Franklinův senzor blesků

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od PabloX »

Davnejsie som s tym obvodom AS3935 postavil toto http://www.pablox.net/index.php?option= ... 8&Itemid=1

Funguje to fajn, pre spravnu funkciu musi ale byt obvod umiestnenynajlepsie vonku, mimo kovovych predmetov, inak sa rozladi LC clanok a nedokaze sa naladit na pozadovanych 500kHz +/-3,5%.

V skusobnej verzii to mam spojene s Raspberry PI a kazdy zaznamenany blesk posielam do DB na nete vratane casovych udajov. Treba sa ale pohrat s nastaveniami toho obvodu, aby nechytal falosne poplachy, tj. daleke blesky niekde medzi oblakmi (co sa mi obcas stava).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

Ano, v podstatě souhlas, jen jsem nepřišel na princip měření vzdálenosti?
..to bude jen ňákej odpůrek

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od PabloX »

To bude asi ta "specialita" toho obvodu a celeho algoritmu, ktory asi vyrobca len tak nezverejni :D

Kazdopadne to ale maju dobre vymyslene, vonku som EMG rusenie nezaznamenal, ale akonahle som blizko obvodu zavrcal akuvrtackou, hned reagoval. Falosny blesk sa mi takto nepodarilo nikdy vyvolat.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#19 Příspěvek od mi-ro »

Ne, falešný nikdy. Naopak se stalo, že evidentní záblesk vyhodnotil jako rušení a požádal o změnu stanoviště. Jak kolegové uvádějí, blesky lzle snadno a pohodlněji sledovat přes síť ale takováto hračka mě baví. Jak to vypadá, budeme mít tento víkend možnost dalšího otestování.
..to bude jen ňákej odpůrek

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od PabloX »

U mna zas, ze sa mi blyslo skoro nad hlavou a detektor nic...resp. mohol to byt dost silny blesk mimo rozsahu detekcie ale viditelny.
Prave preto som si ten obvod kupil aj ja, pohrat sa a mat nieco vlastne na detekciu bleskov :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Oživím téma neboť jsem pravděpodobně našel princip odhadu vzdálenosti úderu blesku od detektoru. Cituji z pramenů ČHMÚ:
....se využívá faktu, že u rádiového signálu šířícího se místa z bleskového výboje dochází k disperzi, kdy složky s vyšší frekvencí dorazí dříve než složky s nižší frekvencí. Toto zpoždění mezi jednotlivými složkami této skupiny vln je úměrné vzdálenosti, kterou prošly od místa vzniku k detektoru.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
LukinoOl
Příspěvky: 66
Registrován: 09 čer 2016, 02:00

#22 Příspěvek od LukinoOl »

Mám tu navíc jeden A3935 + anténu + profi DPS dle https://blog.brichacek.net/franklinuv-d ... ku-as3935/ , tož kdo chce ať se ozve. Na ceně se domluvíme, případně na výměně za jiné.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#23 Příspěvek od mi-ro »

To je ale bez uPC a bez displaye?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
LukinoOl
Příspěvky: 66
Registrován: 09 čer 2016, 02:00

#24 Příspěvek od LukinoOl »

Ano, ale mcu a displej je to poslední co by mě při aplikaci senzoru trápilo. Každopádně komplet již zamluven.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“