PWM regulace

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastler
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2014, 02:00

#31 Příspěvek od bastler »

Ahoj taky řeším PWM s 555 kou, nemá někdo nápad jak to udělat abych u kaźdýho kousku nemusel nastavovat frekvenci ?Krystal 1,2 khz se asi nedělá co? :)

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#32 Příspěvek od 1N4148 »

Jaké nastavování frekvence, jaký krystal? Frekvence u 555 je dána hodnotami externích součástek (jednoho kondenzátoru a dvou rezistorů), vzorce a zapojení najdeš třeba tady.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
bastler
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2014, 02:00

#33 Příspěvek od bastler »

Spočítaný to mám dobŕe ,asi zkusím 1procentní odpory, kondenzátor nevím ...nemáš zkušenost?Potřeboval bych s malou tolerancí a teplotně stabilní

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#34 Příspěvek od 1N4148 »

Jestli je to aplikace, kde je potřeba přesných 1200Hz, tak se na 555 můžeš zrovna vykašlat. 555 se používá tam, kde na nějakém % frekvence nesejde a kde současně není nutné mít PWM od 0 do 100% (nelze mít střídu 0%).
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od forbidden »

U PWM regulace přece na přesné frekvenci až tak nezáleží. I když budeš mít všechny hodnoty součástek stejný, tak s každou 555kou bude frekvence trošku jiná, zvlášť, když budou od různých výrobců.

Uživatelský avatar
bastler
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2014, 02:00

#36 Příspěvek od bastler »

střída 555ky mi vyhovuje , funguje mi to urćitě
v toleranci + - 5procent frekvence

jj mám stejný pocit jako by každá 555ka byla trochu jiná

asi zkusím kotoučovou bruskou doladit frekvenci na rezistoru, mám to miniaturní nechci tam dávat trimr.

btw nehrál jste si nékdo náhodou s PWM a ventilátorkem z compu?
Potŕeboval jsem 1 ot za sekundu a byl to docela boj , s krokovym motorkem by to byla asi jiná práce :) ;

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#37 Příspěvek od weed_smoker »

Jestli má bejt těch 1200Hz fakt přesně,použij krystal 1.2MHz nebo 12MHz a dělit obvodama 7490 nebo 4518.Bude jich potřeba (zhlavy) 5 pro 12M krystal nebo 4 pro 1M2.Obvod,co je první u krystalu by měl bejt aspoň LS nebo ALS.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#38 Příspěvek od mtajovsky »

bastler píše:asi zkusím kotoučovou bruskou doladit frekvenci na rezistoru ...
To je jak bagrem přebírat čočku. Na ruční dobrušování odporů je vhodný skleněný štěteček (byl k dostání v potřebách pro malování a rýsování) nebo šmirgl 600.

Uživatelský avatar
bastler
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2014, 02:00

#39 Příspěvek od bastler »

mám kotouček 0,2mm silný, takže minibagr :)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#40 Příspěvek od sr71 »

Porovnával jsem si pro zajímavost vizuálnì prùbìh regulace malého DC motorku (a i nìjakých LED páskù) pomocí PWM s 555 a regulace jen snižováním napìtí z lab. zdroje,. Nikdy jsem se PWM regulacemi nijak extra nezabýval ale oèekával jsem že s tou PWM bude prùbìh regulace nìjak zásadnì odlišný/lepší (hlavnì tøeba u toho motorku pøi nízkých otáèkách vyšší krout. moment). Mì to ale vizuálnì pøipadá v obou pøípadech stejné - žádný zásadní rozdíl tam nevidím, je to normální?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#41 Příspěvek od misocko »

zasadny rozdiel bude v stratach pri riadeni "analogovom" a PWM. ci to ma vplyv aj na tocak - myslim ze PWM ma lepsi zaber v nizkych otackach, aj ked tiez to mam merane iba okom :D
co sa tyka LED tak PWM na nizkej frekvencii moze byt oku neprijemna

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#42 Příspěvek od kachle »

Pokud bude frekvence PWM nad 100Hz, oko to už nepozná, že něco bliká.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od jova1 »

sr71 píše:Porovnával jsem si pro zajímavost vizuálně průběh regulace malého DC motorku (a i nějakých LED pásků) pomocí PWM s 555 a regulace jen snižováním napětí z lab. zdroje,. Nikdy jsem se PWM regulacemi nijak extra nezabýval ale očekával jsem že s tou PWM bude průběh regulace nějak zásadně odlišný/lepší (hlavně třeba u toho motorku při nízkých otáčkách vyšší krout. moment). Mě to ale vizuálně připadá v obou případech stejné - žádný zásadní rozdíl tam nevidím, je to normální?
U toho motoru je velice důležité, jaká je nastavená ta frekvence PWM. Pokud je nastavená příliš vysoko, efekt vyššího kroutícího momentu se nedostaví. Podle indukčnosti vinutí se musí jít dolů, až na desítky nebo jednotky herců.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#44 Příspěvek od mtajovsky »

jova1 píše:Podle indukčnosti vinutí se musí jít dolů, až na desítky nebo jednotky herců.
Ten vyšší kroutící moment jsou jen mometové rázy a tady hraje roli hlavně moment setrvačnosti soustavy. Pokud se nám jedná o pokud možno tvrdé otáčky, tak je naopak vhodná velká frekvence PWM a to v závislosti na indukčnosti kotvy.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“