Nové tarify plateb za elektřinu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kewin
Příspěvky: 459
Registrován: 21 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jižní Morava....
Kontaktovat uživatele:

#136 Příspěvek od kewin »

asi pro pana velkomožny 8 tis nema ani na kafe :lol: 8O

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#137 Příspěvek od p32 »

PavelFF píše:
p32 píše:...Pro stejné podmínky tedy vychází, že 1x16 A nebo 1x25 A budou asi nastejno. ...
Jak nastejno? Máš tam rozdíl 8000.
Ne, je tam rozdíl 516,- Kč.
Asi jsem to špatně napsal. Šlo o porovnání toho, že by se místo 1x25 A (D25d) zavedlo jen 1x16 A (D1d). Doteď by to bylo při tom odběru nemyslitelné, ale teď je jedno když si tam dáš el. bojler na vodu a zapneš si to (naprogramuješ) podle svého.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#138 Příspěvek od p32 »

kewin píše:asi pro pana velkomožny 8 tis nema ani na kafe :lol: 8O
Tomu slvosledu jsem neporozuměl. To, že si pleteš 8000 a 516, tak tomu ano, ale tomu zbytku ne.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#139 Příspěvek od PavelFF »

Já zase pořád nechápu, mezi čím je rozdíl 516Kč.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#140 Příspěvek od kejki »

V NTS mezi dvěma hodnotami jističe. Ono totiž když má spotřebu, tak už si za ten jistič tolik neplatí.
A rozdíl starý nový nemusí řešit, protože to je vyšší moc.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#141 Příspěvek od Brozicek »

Vyměnili jsme si zde spoustu názorů. Většině (až na některé) se zdá návrh nové tarifní soustavy, výrazně zvyšující platby za hodnotu jističe, jako zástěrka na plíživé zdražování elektřiny sloužící ke kompenzaci možného snížení zisků ČEZ apod. při snižující se ceně elektřiny.
Převládal zde názor, že hodnota jističe nevyjadřuje hodnotu rálného odběru. Vyšší hodnoty jističů, které se v minulosti běžně montovaly, se nyní zneužijí pro výrazné zdražení elektřiny pro odběratele s nízkou nebo občasnou spotřebou.
Nevím, zda to není právně napadnutelné, protože je to změna platící zpětně, tj. do doby, kdy se jističe montovaly a hodnota jističe neměla vliv na ceny za elektřinu.
Jenže co s tím. Jak přesvědčit kompetentní, aby názory většiny vzaly v úvahu. Našel jsem na stránkách ERÚ nějaký formulář, kde jsem svůj názor "paní Vitáskové" napsal. Možná to udělalo více spotřebitelů. Obávám se, že to stačit nebude. Jakmile se NTS schválí, už s tím nikdo nic neudělá. Občane plať. "Vyšší cena toaletního papíru bude kompenzována snížením cen lokomotiv".

Jak dále?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#142 Příspěvek od p32 »

PavelFF píše:Já zase pořád nechápu, mezi čím je rozdíl 516Kč.
Je to jednoduché, při diskusi na 10 stránek se všichni baví jen o novém TS.

Takže při stejné a to normální spočítané a nezvýšené spotřebě pro domácnost:

D25d nový TS=13303 Kč komplet
D1d nový TS=13819 Kč komplet

Rozdíl je stále 516 Kč ve prospěch regulovaného D25d, jinak by v tom odběru měli bordel. Každej by si bojler při sazbě D1d zapnul podle sebe, že?

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#143 Příspěvek od stasek »

Pokud je v nějakém stávajícím právním předpisu dáno, že hodnota jističe nemá vliv na výši platby, tak by se skutečně jednalo o RETROAKTIVITU, což je nepřípustné. Nejsem ovšem schopen posoudit, jestli je to v daném případě.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#144 Příspěvek od Brozicek »

stasek píše:Pokud je v nějakém stávajícím právním předpisu dáno, že hodnota jističe nemá vliv na výši platby, tak by se skutečně jednalo o RETROAKTIVITU, což je nepřípustné. Nejsem ovšem schopen posoudit, jestli je to v daném případě.
Myslím tím roky 1965 a1990, tj. do doby, kam až moje paměť sahá už jako plnoletého. Tehdy se na elektřinu připojovaly nebo vznikaly zahrádkářské kolonie, chatové osady, garážové komplexy. Připojení se posuzovalo podle toho, zda je to technicky možné, ale faktury z té doby obsahovaly jen kolonku spotřebované kWh a cenu za kWh. Žádná zmínka o tom, že hodnota jističe bude mít vliv na cenu dodané elektřiny. Až po roce 1990 se staly faktury nepřehledné a obsahovaly řadu plateb, které odbroník musel detailně studovat a laik jim absolutně nerozuměl.
Nyní se má platit za hodnoty jističů, které tehdy nikdo "neoptimizoval". Není toto retroaktivita?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#145 Příspěvek od Habesan »

Obávám se, že to neuznají.
Retroaktivita by byla, kdybys musel zaplatit zpětně i za minulé roky.
Jinak jsou to samozřejmě špatní lidé, kteří už neví, jak by z nás ty prachy tahali.

Napadá mě příměr s jendonohým člověkem, který si stejně musí v obchodě koupit kompletní pár bot.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#146 Příspěvek od p32 »

Máš pravdu, ale ten příměr je špatný. Stejně tak si musí koupit celý rohlík a ne jen půlku, že? Jednonohý si může zajít nechat ušít jen jednu botu nebo si najít na inzerát podobného s druhou zdravou nohou.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#147 Příspěvek od Martin_Fio »

Nahlédl jsem do těsně předreformní vyhlášky a tam vskutku není jističné. Odaduji, že ceny tužkou jsou o dekádu dní mladší.
Přílohy
vyhlaska ministerstva energetiky z 20. kvetna 1953.jpg
(93.12 KiB) Staženo 32 x

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#148 Příspěvek od Pikofarad »

Elektřiny máme nadbytek,prodává se za pár desítek haléřů okolním zemím.Jen v čez-ku trh jaksi nefunguje.Když zdraží komodity,tak se okamžitě sveze vše.Naopak to jde opravdu,ale opravdu ztuha.Dnes je ropa za "hubičku" a benzínky,pekaři,dopravci nějak nevidí,neslyší.Nemohou slevit,zdražilo STK,gumičky do stěračů,pendolína.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#149 Příspěvek od ZdenekHQ »

stasek píše:Pokud je v nějakém stávajícím právním předpisu dáno, že hodnota jističe nemá vliv na výši platby, tak by se skutečně jednalo o RETROAKTIVITU, což je nepřípustné. Nejsem ovšem schopen posoudit, jestli je to v daném případě.
Poplatek za rezervovaný příkon byl - alespoň u nás v síti EON - vždycky. Sám jsem už dávno řešil kompromis mezi měsíční paušální platbou a velikostí jističe.

Co se v roce 2017 má přidat, je navázání dalšího poplatku na velikost jističe, a to je příspěvek na OZE, původně počítaný ze spotřeby.

Ale protože je to všechno zatím jen návrh, můžete s tím zkusit něco udělat.

http://www.eru.cz/tarify
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#150 Příspěvek od radioelectrum »

přestavuji rodinný domek a pokládám si otázku jaký dát hlavní jistič. Te´d tam je tahem zapni stiskem vypni. Počítat z nějaké původní spotřeby nemám z čeho, přidělala se půdní vestavba, takže se změní úplně poměry ve vytápění a pod.
Co radíte ?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“