lihový fix, vyleptat v chloridu železnatém, po důkladném opláchnutí natřu roztokem kalafuny v lihu a to mi stačí k mé spokojenosti.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Nebylo by špatné, kdyby tazatel napsal, jaký tišťák - jednoduchý, složitý, kolikavrstvý, kolik a jaké součástky tam budou atd. Nějaký obrázek by nebyl k zahození.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#7 Příspěvek od Le_Ze »

Yarda1 píše:Nebylo by špatné, kdyby tazatel napsal, jaký tišťák - jednoduchý, složitý, kolikavrstvý, kolik a jaké součástky tam budou atd. Nějaký obrázek by nebyl k zahození.
http://www.fastimages.eu/?v=hotove.png

No par tištaku jsem dělal před mnoha lety.
Vytiskl na papír.
Pak tuží překreslil na pauzovací papír a pak osvítil tištak a vyleptal.
Dnes očí už moc nesloží.
Ruce se třepou.
Už tu máme laser tiskárny což kdysi nebílí.
Návodu přes google najdu spoustu.
Mně spíš zajímají zkušeností zdejších členu, jak jsou spokojení s kvalitou.

Toto je así nejlevnější zpusob.
http://pandatron.cz/?225&vyroba_dps_nazehlenim

Pak je možnost koupít už fotosenzitivní jednostranný plošný spoj
http://www.gme.cz/fotosenzitivni-plosne ... dnostranne

Nebo obyč.cuprextit a fólie pro přenos toneru.
http://www.ges.cz/cz/chemie-pajeni/paje ... /SMAQ.html

http://www.mlab.cz/Articles/HowTo/How_t ... CB.cs.html

I toto bych bral.
http://www.tistaky.cz/
Tištak ma 8X9 cm
Takže pajda za kus je slušná cena ale za tu předlohu 50,-/dm2 + 70,- Kč :?

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od kony2807 »

Kvalita desek od Kohouta je zoufalá, obzvlášť pokud vrtá několik desek stohovaných na sobě. A navíc za ty prachy...

V poměru ceny a kvality jsou v součanosti nepřekonatelní číňani :
http://imall.iteadstudio.com/open-pcb/p ... yping.html

6/6mil mezera/spoj, nepájivá maska i servisní potisk oboustranně, frézovaný obrys, fréza v obrysu (pokud toho není moc), prokovené i neprokovené otvory, zlacení za příplatek.
Až na kvalitu potisku si nelze na nic stězovat.

Podklady v gerbrerech + excellon, na webu mají i nastavení CAM procesoru pro Eagle - export podkladů je otázka pár sekund.
________________________________
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#9 Příspěvek od Le_Ze »

:P :P
No na to že je to muj první tištak po mnoha letech, určitě to do činy posílat nebudu.
Jake jsou Vaše zkušeností tisku předlohy na laser.tiskarnach?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Já to na rychlé jednodušší kusovky používám běžně a celkem s úspěchem. Hlavně je to rychlý, nepotřebuješ nic jiného než "laserovku", žehličku, kuprextit a nějaký leptací roztok a samozřejmě předlohu v elektronické podobě. Je tady o tom celkem obsáhlé (nejedno) vlákno. A na netu najdeš spoustu čtení videí a obrázků.
Pro fotocestu tisk z laserovky zpravidla málo kryje, je potřeba dát více předloh přes sebe, nebo se používá různé naleptávání (rozpití) toneru apod.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#11 Příspěvek od 1N4148 »

Co používáš jako médium pro přenos toneru? Já jsem zatím zkoušel tisknout na reklamní letáky, u některých je výsledek celkem dobrý, ale pořád to není ono. Potom jsou na to prý ještě vhodné takové ty dětské lepící papíry, ale ty mám celkem strach do tiskárny strkat.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

Letáky, ale ne úplně ty nejtenčí. Navíc po přichycení předlohy na kuprextit to ve finále prohřívám z druhé strany. Tedy na stůl papírový kapesník, na něj kuprextit s přichycenou předlohou mědí dolů a žehlička přitlačená na rubovou vrstvu kuprextitu (sklolaminát). Tímto způsobem dojde při "správné" teplotě žehličky k lepšímu prohřátí a rozvedení tepla a výsledky jsou lepší. Případné nedostatky se před leptáním podle potřeby odstraní lihovou fixou, nebo rýsovací jehlou.
Pak jsou borci, co používají upravenou laminovačku, výsledek prý je velmi dobrý. Ale znovu opakuji, máme tady na to vlákno.
Naposledy upravil(a) Eleman dne 08 srp 2014, 17:54, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od Sesi »

Já používám křídový papír, pečlivě přežehlit (na bavlnu=tři tečky) a nechat déle odmočit. Pak papír (pořád ve vodě) opatrně odtrhávat a zbytky papíru mnout prsty a nakonec kartáčkem na zuby (odmočí se i z děr pro vrtání). Výsledky velmi dobré.
Tiskárnu nastavuju na co nejsytější tisk a druh papíru "Lightweight" (menší gramáž - mírně snižuje teplotu zapékání, toner by pak měl jít lépe z papíru).
Lepící papír se mi neosvědčil (toner na něm nedrží všude perfektně), stejně tak ne pauzák (moc se natahuje po namočení).

Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

#14 Příspěvek od Le_Ze »

No já použil ten pauzák a někde je chyba.

Byl jsem ve městě kde kopírují.
Na A4 mi vlezl ten tištak 6X
Měli tam 4 laser tiskárny.
Takže jsem si nechal udělat s každé jednu A4.
Tudíž mam 24 kousku předloh.
Zkoušel jsem to přižehlit i 4 minuty a skoro nic tam není.
Čím ten tištak odmašťujete?
Já zapomněl něco koupíte, tak jsem zkusil tetrachlor a tu muže byt problem.
Ale i tak, po 4 minutách nejde vůbec poznat že by se toner rozpouštěl nebo roztekl.
Jde ten tištak slabě vidět, tak že by se dal obkreslít.

A to jsem vyzkoušel s každe tiskarny 1 kousek.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#15 Příspěvek od Eleman »

Tak nepoužívej pauzák a použij křídový papír nebo lesklé letáky a postup, který ti popsal Sesi. Na Youtube najdeš i spoustu "instruktážních" videí.
Desku neodmašťuju, ale "vyčistím" jí velmi jemným smirkovým papírem (č.400) a pak otřu suchým hadrem. Pokud nepoužívají v copycentru nějaké "divné" tonery, tak to musí jít.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Poradna“