LEGO vs RC motor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od petrfilipi »

Jo, teď už tomu trochu rozumím, na fotce je to vše v jednom.
Pokud tedy navolíš (na vysílači) PWM regulaci, měl bys ji mít fyzicky na vodičích C1 a C2 na tomto přijímači. Ale ve spojení s LED zesilovačem to bude fungovat pouze na jeden směr, protože jeden vývod (např. C1) bude kladnější než C2. Takže zapojíš + vodič LED zesilovače na C1. Ale když budeš chtít točit motor obráceně, tak to fungovat nebude.

Petr

Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

#17 Příspěvek od PsychoWard666 »

Aha, takže na to mám teda zapojit C1 a C2? A když použiji dva ty zesilovače a každý zapojím přes diody opačně, tak by mi to mělo fungovat na obě strany ne?

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od petrfilipi »

Podle toho jak jsem to pochopil bys měl jako PWM vstup pro LED zesilovač použít C1 a C2 vodiče.
Ale nemyslím si, že použitím druhého LED zesilovače budeš otáčet motorem na druhou stranu. Tam jde o to, že ty musíš motor pro obrácené otáčky přepólovat a pak ho pomocí PWM řídit. A to takto jednoduše neuděláš.
Pokud to funguje tak jak myslím - tedy pomocí C1 a C2 - tak bys musel z polarity C1/C2 zjisit směr otáčení a pro regulaci otáčení spínat příslušné tranzistory v můstku.
Můstkové řízení je vysvětlené zde: http://robodoupe.cz/2011/robotem-sem-ro ... -zahozeni/

LEGO power function je pak tady: https://www.hackster.io/Notthemarsian/t ... ons-ee0bfa

A video o LEGU PF je tady: https://www.youtube.com/watch?v=i_4d-Xs ... e=youtu.be

Petr

Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

#19 Příspěvek od PsychoWard666 »

Dobře, tak já to odpoledne zkusím napojit na C1 a C2 a uvidíme co to udělá, snad to neodpálím. Ale když vidím, co s tím teda dál bude za problémy, tak asi bude jednodušší sehnat nějakou RC sadu a udělat si redukce na ostatní LEGO motory, ono by i dosah byl lepší a signál v pohodě, to IR není uplně zázrak.

Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

#20 Příspěvek od PsychoWard666 »

Tak vyzkoušeno, při zapojení na C1 a C2 se to rozjede, ale co se týče síly a rychlosti tak je to stejný jako kdybych to zapojil přímo na ten IR receiver bez toho zesilovače. Takže někde je něco špatně.

A jenom pro jistotu se zeptám, zapojuju to dobře ne?
Přílohy
20161130_164307.jpg
(138.9 KiB) Staženo 70 x

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#21 Příspěvek od petrfilipi »

Ve třetím příspěvku jsi uváděl odkaz, tam to bylo popsané. Zleva byly vstupy (napájecí byl ještě navíc označen "Power supply") a napravo (samostatně) byl výstup.
Z čeho ten LED zesilovač - a tím i RC motor - napájíš?
Stejně by to chtělo ten osciloskop. Navíc bych trochu zatížil výstupy C1 a C2. Jaký typ výstupu (PWM, on/off) používáš?

Petr
Naposledy upravil(a) petrfilipi dne 30 lis 2016, 18:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

#22 Příspěvek od PsychoWard666 »

Tak v tom případě to bohužel nefunguje, ono to možná bude i blbnout kvůli tomu jinýmu napájení. Asi to zabalím a radši teda pořídím normální RC sadu s vysílačkou a budu mít klid, jenom si pak dodělám redukce na kabely.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#23 Příspěvek od petrfilipi »

Navíc s LED zesilovačem stejně nedosáhneš obou otáček.

Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

#24 Příspěvek od PsychoWard666 »

No právě, to je ten problém, každopádně i tak díky za rady, aspoň teď vím, že opravdu musím pořídit tu RC sadu, tak snad seženu něco za rozumný peníze....ono to stejně ve finále bude lepší jak to IR, lepší signál, větší dosah, jenom vymyslet jak pak zapojit ty LEGO motory na ostatní funkce modelů.

Uživatelský avatar
fulda_
Příspěvky: 1
Registrován: 15 srp 2019, 02:00

#25 Příspěvek od fulda_ »

PsychoWard666 píše:Takže moje otázka je, jestli je nějak možné využít výstupu z lego přijímače tak, aby sem dostal stejný výstup z nezávislého zdroje?
Není nad rychlou odpověď, ale tři roky nejsou tak dlouho :)

Výměnu budiče v Lego 8884 jsem nafoti
TADY

Uživatelský avatar
PsychoWard666
Příspěvky: 34
Registrován: 30 lis 2016, 01:00

#26 Příspěvek od PsychoWard666 »

Díky, na Kostkách jsem to viděl, ale já už z LEGA stavím spíš model teamový modely než Technic :wink: Ale i tak díky

Odpovědět

Zpět na „Poradna“