Jak dlouho lze skladovat chlorid zelezity?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#31 Příspěvek od Radim »

lesana87 píše:
Radim píše:Běžná modrá skalice je síran měďnatý krystalizovaný s 7 molekulami vody.
Nás kdysi v chemii učili, že modrá skalice je pentahydrát síranu měďnatého. Dneska už to neplatí?
Přiznám se, nechtělo se mi dívat do gůglu. Tou sedmičkou jsem si po 30 letech ze školy byl víc jistější než pětkou.
Ale je to pentahydrát.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Habesan »

Možná by pomohlo cvičně smíchat síran měďnatý (vodný roztok) s hydrogenuhličitanem sodným, jestli dojde k vytvoření uhličitanu měďnatého.
Podle mě dojde.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

Když jsem asi před rokem naposled leptal chloridem, tak bylo překvápko. Misku jsem měl venku na elektrickým vařiči s dodělanou regulací nastavenou na 35 st. Protože chlorid byl už dost jetej, tak leptání trvalo celkem dlouho, cca 1,5 hodiny. Dal jsem další desku a šel dělat něco jinýho. Když jsem přišel leptání zkontrolovat, tak byla deska zarostlá v pevné krystalické hmotě. 8O Tak jsem přilejval destilku až se to zase rozpustilo. Pak se mi to stalo ještě jednou a můžu říct, že ten přechod kapalina - pevná byl v misce cca 0,75l hodně rychlej, od prvních příznaků tak 2 minuty.
Jak tu někdo psal, že chlorid železitý nebyl za bolševika k sehnání v maloobchodě, tak já ho kupoval takový krystalický bláto naprosto běžně v hnědejch litrovkách s širokým hrdlem v prodejně Foto-kino v Hradci Králové. Akorát netuším, v jakým fotoprocesu se používal.
Jo a bacha na otevřenou flašku chloridu. Zažil jsem, že za víkend v místnosti, kde ta flaška stála vše železný pěkně povrchově zrezlo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#34 Příspěvek od mtajovsky »

Radim píše:Tou sedmičkou jsem si po 30 letech ze školy byl víc jistější než pětkou.
Sedmička platí pro zelenou skalici - plete se to.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#35 Příspěvek od Radim »

Habesan píše:Možná by pomohlo cvičně smíchat síran měďnatý (vodný roztok) s hydrogenuhličitanem sodným, jestli dojde k vytvoření uhličitanu měďnatého.
Podle mě dojde.
Nevim sice proč by se to mělo míchat, ale v tomto případě k vytvoření uhličitanu měďnatého stoprocentně dojde. Za odštěpení nadbytečného oxidu uhličitého.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“