TESLA AZK 201 oprava, rozžhavená anoda EL34 !

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

B to není, rozhodně AB.

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#17 Příspěvek od jopek »

Tak jsem našel na půdě najaké staré trafa mužete poradit co zthoo by bylo vhodné ? zapojil bych to zatím normalka na ten 100V vystup.
zkoušel jsem je proměřovat ohm metrem, lae nic moc sem se nedověděl, jen že to menší ma na prmáru 0-1,5 250ohm a pak se to snižuje podle watů
a vtom velkém se nemužu vyznat...pišou tam samé primáry a sekundár nikde :-D
Přílohy
003.jpg
(74.66 KiB) Staženo 110 x
02.jpg
(54.96 KiB) Staženo 78 x
01.jpg
(68.91 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od vombat »

Sekundár jsou černé vodiče vyvedené na pájecí očka.

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Primergy »

Jj, AKZ201 pracuje ve třídě A. :wink: Předělání na třídu B (AB) se asi nevyplatí. To bych si raději postavil jinej zes. :lol:

Trafo zapoj na "primár 100V" a "12,5W". A repro dej na ty černý vývody. Typuji, že to bude 4Ohm.

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

1proces formování

#20 Příspěvek od jopek »

- elyty jsem naformoval a vypadá to že běží všechny ok !
- zapojil jsem lampy a zapnul to
- dal jsem to na 12,5W ze 100V a výstup toho převodního jsem napojil na bednu o 12ohm (dvě ARo 711 seriově), rozšumělo se to, zapojil jsem i kytaru do mikrofonního vstupu a pomalu zesiloval a hraje to s občasným výpadkem... teda skoro pravidelným vynechavaním, po 2-3s.....a navíc tam jde brum vypada na 50Hz a taky co 2s pulzy při kterych brum naroste a pak to stichne a zase znovu, navíc divné jedna EL34 se uvnitř rozsvítilí modře, a nakonec se totálně rozžhaví anodové chladící plechy, zato ta druhá jede normálně,.,... pak jsem to radši vypnul, vím že rada je těžká protože jsem ještě nevyměnil ani jeden vazební kondenzátor ani ty zté hnědé sračky :-D ale pokud někoho něco napadá poradtě, kondiky vyměnim jen co vyjde čas koupit nové

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#21 Příspěvek od jopek »

- tak tedy měřil jsem napětí na katodě a(s ní spojené) [G3]hradící mřížce je asi 40V na obou el34
- pak na Ochranné [G2] je asi 327V
- a pak na Řídící mřížce[G1] te el34(1) co blbne je 24V mřížku jsem zkusil odpojit ale žhaví to dále
- a na té co se zdá jede ok el34(2) je 4V

- vazební kondík M22 má odpor (+-)200kOhm u el34(1) bude dobré ho vyměnit (není z té hnědé hmoty, ale má lesklý jakoby kovový obal (TC183))?

- ještě při zapnutí a pokud jsou kondiky uplně vybité zajiskří snad žhavení v ECC83

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Primergy »

A jejééj! Vyměň ty dva M22/400V, ale pro jistotu bych vyměnil i C39, C27, C10, C11, C7, C8, C9, C1, C2 a C4. To jsou vazebáky :D Osobně jsem ale vyměnil téměř všechny kapacity (hnědý sráče), protože měli příšerný hodnoty.
Ty záblesky asi budou v poho. to je jen slabší místo na začátku žhavícího vlákna. 8-)

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#23 Příspěvek od jopek »

ok dik...za vypsaní, vazbáky už naštěstí poznám dneska jsem dočet knihu o lampačich. a celkem už něco konečně vím, jen si myslím že to vazbákama moc nebude, zkoušel jsem totiž odpojit vstup na té elce a i tak to žhnulo a žhnulo,
- doufám že stím jiskřením se nemýlíš .) nechtěl bych hned o ty ECC přijít, hazi to takove jiskřičky že to jde při zapnutí slyšet

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#24 Příspěvek od Radix »

Téměř všechny hnědé epoxidové kondenzátory po čase popraskají a navlhnou. Vždy je potřeba je preventivně vyměnit. Zvlášť citlivé jsou kondenzátory v G1 elektronky, poškozený kondenzátor propouští stejnosměrný proud a posouvá, nebo ruší předpětí elektronky, která je potom přetížená. Též je nutné přeměřit katodové odpory a raději vyměnit katodové kondenzátory.
To bude příčina, proč je rozpálená anoda.
Modrý výboj je znakem zhoršeného vakua, ktreré mohlo vzniknout přetížením elektronky.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

Taky vyměň elektronky, jejich patice, část kabeláže, potenciometry, elyty a budeš mít průměrný kytarový zes.

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#26 Příspěvek od jopek »

- na co je na EF86 jakoby stínění, na každé elektronce jsou nasazeny plechové obaly spojené drátem a ten pak vede nevim kde ?
- ef86 snad vydavaly nějaké nepříjemné brumy do okolí ? :-D

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#27 Příspěvek od Radix »

Odpověděl sis sám, je to stínění, ale opačné. Ne že by elektronka "vydávala nepříjemné brumy", ale mohla by je přijímat.

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Primergy »

Tak zkontroluj katodové odpory a jukni se jestli to nemůže dělat vazebák pro indikátor vybuzení :wink:
// Jaký jiskřičky jsou slyšet? :( Při žhavení elektronky nebývá nic slyšet... (pokud na ní nemáš hned plné anodové napětí. Což tady není... V usměrnění je GZ34...)

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#29 Příspěvek od jopek »

oukej zkusim zkontrolovat, zatím jsem nesehnal všechny kondiky takže ještě se zitra stvuju do ges tam snad uspěju :)

- k samotnému zesu, jedna ECC83 tam je rozdělena na dva kanály a každý má pak vlastní korekce, to chcu zachovat, před touhle ECC 83 jsou jako předzesilovače použité 2x EF86 a ještě tam zbývá 1/2 ECC83 z téhle kombinace bych chtěl nějak zkutit kytarový efekt, asi něco jako crunch, už jsem se dival na koncepci třeba mesa boogie, funguje to podobně jako fuzz že ? normal přebuzená elektronka, umím si přdstavit že signál z kytarky zesílím na té 1/2 ECC83 a pak to pustím do jednoho kanálu a druhý zůstane čistý, zvažuju však ještě udělat druhý efekt s EF86 jenže jsou to pentody a vtom už se jaksik motám nevím jak bych to měl nějak zapojit, podle mě by snad efekt s těmito EF86 měl byt brutálnější protože by měly mít větší zesílení než ECC83, poraďte popř.ještě oželte funkci zkreslení v lampových kytarových zesácích,, u tranďáku to celkem chápu a stavěl jsem už několik efektu s tranzistory

- jo a třeba ta mesina nebo i marshall nepužívají u vstupní elektronky vazební kondenzátor, ale stačí jim tam obvykle odpor asi 68K, je to tím, že snímač kytary by nějak neměl ovlivnit odpor a napětí elektronky ,jenže co když před to dám ještě efekt na kytaru ? zněj asi tež neleze moc velké napětí co ? a sam má vazební kondík...mužu teda vazbák na vstupu vynechat ? protože v tehel tesle je na každém vstupu

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

Kondíky

#30 Příspěvek od jopek »

- zháněl jsem ty vazební kondíky, ale nesehnal hlavně je problém sehnat na tak velké napětí.....sehnal jsem jen pár do předzesáku a korekcí
- co hlavně nemužu sehnat vazbáky před El34 byly tam 0,22yF / 1000V
- stačily by tam nové do 400 V ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“